Для чого потрібна довідка про несудимість і як її отримати

Довідка про несудимість. Ілюстрація: fintechinsider.com.ua

Довідка або витяг про несудимість — це документ, який підтверджує, що людина не несла кримінальну відповідальність за злочини або в неї знята чи погашена судимість, а також засвідчує, що громадянин чи громадянка не перебувають у розшуку. Часто таку довідку разом з іншими документами просять показати різні українські та закордонні установи й організації. Це допомагає перевірити репутацію людини та вирішити, чи дати їй той, чи інший дозвіл. Для чого потрібна довідка про несудимість, як її оформити та скільки часу дійсна, пояснює "Дім" з посиланням на "Українську правду".

Довідку про несудимість безкоштовно може отримати кожен українець чи українка віком від 14 років. Це можна зробити через "Дію" або ж оформити документ у паперовій чи електронній формі через Міністерство внутрішніх справ.

Довідка про несудимість може знадобитися під час:

  • усиновлення, встановлення опіки;
  • оформлення візи для виїзду за кордон (та на інші вимоги іноземних держав);
  • оформлення на певну роботу;
  • оформлення дозволу на зброю, ліцензії на роботу з вибухівкою;
  • участі у процедурі закупівель (у тендерах);
  • оформлення громадянства;
  • оформлення або поновлення документів;
  • відвідин ТЦК та СП (у деяких випадках).

Довідка про несудимість може бути скороченою або повною. Перед тим, як подати довідку до організації чи установи, яка її вимагає, важливо уточнити, яка саме форма документа потрібна. Скорочений витяг містить дані лише про відсутність або наявність судимості. У повному разом із цим також є відомості про те, чи притягували людину до кримінальної відповідальності та про інші обмеження, які передбачає кримінальне законодавство.

Як отримати витяг про несудимість у "Дії":

  • у застосунку "Дія" перейдіть у розділ "Послуги";
  • оберіть "Довідки та витяги" — "Витяг про відсутність судимості";
  • оберіть тип та мету запиту;
  • заповніть дані про себе;
  • надішліть запит.

Коли довідка буде готова, про це повідомлять за контактами, які вказані в заявці. Сам документ надішлють на електронну пошту. Також його можна завантажити в особистому кабінеті в розділі "Отримані документи". А в розділі "Довідки" можна буде слідкувати за тим, на якій стадії зараз оформлення витягу.

За словами міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова, витяг про несудимість щорічно отримує близько мільйона людей.

Як отримати довідку про несудимість через МВС

Заяву для замовлення довідки можна подати особисто у сервісному центрі Міністерства внутрішніх справ або ж зробити це на їхньому сайті.

Щоб залишити заявку у паперовій формі, потрібно піти у будь-який регіональний центр МВС (не обов'язково за місцем зареєстрованого проживання).

Для подання запиту необхідно взяти з собою паспорт або інший документ, який посвідчує особу, та його копію. На місці потрібно заповнити відповідний бланк, зазначити особисті дані, контактний номер телефону, тип та мету запиту.

Якщо заявнику потрібні декілька примірників довідки про несудимість, то це також варто вказати на запиті, однак їх не може бути більше трьох.

Витяг підготують упродовж 10 робочих днів. Якщо з'явиться потреба перевірити інформацію про людину ретельніше, то документ можна буде забрати за 30 днів. На роздрукованій довідці має стояти підпис заступника керівника департаменту МВС та печатка органу.

Термін дії довідки про несудимість

Термін дії витягу на території України — від одного до трьох місяців. Якщо ж документ потрібно надати установі за кордоном, він буде дійсним протягом 90 днів. Наскільки "свіжою" має бути довідка залежить від того, для чого її використовувати.

Наприклад, якщо витяг про несудимість потрібен для усиновлення, він буде дійсним не довше за місяць. Про всяк випадок термін дії варто уточнювати у служби у справах дітей, яка проводить процедуру.

Скільки буде дійсним витяг про несудимість для візи, залежить від країни. Наприклад, посольство України у США дозволяє мати довідку терміном до трьох місяців.

Витяг буде діяти до місяця, якщо людина хоче отримати українське громадянство. Юристи про всяк випадок радять приносити держорганам довідку, яку оформили щойно.

Читайте також:

Прямий ефір