Гамбург — європейський дім українського "Шахтаря"

Фолькспаркштадіон у Гамбурзі. Фото: facebook.com/fcshakhtar

Обирати новий дім відповідально і складно через те, що рідний — найкращий, перший і єдиний, але на відстані війни. Донецький "Шахтар" грає далеко від дому з 2014 року і, виступаючи у європейських змаганнях, український футбольний клуб щоразу обирав, де саме грати "вдома": Харків, Львів і Київ — до повномасштабного вторгнення Росії, 2022-го — Варшава, де пройшли десятки важливих домашніх ігор. 2023 року донеччани обрали Гамбург — древнє місто на півночі Німеччини, де канали і мости створюють особливу атмосферу шляхів і єднання. Про європейський дім українського клубу розповідається у програмі "Коло спорту" на телеканалі "Дім". 

Українські спорт і Гамбург разом ще з часів зовсім юної незалежної України. Саме в цьому місті почали своє сходження у професійному боксі чемпіони-важковаговики Віталій та Володимир Кличко. Німецькі арени приймали десятки великих боїв цих легендарних спортсменів ХХІ століття, а Гамбург є другою домівкою для видатних українських боксерів. 

2023-й у Гамбургу — рік українського футболу. Ліга чемпіонів повернулась до міста після 17-річної перерви завдяки "золотому" успіху донецького "Шахтаря" в Національній Прем'єр-лізі та рішенню клубу проводити домашні матчі у великому місті на берегах великої річки Ельба. 

"Звичайно, вже хочеться грати вдома, в Україні. Але дякую уболівальникам за те, що вони нас тут підтримують і надають нам другий дім у цьому місті", — каже нападник донецького "Шахтаря" та збірної України Данило Сікан.

Колись мить особливих емоцій та причетності до Ліги чемпіонів фанатам дарував Рафаел ван дер Варт — колишня зірка футбольного Гамбургу. Але насправді незабутнім Рафаелем пишається все місто. Гамбурзька картинна галерея Kunsthalle має в експозиції творіння геніального італійця Санті та інших видатних майстрів. 

Гамбург сповнений давніх історій та відзначений історією, яка дозволила місту зберегти красу, але залишила глибокі шрами. Під час Другої світової війни Гамбург зазнав страшних руйнувань через авіабомбардування. Середньовічну церкву Святого Миколая вирішили не відбудовувати. Залишилась тільки дзвіниця 147 метрів заввишки — гостре нагадування про жахи війни і місце, куди обов'язково приходять за пам'яттю місцеві та гості Гамбургу. Там розуміють, як зараз живе і бореться Україна, тому щиро висловлюють солідарність і підтримку, щоб "Шахтар" насправді почувався і грав, як удома.

"Німці дуже люблять футбол. Там багато наших вболівальників, але ж ми розуміємо, що майже повний стадіон був останнім часом, бо в більшості приходили місцеві. Ми дуже вдячні, що вони створюють ту атмосферу. Так, вони можуть не прям вболівати за нас, а просто насолоджуватися футболом. Але ми повинні нашою грою заставляти їх вболівати за нас", — коментує тренер воротарів ФК "Шахтар" Андрій Пятов.

Маріно Пушич, який очолив "Шахтар" посередині групового турніру Ліги чемпіонів разом з командою вперше завітав до Гамбурга на матч проти "Барселони". Їхали, летіли і знову їхали. Новий тренер відверто оцінив цей новий досвід. 

"Це довга подорож. Не можна назвати це домашньою грою, тому що ми були в дорозі багато годин, щоб дістатися місця призначення. Це, звісно, потребує адаптації, вимагає бути сильним духом, і я бачу це в моїй команді", — сказав Маріно Пушич.

Сильні духом і українці за кордоном, які прагнуть допомагати рідній країні. Тому "Шахтар" відчував підтримку навіть за межами стадіону. Перед матчами донеччан активно діяли волонтери з організації "Вільні.de.ua", які збирають кошти для Збройних сил України у Німеччині. 

"Мета в нас одна. Півтора року ми проводимо акції чотири рази на тиждень. Ми показуємо Європі, зокрема Гамбургу, німцям, те, що відбувається в Україні. Війна реальна. Зараз тема акції — загиблі спортсмени. Пішли на війну і їх не стало. Ми показуємо, що в нас гинуть люди, ми інформуємо, збираємо донати і відправляємо в Україну", — каже організаторка акції Наталія Перова.

Доторкнутися до футбольних подій та відвідати матч у Гамбургу "Шахтар" запросив захисників України та їхні родини, зокрема і оборонців "Азовсталі", що перебували у ворожому полоні, а після звільнення проходять реабілітацію в Німеччині.

Комфортний готель — звісно, не дім, а тимчасове помешкання, але Гамбург зміг створити і подарувати "Шахтарю" настрій домашнього затишку в усталеній повазі. А донеччани дарували Гамбургу пристрасть своєї гри, прекрасні моменти сучасного футболу, які визнали найкращими і місцеві фанати, і вся Європа. Цей обмін був щасливим, але після матчів команда і клуб насправді відправлялись додому, до України.

Більше з "Кола спорту":

Медіа-партнери
Прямий ефір