Як оскаржити батьківство, розповіла юристка

Иллюстративное фото: smr.gov.ua

У разі, якщо чоловік перебуває з жінкою в офіційному шлюбі — його записують батьком народженої дитини у свідоцтві. При цьому є можливість внести зміни в запис акта цивільного стану, виключивши зі свідоцтва про народження дитини прізвище чоловіка, який насправді не є його батьком. Про це в програмі "Имею право" телеканалу "Дом" розповіла юристка, начальниця відділу Білоцерківського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги Олена Вдовика.

Юристка зазначила, що в Україні судові спори про визнання або оскарження батьківства зустрічаються досить часто. Вся процедура — до якого суду звертатися, хто має право, які терміни позовної давності — передбачена Сімейним кодексом України. Оскарження батьківства — це невизнання чоловіком себе батьком певної дитини.

"Щоб оскаржити батьківство, потрібні кілька умов: дитина повинна бути жива та не повинна бути вже повнолітньою. Також не можна оскаржити батьківство, якщо чоловік на момент реєстрації батьківства знав, що не є біологічним батьком. Або, наприклад, дитина народилася за допомогою допоміжних репродуктивних технологій. І в медичній картці є письмова згода чоловіка", — пояснила Вдовика.

Є і винятки: якщо чоловік, знаючи, що не є батьком, дав згоду на реєстрацію — запис зі свідоцтва про народження вилучається на підставі генетичної експертизи. Все залежить від конкретної ситуації.

"Сімейним кодексом передбачено, що якщо чоловік і жінка знаходяться в законному шлюбі, то дитина, яка народилася в цьому шлюбі, буде автоматично записана на чоловіка. Але якщо, наприклад, є біологічний батько, який захоче, щоб він був записаний у свідоцтві про народження, то у момент реєстрації народження у відділі реєстрації актів цивільного стану (РАЦСі) він повинен написати свою письмову заяву ", — повідомила Вдовика.

Якщо цього не відбулося, то залишається єдиний шлях — це суд. Звертатися слід до місцевого суду за місцем проживання заявника. Також слід зібрати докази.

"Фотографії, показання свідків або, наприклад, довідку з роботи про те, що чоловік понад десять місяців був у відрядженні. Але найголовнішим доказом буде генетична експертиза", — наголосила начальниця відділу Білоцерківського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги.

Тобто, для оскарження батьківства необхідно доказати відсутність кровного зв'язку між батьком і дитиною. Генетична експертиза — це дорога процедура, вона буде коштувати приблизно 5-6 тис. грн.

"Суд визначить, в який інститут потрібно буде звернутися й здати певні аналізи", — сказала юристка.

Якщо чоловік виграє суд, довівши, що не є батьком, то може стягнути цю суму з відповідача. Також після позитивного вердикту суду можна звернутися в судову інстанцію знову, щоб повернути сплачені аліменти — у разі, якщо вони сплачувалися.

Читайте також: Які проблеми допомагають розв'язати переселенцям у центрах безоплатної правової допомоги, розповіла експертка

Прямий ефір