Гарантії безпеки чи декларація про можливості: про що домовилися президент України Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак

Володимир Зеленський і Ріші Сунак. Фото: president.gov.ua

Масовані ракетні обстріли одразу після Нового року показали, що Росія не планує зупинятися. Потужностей у країни-агресорки вистачає. Україні потрібна допомога і гарантії.  Про гарантії безпеки від Великої Британії розповідається у сюжеті програми "Ранокк Вдома" на телеканалі "Дім".

Наразі Україна має гарантії безпеки від Великої Британії. У Києві британський прем'єр Ріші Сунак та президент Володимир Зеленський говорили про співпрацю в оборонному секторі та відновлення країни. 

"Сполучене Королівство оголошує про найбільший пакет оборонної допомоги Україні від початку війни на суму 2,5 мільярди фунтів стерлінгів. До нього входить більше засобів протиповітряної оборони, більше протитанкового озброєння, більше ракет великої дальності на тисячі боєприпасів та артилерійських снарядів більше, тренування для тисяч українських військових і 200 мільйонів фунтів стерлінгів на будівництво безпілотників, що є найбільшим пакетом безпілотників, наданим Україні будь якою державою", — сказав він.

За підсумками переговорів Сунак та Зеленський підписали угоду про співробітництво у сфері безпеки.

"Наше спільне завдання, зупинивши цю агресію Росії та зміцнивши Україну, — разом гарантувати, щоб повторення нападу на Україну ніколи не було. Ця угода на 10 років. Також ми домовились про всебічну співпрацю заради досягнутого потенціалу наших Сил оборони та безпеки, нашого оборонно-промислового комплексу, наших державних інституцій та суспільних систем", — наголосив Зеленський. 

Відповідно до цих гарантій безпеки, Велика Британія зобов'язується всебічно допомагати у відновленні територіальної цілісності України, зокрема розвивати інфраструктуру задля посилення контролю над повітряним простором, підтримувати український флот, прикордонників і Збройні сили загалом. Також документ передбачає тісну співпрацю в оборонному секторі, а в разі нової агресії з боку росіян — консультації протягом доби та негайну допомогу. 

"Я пишаюся, що ми з президентом Зеленським підписали нову угоду про безпеку, яка стане основою партнерства між нашими двома країнами, котре триватиме 100 і більше років. Це перша із серії нових двосторонніх гарантій безпеки, які 30 держав пообіцяли Україні на минулорічному саміті у Вільнюсі. Тут ідеться про наступне — якщо Росія колись знову вторгнення в Україну, Велика Британія прийде вам на допомогу, надавши швидкі та стійкі гарантії безпеки", — сказав Ріші Сунак.

Це скоріше не угода про гарантії, а декларація про можливості.  Тим не менш, вона фіксує Україну як частину західного світу.

"В Росії, до речі, істерика була, тому що вони розуміють, про що йдеться — про двосторонні договори. Британці раптом зсунули цей процес. Французи вже говорять, що теж підписуватимуть і так далі", — каже політолог Тарас Загородній.

Загалом за підтримку гарантій безпеки України виступили країни Великої сімки, а також учасники саміту НАТО у Вільнюсі.

Читайте також: Ситуація на фронті: що відомо про плани росіян та український опір

Прямий ефір