Холод та черги у Колотилівці: тернистий шлях українців, які повертаються з окупованих територій через Росію

Люди повертаються в Україну через Колотилівку. Скриншот: kanaldim.tv

Колотилівка — єдиний пропускний пункт, на якому Росія пропускає українців безпосередньо в Україну. Щодня цим маршрутом користується близько 100 українців, які прагнуть повертаються з окупованих територій. Як працює єдиний пропускний пункт на українсько-російському кордоні в Сумській області? Що розповідають люди, які перетинають КПП та шукають новий дім в Україні? Деталі — у матеріалі "Ранку Вдома".

Де конкретно ці люди сідають в автобуси? Якими групами? Усе під грифом "секретно". Відомо тільки, що жителі тимчасово окупованих територій повертаються до України через пропускний пункт "Колотилівка-Покровка" у Сумській області. Пункт перетину піший. Сіра зона між населеними пунктами — два кілометри. Волонтерський центр у Сумах — перший пункт, де приймають біженців з тимчасово окупованих територій. Теплий обід, одяг, консультації щодо того, куди рухатися далі. Якщо йти нема куди йти, волонтери надають прихисток. 

"Після того, як поширилася інформація про волонтерський центр, про коридор, кожного місяця кількість людей збільшувалась. Зараз у нас два гуманітарні центри на кордоні та в Сумах. Тут ми надаємо гуманітарну допомогу та іншу підтримку українцям, які щодня повертаються з окупованих зон", — розповіла директорка громадської організації "Плюритон" Катерина Арісой. 

Про свої плани покинути окуповану територію люди нікому не розповідають, бо бояться. Адже на тимчасово окупованих територіях — репресії та примусова мобілізація. 

"Путін навмисно робить зараз мобілізацію, щоб показати, що жителі тимчасово окупованих територій начебто бажають воювати. Але це абсолютна неправда. Жодна людина з Мелітополя добровільно не мобілізувалася, та не вступила до жодного добровольчого батальйону, який організував Путін", — заявив міський голова Мелітополя Іван Федоров. 

Окупанти проводять примусову паспортизацію. Цей процес можна зупинити, кажуть правозахисники.

"Наприклад, виключити Росію з Ради Безпеки ООН. Зібрати дві третини голосів в Генасамблеї. Ви ж розумієте, що це не про право, це про сміливість, про історичну відповідальність за все, що ховається за цією сумнозвісною політичною волею. Нам треба будувати коаліцію. Проблема в тому, що там багато країн не представляють нікого, окрім своїх лідерів. Якщо ми не побудуємо коаліцію із державами, які розділяють наші цінності, то шанси близькі до нуля", — заявила правозахисниця Олександра Матвійчук.

Люди, які повертаються у підконтрольні Україні міста стали свідками того, що відбувається на окупованих Росією територіях. Чи розкажуть вони щось нове? Навряд, кажуть експерти. Та й слідчих на всі свідчення просто не вистачить. 

"Ви можете проводити мільйон тренінгів, можете надіслати в Україну мільйон міжнародних консультантів. Але якщо кожен український слідчий почне одночасно розслідувати понад дві тисячі кримінальних проваджень, то нам не допоможуть ні тренінги, ні ваші консультації. Нам бракує кваліфікованих робочих рук. Напрям міжнародної допомоги треба змінити", — резюмувала Олександра Матвійчук.

Тим часом пішим переходом у Сумській області щодня користуються сотні українців. Вони повертаються на вільну територію попри труднощі та складну дорогу. Всіх цих людей у волонтерському центрі об'єднує одне — віра в Україну і прагнення жити вдома. 

Читайте також: Подібний фарс повторюється тричі: експерти розповіли про наслідки "виборів" на окупованих Росією територіях

Прямий ефір