Державні шахти — ліквідація чи трансформація: "Официальный разговор" з Ярославом Демченковим

Шахта в Украине. Фото: golos.ua

В Україні триває реформа вугільної промисловості. Її планують завершити до 2030 року. Зараз на підконтрольній Україні території розташовані 33 державні шахти.

Як влада має намір перепрофілювати шахтарів і забезпечити їх новими робочими місцями — розповів заступник міністра енергетики України з питань євроінтеграції Ярослав Демченков у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Дарина Вершиленко.

— Що буде з державними шахтами?

— Наша концепція передбачає, що частина з цих 33 шахт буде передана "Центренерго" і приватизована разом із ним. Ми проводимо оцінку, і, за попередніми даними, 5-6 шахт можуть передати "Центренерго".

Друга категорія шахт — це шахти, які будуть приватизовані. У яких є перспективні пласти вугілля, і ще кілька десятиліть там можна видобувати вугілля. Ми намагатимемося знайти для них інвестора.

І третя категорія — це шахти, в які інвестор точно не прийде, і вони будуть передані уряду. Ми готуватимемо ці шахти до ліквідації, ми будемо спільно думати, яким чином залучати кошти.

Окрім інвестицій, у нас є міжнародно-технічна допомога. У минулому році ми підписали з Німеччиною договір про енергетичне партнерство, який передбачає, що Німеччина допомагатиме Україні в здійсненні справедливої ​​трансформації вугільної галузі.

— Які гарантії, що у шахтарів залишиться робота?

— Гарантія буде надана в процесі комунікації держави та місцевої влади з шахтарями і профспілкам. Трудовий колектив, представники місцевої влади та профспілок визначатимуть подальший розвиток вугільного регіону без шахт.

Досвід Німеччини показує, що профспілки відігравали значну роль в процесі визначення майбутнього вугільних регіонів. Вони брали участь в комунікаціях з бізнесом, який хотів зайти та починати нові виробництва на базі інфраструктури вугільних шахт, які ліквідуються. Вони пропонували державі, міністерствам певні програми. Тому наші профспілки мають розуміти, що частину шахт буде ліквідовано, і вже зараз комунікувати з місцевою і центральною владою для визначення майбутнього цих шахт і шахтарів.

— В яких містах будуть трансформувати шахти насамперед?

— Зараз визначаються критерії вибору цих міст. Міжнародні експерти працюватимуть з місцевою владою, профспілками, з трудовими колективами, щоб визначити програму трансформації, і на підставі цього вибрати міста, де це здійснюватиметься. Зараз все в руках територіальних громад. Потрібно комунікувати з проєктною командою.

Пілотні проєкти з трансформації будуть реалізовані у Волинській, Львівській, Луганській та Донецькій областях, тому що в цих регіонах розташована основна концентрація державних вугільних шахт.

— Розкажіть про етапи трансформації.

— У 2021 році ми проводимо аналітичну роботу. Ми визначаємо стратегію, спілкуємося з профспілками, з громадськими організаціями, з місцевою владою, щоб визначити, що таке справедлива трансформація. Від роботи шахт залежать сотні тисяч людей. І ми робимо все, щоб правильно підійти до процесу трансформації, правильно підійти до визначення шахт, які будуть ліквідовані насамперед.

Також в 2021 році ми визначимо пілотні проєкти і почнемо працювати з потенційними інвесторами, щоб показати їм інфраструктуру шахт і продемонструвати, який бізнес можна почати. Тут дуже важлива активність людей на місцях — місцевої влади та профспілок.

На 2025-2027 роки заплановано процес створення нових робочих місць, який передбачає перенавчання частини людей. Частина людей отримає вихідну допомогу та пенсію. Зараз ми обговорюємо, як це буде.

Зрозумійте, ми цінуємо цих людей, ми цінуємо їхні життя, і ми хочемо зробити так, щоб їм було комфортно далі жити. Не ризикувати кожен день своїм здоров’ям, спускаючись в шахту.

— Що відбувається з шахтами, які залишилися на непідконтрольній території?

— Там є близько 60 шахт. Частина з них на момент окупації готувалася до ліквідації. Це були вже безперспективні шахти. Ми не знаємо, в якому вони стані зараз.

Якщо вони не закриті, як повинно бути по протоколу, це є великою проблемою. Наприклад, на шахті "Золоте", яка розташована на підконтрольній території, за обсягами води, яка відкачується, ми бачимо, що шахти на непідконтрольній території можуть бути затоплені. Тому що водні шари пов’язані.

— Тобто там шахти затоплюють?

— Є велика ймовірність, що ці шахти затоплені не за протоколом, тому що вода потрапляє сюди, на підконтрольну територію.

Ми просимо допустити міжнародну місію для оцінки стану шахт на території ОРДЛО. Адже це загрожує техногенною катастрофою. Міста та поселення можуть піти під воду. Це наша територія, і ми турбуємося за своїх громадян. Також, якщо шахтні води потраплять в горизонт питної води, вона перестане бути питною.

Тому коли окремі райони Донецької та Луганської областей будуть деокуповані, нам треба буде привести ці підприємства в стан безпечних для навколишнього середовища, для людей, які там живуть. І, звичайно, ми повинні будемо провести ревізію цих шахт разом із місцевою владою, разом із шахтарями, і об’єктивно сказати, які пласти ми ще можемо видобувати, а на які шахти нам не варто витрачати гроші.

Медіа-партнери
Прямий ефір