Київ блокує спроби Китаю придбати виробника авіадвигунів "Мотор Січ"

Фото: flightglobal.com

Автор: Грег Уолдрон

3 лютого 2021 року

Президент України Володимир Зеленський, схоже, зупинив спробу підтримуваної Китаєм компанії Skyrizon придбання українського виробника авіаційних двигунів "Мотор Січ".

29 січня Зеленський підписав укази, що накладають санкції на Skyrizon і його керівника Ван Цзина (Wang Jing).

Санкції будуть діяти протягом трьох років і блокують право Ван Цзина використовувати і розпоряджатися активами в Україні, а також обмежують його можливість подорожувати в країну або всередині країни.

Інший указ застосовує аналогічні обмеження щодо чотирьох організацій, пов'язаних з Ван Цзінем: Skyrizon Aircraft Holdings, Hong Kong Skyrizon Holdings, Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment і Beijing Xinwei Technology Group.

Санкції, спочатку оголошені 15 січня, збіглися з тим, що адміністрація Трампа додала Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment в свій список обмежень для кінцевих військових користувачів (MEU), що ускладнило ведення з ними бізнесу американським компаніям.

За повідомленнями ЗМІ, датованим ще 2017 роком, Skyrizon накопичив близько 80% акцій "Мотор Січ". Це викликало стурбованість офіційного Вашингтона з приводу того, що рухові потужності компанії можуть потрапити в руки Пекіна, який зосередився на розвитку своїх можливостей для масового виробництва авіадвигунів. Україна, зі свого боку, розглядає США як життєво важливого союзника проти Росії.

Ключові двигуни в портфелі "Мотор Січ" включають "Прогрес" Д-18Т, який використовується на стратегічних транспортних літаках Ан-124 і Ан-225, "Івченко" АІ-25 для навчально-тренувальних літаків, зокрема китайського AVIC Hongdu JL- 8, і "Прогрес" Д-436, яким оснащені Ан-148 і Бе-200. Також виготовляються ґвинтові двигуни "Прогрес" Д-27 для літака Ан-70.

В інтерв'ю Axios на телеканалі HBO 23 січня Зеленський заявив, що Україна відкрита для ведення бізнесу з усіма країнами, але ставить крапку щодо продажу частки власності в такій стратегічно важливій компанії, як "Мотор Січ".

"Справа не в Китаї, — сказав він, — питання навіть не в тому, як були куплені акції "Мотор Січ" при колишньому президенті Порошенко. Проблема в тому, що ми не маємо права продавати контрольний пакет в управлінні стратегічними оборонними підприємствами України жодній країні. Ніколи, принаймні, при моєму президентстві — я тут не назавжди, я не генсек. Але під час мого президентства цього не буде".

Будучи явно розчарованою прогресом проєкту в період з 2017 року, в 2020 році компанія Skyrizon заручилася підтримкою місцевих "гравців" в формі угоди з українською компанією Development Construction Holding (DCH).

За умовами угоди, DCH отримає 25% акцій "Мотор Січ", якщо Київ вирішить операцію з придбання. DCH і Skyrizon стверджували, що придбання було спрямоване не на підтримку збройних сил Китаю, а, скоріше, на посилення компанії "Мотор Січ" китайським капіталом.

DCH розгорнула агресивну кампанію в ЗМІ на підтримку свого партнера. В межах кампанії юристи ставили під сумнів законність зусиль Києва щодо блокування Skyrizon. Нарешті, в грудні 2020 року Skyrizon довів справу до критичної точки, офіційно зажадавши від Києва дозволу на передачу справи в міжнародний арбітраж.

Однак це явно провалилося, і президентські санкції в січні стали несподіванкою. Також 31 січня цього року Служба безпеки України заявила, що розслідує цей проєкт, зокрема щодо DCH — за проведення так званих незаконних зборів акціонерів.

У центрі всього цього перебуває "Мотор Січ". 1 лютого компанія опублікувала заяву, в якій сказано, що поточна операційна діяльність підприємства триває, і що всі контракти, як внутрішні, так і закордонні, будуть виконані.

Можливості Skyrizon отримати контроль над виробничими ноу-хау "Мотор Січ" в інтересах національних авіабудівних програм незрозумілі. Але незалежно від того, що відбувається в Україні, Пекін продовжить вкладати значні ресурси в розвиток власних авіаційних силових установок.

За матеріалами Flight Global

Прямий ефір