"Доступна іпотека 7%": умови програми та досвід учасників

Иллюстративное фото: depositphotos.com

В Україні планують суттєво розширити державну програму "Доступна іпотека 7%". Парламент ухвалив у першому читанні відповідний законопроєкт, який дасть змогу незабаром видати близько 8 тис. іпотечних кредитів на житло під 7% та передати 12 тис. квартир у фінансовий лізинг під 5% річних. Тему з'ясовували журналісти програми "На самом деле: Украина" телеканалу "Дом".

Це реально

Ярослав і Наталя Журавель — кияни. 20 років вони живуть у маленькій кімнатці на 18 кв. м в одному зі столичних гуртожитків. Тут народилися їхні діти: Каріні вже 19 років, Софії — 10. Сім'я давно мріє про нове просторе житло.

"Зверталися до банку за простим кредитом. Але в банку нам сказали, що у нас доходи не відповідають", — говорить Ярослав.

Сім'я була на межі відчаю, поки не дізналася про нову програму доступної іпотеки під 7% річних. Над пропозицією довго не розмірковували.

"У дуже короткий час ми зуміли оформити всі документи та отримати кредит. Ми розраховуємо приблизно восени цього року переїхати. І сподіваємося, що Новий рік вже будемо зустрічати в новому домі", — ділиться Ярослав Журавель.

Їх новий будинок тільки будується, сім'я часто ходить поруч із будмайданчиком, однак у те, що скоро вони будуть жити в новій квартирі, Наталі не віриться досі.

"Таке двояке відчуття. Напевно, не повірю доти, доки не віддадуть ключі в руки. Розумієте, у мене там буде кухня такої площі, як зараз у мене ціла кімната. Насамперед хочу розмістити на стіні фотокартки дітей, сімейні фото, тепер буде куди повісити все", — каже Наталя Журавель.

"Двушка" на 80 кв. м обійшлася родині в майже 1,5 млн грн. При первинному внеску в 15% та кредиті на 20 років, сім'я щомісячно гаситиме 10 тис. грн. Це цілком підйомна сума, зважаючи на те, що стільки в середньому в Києві коштує оренда однокімнатної квартири.

Як стати учасником програми

Сімей, які встигли скористатися доступною іпотекою в Україні, вже майже сотня. Кожен день банки-учасники програми отримують величезну кількість дзвінків від тих, хто цікавиться іпотекою. Стати її учасником не складно.

"Клієнт може купити квартиру як на первинному, так і на вторинному ринку. Якщо ця квартира купується на вторинному ринку, тоді будинок повинен бути введений в експлуатацію не пізніше, ніж у квітні 2018 року. Тобто будинок повинен бути новим, це фактично новобуд. Є обмеження за нормативною площею, яку може придбати клієнт. Нормативна площа становить 50 кв. м на самотнього громадянина або сім'ю з двох осіб. На всіх наступних членів сім'ї — це ще плюс 20 кв. м ", — розповідає начальниця управління з роботи з партнерами "Глобус Банку" Катерина Личана.

Іншими словами, сім'я з трьох осіб зможе придбати житло площею 90 кв. м, з чотирьох — 110 кв. м. Ви можете купити квартиру і просторіше, але її площа не повинна перевищувати нормативну більш ніж на 20%. Вартість цієї різниці вам доведеться заплатити самим.

Існує і ще одне обмеження — за вартістю житла.

"Квартира не може бути більшою вартістю, ніж 2,5 млн грн, а сума кредиту — не більше 2 млн грн. Сума початкового внеску — 15%, максимальний термін кредиту — 20 років", — уточнила Катерина Личана.

Читайте також: "Доступна іпотека 7%": молодий лікар із Горлівки розповів, як оформив кредит у Києві

Програма доступної іпотеки розрахована на українців із рівнем доходів нижче середнього. Нею цікавляться молоді сім'ї, бюджетники та переселенці.

"Програма зручна для молодих сімей загалом в Україні, і особливо для тих, які переїжджають зі своїх рідних міст. Так, це не 2-3%, як у Європі, але проте 7% — це хороший показник порівняно з 20-25%, які були в Україні останні 5-10 років", — прокоментував народний депутат, фракції "Слуга народу" Віталій Безгін.

Також розвиток іпотеки зможе стати стимулом для будівництва нового житла в регіонах і на периферії. Однак збільшення попиту на нього може призвести до зростання вартості квадратних метрів, тому ті, хто приєднається до програми на ранньому етапі, — в більш вигідному становищі.

Іпотека і лізинг: у чому відмінності

Про "Доступну іпотеку 7%" говоримо з гостем програми "На самом деле: Украина" Оленою Коробковою, виконавчою директоркою Асоціації банків України.

Ведуча програми — Дарина Вершиленко.

— Це другий етап введення президентської ініціативи для забезпечення громадян України доступним житлом. Незабаром уряд істотно масштабує наявну програму іпотеки під 7%, забезпечивши розвиток ринку іпотечного кредитування, мається на увазі лізинг під 5%. У чому різниця між іпотекою під 7% та лізингом під 5%?

— "Доступна іпотека" — це вже тривала історія. Перший пілот ми запустили влітку минулого року, тоді була іпотека до 10%. За цією програмою видано вже понад 2 млрд грн кредитів, ними скористалися понад 2 тис. осіб. Зараз же іпотеку запустили під 7%.

А тепер — у чому відмінність програм іпотеки та лізингу. Коли ми щось беремо в лізинг, цей об'єкт перебуває на балансі та належить компанії, банку. І ми, грубо кажучи, щомісяця платимо за нього оренду і такими виплатами викуповуємо об'єкт. В лізинг, наприклад, часто купують техніку, автомобілі. Ще одна відмінність лізингу та його перевага — в кінці можна не викуповувати остаточно об'єкт. Наприклад, п'ять років від'їздили на автомобілі, оплатили певну суму і більше не хочете на ній їздити та викуповувати її. Тоді підписується відповідний договір відмови. І після цього можна взяти щось нове в лізинг.

— Якщо говорити про "Доступну іпотеку 7%" — наскільки, на ваш погляд, вона ефективна, популярна?

— Про популярність ще судити рано. Але якщо брати до уваги вже видані кредити — це майже 50 млн грн, ними скористалися близько сотні осіб. Середня вартість кредиту коливається залежно від банку, бо у кожного банку своя клієнтура. Але в середньому кредит — це 750 тис. грн.

Зараз у цій програмі беруть участь вже 11 банків.

Процес видачі кредиту досить простий. Вибираєш будинок, на квартиру в якому хочеш взяти кредит. Вибираєш один з 11 банків, приходиш, подаєш:

  • заяву;
  • копію паспорта;
  • копію ІПН;
  • довідку про реєстрацію місця проживання та складу сім'ї;
  • довідку про доходи.

І банк протягом тижня дає відповідь про ухвалене рішення.

Попит на програму високий. Якщо аналізувати з літа минулого року, то приріст попиту на іпотеку — 1600%. Якщо до цього у нас, можна сказати, іпотека перебувала в комі, ніхто не хотів нею користуватися, було дуже мало заявок від клієнтів. Зараз це досить масовий продукт.

Читайте також: Про ризики участі в програмі "Доступна іпотека під 7%" розповів експерт

Прямий ефір