Інформаційні провокації РФ після використання Bayraktar — як реагувати: "5 вопросов" із військовим експертом Михайлом Самусем

Ілюстративне фото: news.24tv.ua

Після застосування ударного безпілотника Bayraktar ("Байрактар") представниця МЗС РФ Марія Захарова зробила заяву про нібито наміри України повертати Донбас у військовий спосіб.

Чому Росія продовжує розповсюджувати таку інформацію та як можна деокупувати українські території — розповів заступник директора Центру досліджень армії, військовий експерт Михайло Самусь у програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Із чим пов’язана заява Захарової? Україні доводиться постійно спростовувати ці фейки та наполягати на тому, що українська сторона виступає за дипломатичне повернення територій.

— Очевидно, це пов’язано з першим застосуванням ударного безпілотника "Байрактар", який ефективно показав свої можливості, і українська армія показала свої нові можливості щодо протидії російській агресії. Звісно, ​​Міністерство закордонних справ Росії змушене було реагувати на цей випадок, і природним поясненням для Росії є те, що Україна планує військову деокупацію Донбасу.

Заради справедливості я маю сказати, що українська армія стовідсотково має плани щодо, зокрема, військової деокупації Донбасу. Тому що будь-яка армія світу має бути готовою до будь-яких сценаріїв. Українська армія має виконувати будь-які завдання, які можуть перед нею стояти, тож військові плани щодо деокупації українська армія теж має, вони відпрацьовуються.

Але дійсно, Україна чітко говорить про те, що ні про які військові сценарії не повинно йтися. Російська армія просто має вийти з Донбасу, передати Україні під контроль державний кордон, а далі можуть бути варіанти — якщо буде необхідно і якщо міжнародне співтовариство наполягатиме — разом із Організацією Об’єднаних Націй, іншими міжнародними організаціями проводити трансформацію окупованої частини Донбасу до українських реалій. Але це явно робитиметься без військових інструментів.

— Як досягти виведення російських військ та військ, підконтрольних Росії, із ОРДЛО? Адже робота місії ОБСЄ на окупованій території практично заблокована, пропаганда триває.

— Звичайно, все це робиться саме Російською Федерацією. Це не інопланетяни дають команди блокувати ОБСЄ чи заважати проведенню моніторингової місії, чи не погоджуватися на те, щоб вивести війська та передати державні кордони. Все це прописано у Мінських домовленостях.

Єдиний недолік Мінських домовленостей у тому, що вони можуть бути прочитані різними сторонами за різними алгоритмами, з різним розумінням. Крім того, у Мінських домовленостях немає слова "Росія". Тому поки що Росія сама не буде схильна до того, щоб почати робити кроки зі стабілізації обстановки та виведення своїх військ... У моєму розумінні є 8-ма армія зі штабом у Новочеркаську. Ця армія і здійснює контроль, управління та забезпечення першого та другого армійських корпусів, що перебувають на окупованій території. Ці корпуси мають бути виведені, а кордон передано під контроль Україні чи авторитетній міжнародній організації. Я думаю, що це буде не ОБСЄ, а, можливо, Організація Об’єднаних Націй. У будь-якому разі, згідно з Мінськими домовленостями, війська мають бути виведені, а кордон має бути під контролем України.

— Використанням "Байрактара" який сигнал дала Україна Росії та, можливо, усьому світу?

— Сигнал був абсолютно чіткий, абсолютно прямий я сказав би, що Україна може давати відсіч. Справа в тому, що, за інформацією командування Збройних сил України, "Байрактар" вже пів року бере участь в операції Об’єднаних сил. Вони постійно патрулюють повітряний простір та здійснюють отримання розвідувальної інформації. До того ж, за інформацією Збройних сил України, вони постійно перебувають у бойовому спорядженні. Тобто на борту "Байрактарів" є ракетне озброєння, яке готове до застосування. Крім того, повністю готова до застосування "Байрактару" наземна інфраструктура, і вона постійно працює.

Цей випадок із застосуванням "Байрактара" був вимушеним. Справа в тому, що російські війська продовжували вогонь із забороненої зони — я наголошую, що зона 25 км від лінії дотику має бути очищена від важкого озброєння. Це другий пункт Мінських домовленостей. Тому я думаю, що Україна чітко показала, що може зачищати цю 25-кілометрову зону своїми засобами без порушення Мінських домовленостей, а просто допомагаючи їхньому здійсненню.

Все важке озброєння, заборонене Мінськими домовленостями, — танки, артилерія — може бути знищене "Байрактарами". Причому "Байрактари" не перетинають лінію дотику, а завдають ударів точно в ціль. 

— Наскільки високі ризики, що незаконні збройні формування посилять провокації після застосування "Байрактара"?

— Оскільки це все контролюється Російською Федерацією, я не виключаю, що Росія постійно провокуватиме ситуацію. Іншого виходу вони не мають. Я повторюся, що Кремль, Путін особисто не має мотиву поки, на жаль, йти на виконання Мінських домовленостей. Тобто вивести війська, передати кордон під контроль України. Тому залишається лише одне — це провокації.

До того ж, я думаю, що вони не збираються переходити якусь червону лінію з погляду переходу в широкомасштабний наступ або більш інтенсивні бойові дії, тому що Україна в такому разі може справді відповісти та почати діяти проактивно, а це вже не відповідає інтересам Путіна. Справа в тому, що я не думаю, що він зараз зацікавлений у тому, щоби знову починати велику війну на Донбасі. Це не входить до його інтересів. До його інтересів все ж входить придністровський сценарій. Це впихування окупованої території в політичне тіло України та дестабілізація України вже за молдавським сценарієм, за придністровським сценарієм. Він не хоче відповідати за нові бойові дії з великими жертвами, зокрема і з російської сторони.

Прямий ефір