Для захисту затриманих і правоохоронців: в ІТТ і райвідділах поліції впроваджують систему фіксації Custody Records (ФОТО, ВІДЕО)

Система наблюдения в ИВС № 1 г. Харькова

У межах правоохоронної реформи в ізоляторах тимчасового тримання (ІТТ) та райвідділах поліції впроваджують систему Custody Records. Це цілодобова відеофіксація всього, що відбувається із затриманими, із внесенням відповідних даних до електронної бази. Журналісти проєкту "Право на право" телеканалу "Дом" перевірили, як система працює на практиці.

Custody Records — передова європейська практика, що дозволяє захистити права людини. Також система багато в чому полегшує працю правоохоронців.

Custody Records в ІТТ

Харківський ізолятор тимчасового утримання №1 — один з перших в Україні, де почала працювати Custody Records.

Система починає фіксувати затриманого ще в момент його в'їзду на територію ІТТ. Перша відеокамера — на вході. Спочатку затриманого реєструють у журналі в оперативного чергового, потім — в інспектора з прав людини вже в електронній формі. Ведення електронної бази значно знижує ризик маніпуляцій даними.

"Таким чином ми позбавляємося від проблем з незрозумілим почерком, архівацією даних, якщо пошкодилися книги-журнали (водою залили або ще щось). Електронна система є електронна система", — говорить Віктор Чупров, керівник програми "Права людини в місцях несвободи" організації "Експертний центр з прав людини", яка допомагає впроваджувати проєкт.

Під час первинного опитування до електронної анкети вносять всю необхідну інформацію про затриманого. Спектр питань найрізноманітніший. Від того, де і за яких обставин людина була затримана, і до дрібниць — наприклад, чи немає вдома тварин, за якими необхідний нагляд.

"Починається з того, що я обов'язково відрекомендовуюся людині. Перше питання про самопочуття цієї миті. Якщо погано себе почуває — я це фіксую, якщо потрібно — викликаємо "швидку допомогу". І це також відображається в базі — що була" швидка", коли викликали, коли приїхала, коли поїхала. І який діагноз поставили лікарі", — пояснює Олексій Шовковський, інспектор із дотримання прав людини ІТТ № 1 м. Харкова.

Олексій Шовковський вносить дані до анкети

Далі інформація надходить до єдиної бази, до якої відразу ж отримують доступ у головному офісі Національної поліції. Перевага системи в тому, що ці дані не сховаєш.

Система відеоспостереження фіксує всі приміщення ізолятора, за винятком санвузлів у камерах затриманих. Запис того, що відбувається, триває цілодобово.

"На моніторах — виходи всіх відеокамер, якими обладнаний ІТТ. Камерний, слідчий блок, кімната інспектора з прав людини, прогулянкові дворики, коридори — все тут. Черговий може під час несення служби спостерігати за поведінкою осіб, яких утримують", — розповідає Олександр Соляник, начальник ІТТ № 1 м. Харкова.

Відеофайли в базі даних зберігаються щонайменше місяць. І в разі, коли виникає конфліктна ситуація, затриманий або його адвокат можуть їх отримати. Система відеоспостереження вигідна і для затриманих, і для правоохоронців.

"Ми їм пояснюємо, що вони перебувають під цілодобовим відеоспостереженням для забезпечення їхніх прав. Також працівники поліції впевнені, що їх не буде безпідставно в чомусь звинувачено. Тому що затримані бувають різні: бувають звичайні, а є й такі, що неодноразово перебували у місцях позбавлення волі. Випадків нападу на працівників у нас не було, але такі випадки є по Україні", — говорить Олександр Соляник, начальник ІТТ № 1 м. Харкова.

В Україні після Харкова систему Custody Records вже впроваджено в ізоляторах тимчасового тримання Херсона, Дніпра, Кропивницького та Сарн.

Custody Records у райвідділах поліції

З початку цього року стартував другий етап впровадження системи — тепер Custody Records буде в кожному райвідділі поліції.

"Ми вже зараз вводимо Custody Records у кожному підрозділі поліції. І це однозначний позитив для обох сторін. Чіткий контроль сприятиме попередженню неналежної поведінки поліцейських стосовно затриманих або відвідувачів, які перебувають у підрозділі поліції. Водночас захистить поліцію від можливих провокацій", — заявив глава Національної поліції України Ігор Клименко під час недавньої колегії МВС.

Першим в Україні відділенням, в якому впровадили систему Custody Records, стало Харківське райуправління поліції. Тут усе по-новому. Наприклад, немає звичного для ока "мавпятника", замість нього — кімната очікування. Планується, що незабаром такий вигляд матиме кожен райвідділ.

Харківському райуправлінні поліції

Людину, що потрапила до відділу поліції, спочатку запрошують до кабінету роботи інспектора з дотримання прав людини. Питання на камеру ставлять і підозрюваному, і тому поліцейському, який його затримав. Потім можуть допомогти зв'язатися з родичами і центром безоплатної правової допомоги.

Інспектори з дотримання прав людини зауважують, що з такою системою будь-які факти насильства майже неможливі. Всі бесіди з затриманими — суворо в певному місці і під запис.

"Систему ніяк не обійдеш. Все фіксується на відео й аудіо: коли людину затримують, доставляють, фіксують його прибуття... У нас є спеціально відведені приміщення для здійснення слідчих дій, я фіксую, хто з людиною проводить анкетування. Також до програми вносимо інформацію, куди його переміщують", — перераховує Антон Кобець, інспектор із дотримання прав людини відділення № 1 Харківського райуправління поліції.

Харківському райуправлінні поліції

Як і в ІТТ, у райвідділі всю інформацію вносять до єдиної електронної бази. А перші дані збирають ще на місці злочину. В режимі онлайн у райвідділі бачать, кого і де затримано, а також, кого сюди доставляють для подальшого слідства.

"Патрульний, затримавши людину, вносить відомості на планшет. Дані потрапляють до оперативного чергового, і ми розуміємо, що зараз будемо здійснювати дії з затриманою особою", — пояснює Вікторія Горбань, інспектор сектора інформаційної підтримки відділення № 1 Харківського райуправління поліції.

Харківському райуправлінні поліції

За статистикою, найбільша кількість порушень і насильства з боку правоохоронців відбувається в перші години після затримання. Особливо у випадках, коли сам факт затримання з тих чи тих причин не документують. У районі, який охоплює цей райвідділ, така можливість буде абсолютно неможлива навіть теоретично. Саме через те, що затримати громадянина і не внести його дані до електронної системи буде ніяк.

Відеофіксацію здійснюють у трьох точках — нагрудними камерами патрульних на місці затримання, в райвідділі, а потім і в ізоляторі. Так повинна діяти система Custody Records в ідеалі. І саме вона, на думку керівника департаменту протидії тортурам Офісу генпрокурора Юрія Бєлоусова, не дозволить затриманим "зникати".

"Система дозволяє фіксувати все, що відбувається з людиною з моменту, коли вона перебуває під контролем поліції. Щойно її затримали і коли її відпустили. Весь цей період повинен бути зафіксований. Хто затримав, коли затримали, де утримували, відео доставлення, відео приміщення, інтерв'ю з особою, GPS-фіксація місця затримання. Ми чітко передбачили, що затриману людину взагалі заборонено направляти до кабінетів оперативних співробітників і слідчих. Вона там взагалі не повинна перебувати", — коментує Юрій Бєлоусов.

Власне, Custody Records — не просто система відеофіксації, це новий формат поводження із затриманими. А також захист від насильства з обох сторін.

У планах Нацполіціі — впровадити проєкт Custody Records по всій країні. За прогнозами фахівців, вже найближчими роками це дасть можливість значно зменшити кількість скарг затриманих і підняти загальний рівень довіри до правоохоронців.

Прямий ефір