Екообгортки, які можна перетворити на розпалювачі — перевага вощанок
Маргарита Ференс — співзасновниця магазину екотоварів Bee Loyya. Її родина вже багато років живе за правилами раціонального споживання, сортує сміття, не використовує пластик. Чудовою заміною харчовій плівці стали вощанки. Вони придатні до використання цілий рік, а потім їх можна відновити або здати як органічне сміття. Також такі речі можна перетворити на розпалювачі для багаття, якими користуються українські військові, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".
Бавовняна тканина просочена розчином із натурального бджолиного воску, олією жожоба та сосновою смолою. Це екообгортки, які називаються вощанки. Вони мають антибактеріальну дію, завдяки чому продовжують термін зберігання продуктів.
"За статистикою 30% продуктів летить в смітник, бо люди не встигають їх з'їсти. Такий зараз ритм життя. Інколи плануєш щось готувати, але не встигаєш. Це не раціональне споживання харчів", — пояснює співзасновниця бренду українських вощанок Bee Loyya Маргарита Ференц.
За правилами раціонального та екологічного споживання живе вся сім'я Маргарити Ференц. Родина вже багато років сортує сміття, не використовує пластик. Коли постало питання, чим замінити харчову плівку, жінка дізналася про вощанки.
"Ми, коли почали досліджувати цю історію, то з'ясували, що наші пращури українці користувались такими вощанками. Можливо, це не було вже так технологічно, як зараз ми робимо, але вони ж теж зберігали продукти без пластикових пакетів та харчової плівки", — веде далі Маргарита Ференц.
Спочатку жінка виготовляла вощанки для себе. Згодом виникла ідея відкрити онлайн магазин з екологічними товарами. Так два роки тому народилася Bee Loyya.
"Середньостатистична сім'я використовує за рік два з половиною кілограми харчової плівки. Це не враховуючи плівку, в якій продаються продукти. За нашими підрахунками в Україні скоротили споживання харчової плівки на 10 тонн за останні півтора року. Це тільки ми, а в Україні ж є ще виробники. Уявляєте, як це круто!", — переконує Маргарита Ференц.
Вощанки придатні до використання цілий рік, а потім їх можна відновити або здати як органічне сміття. Лише за пів року обгортка розкладеться. Є ще один варіант утилізації, котрий активно використовує сім'я Ференців від початку повномасштабної війни. Вони скручують залишки з виробництва вощанок у розпалювачі для багаття і відправляють військовим на фронт.
"Одна з останніх партій була величезна. Вона була у 25 кілограмів. Це 25 кілограмів розпалювачів. Один розпалювач, яким можна розпалити п'ять багать, умовно кажучи, важить 25 грамів", — пояснила співзасновниця бренду.
Коли стало тепліше, українські захисники почали використовувати розпилювачі з вощанок для бойових задач. Маргарита тішиться, що має можливість підтримати військових. Десять років вона живе у Львові, але її рідний дім — це Нікополь, що на Дніпровщині. З початку великої війни місто під безперервним вогнем росіян.
"Хотіла б скористатися можливістю підтримати своє місто. В тому місті мій тато зі своєю сім'єю. Він нікуди не їде. Він виконує свої завдання, зокрема, для підтримки життєдіяльності міста, для підтримки військових. Попри те, що в мій батьківський дім прилетіло, в бабусин дім прилетіло двічі, моя родина звідти не їде. Нікополь, тримайся!", — резюмує Маргарита Ференц.
Родина Ференців продовжують крутити розпилювачі для військових. На фронт відправили вже кілька сотень кілограмів.
Також цікаво: Деталі для ЗСУ з переробленого пластику: як школярі започаткували унікальний проєкт