Хорватські та польські реставратори готові навчати українців — подробиці

Стипендія майбутнім реставраторам. Скриншот: kanaldim.tv

Росія зруйнувала, або пошкодила, в Україні понад 250 000 будівель, понад 4 000 шкіл, понад 1 000 лікарень. Вже зараз українські архітектори об'єднуються та розробляють плани відбудови. Окрім того, в Україні розпочинають масштабну підготовку нових реставраторів, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Повномасштабна війна в Україні триває вже третій рік. У цей час російська армія для ударів по мирних містах та селах використовує всі можливі види озброєння. Щодня по території України запускають десятки крилатих та балістичних ракет, бойових дронів, скидають з літаків "ФАБи" та "КАБи". Поруч з лінією фронту не замовкає ствольна артилерія.

Єдина мета окупаційної армії — знищити людей, мову, ідентичність, все українське. Тому від постійних обстрілів страждають не лише люди, а й багата та різноманітна культурна спадщина України. За час повномасштабної війни ворог завдав ударів по більш ніж 1 000 культурних об'єктів. Відбудувати їх сьогодні здатні лише деякі українські фахівці-реставратори.

"Коли постає питання про відновлення таких об'єктів, то виявляється що у нас немає фахівців. Принаймні їх дуже мало. Нам вже сьогодні треба готуватися до відновлення після нашої перемоги. Аби не було так, що після перемоги почнемо шукати реставраторів, або запрошуватимемо європейців. Треба давати роботу нашим людям, зокрема, студентам, мотивувати їх. Треба зробити так, щоб українці працювали в Україні та відновлювали нашу спадщину", — заявив голова Всеукраїнської асоціації охорони культурної спадщини Олександр Никоряк.

Щоб виховати та навчити нове покоління сучасних реставраторів Всеукраїнська асоціація охорони культурної спадщини в партнерстві з Міністерством культури та інформаційної політики України ініціювали нову національну програму підготовки фахівців, які вже в найближчі роки зможуть взяти участь у відбудові культурної спадщини країни.

"Це популяризація цього напрямку. Йдеться про навчання за кордоном. Вже є певні домовленості, зокрема, з польськими та хорватськими партнерами. Також ми хочемо провести перемовини з Міністерством освіти про відновлення діяльності профільних кафедр у вишах країни. Треба готувати реставраторів, проєктантів-реставраторів, фахівців пам'яткознавства. Бо ми потребуватимемо великої кількості фахівців в цьому напрямку", — додав Олександр Никоряк.

На презентацію нової національної програми організатори запросили студентів — майбутніх реставраторів, які вже сьогодні для своїх курсових та дипломних робіт обирають теми відновлення зруйнованих під час війни архітектурних пам'яток. Надалі деякі з цих робіт стануть основою для відбудови культурної спадщини. Усі запрошені студенти отримали пам'ятні відзнаки та грошові стипендії для продовження навчання.

"Готую дипломну роботу на тему музеєфікації поруйнованих війною архітектурних об'єктів. Гадаю, це досить важливо. Моя дипломна робота присвячується будинку Тарнавського в Чернігові. Зараз простіше знайти інформацію щодо цієї будівлі тощо. Я отримав неймовірний досвід та шанс. Насправді це страшно та цікаво водночас. Я гордий тим, що причетний до такої справи", — резюмував магістрант архітектурного факультету НАОМА Артем Громницький.

У презентації взяли участь імениті українські архітектори та реставратори. Вони отримали пам'ятні статуетки та розповіли майбутнім колегам про свої реалізовані проєкти.

Також цікаво: В Україні запустили програму підготовки фахівців з реставрації культурних пам'яток

Прямий ефір