День відновлення незалежності Латвії та загибель воєнкора Олександра Махова: 4 травня в історії

Фото: kanaldim.tv

Зустрічаємо четвер, 4 травня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

Одні вважали її геніальним політиком, у той час, як інші нещадно критикували за жорсткі реформи. 4 травня 1979 року Маргарет Тетчер стала першою в історії Великої Британії жінкою прем'єр-міністром. Цю посаду вона обіймала одинадцять з половиною років.

Прем'єрство Тетчер було найдовшим у Великій Британії в XX столітті. За цей час вона повністю змінила зовнішню і внутрішню політику країни та зуміла швидко подолати найбільші проблеми Великої Британії — інфляцію та безробіття.

Радикальні методи правління, безкомпромісна впевненість і, певна річ, сильний характер, допомогли Тетчер стати однією з найвеличніших політичних постатей в сучасній історії.

Саме образ "залізної леді" надихнув багатьох режисерів на знімання стрічок про впливову політичну діячку. Найвідоміші з них — це фільми "Маргарет" і "Залізна леді".

Цього дня у Латвії відзначають День відновлення незалежності. Історія цього свята розпочалася 4 травня 1990 року. Тоді Верховна Рада Латвійської РСР більшістю голосів ухвалила Декларацію про відновлення незалежності Латвійської Республіки.

Свою незалежність країна тимчасово втратила у 1940 році, коли була незаконно включена до складу СРСР. Радянської окупації Латвія провела 50 років. Зараз латвійці незмінно підтримують територіальну цілісність України. Латвія одна з перших засудила дії Росії та підтримала санкції проти агресора.

Торік у Латвії лікування пройшли близько 130 українських захисників. У березні 2023 року президент України Володимир Зеленський та президент Латвії Егілс Левітс підписали спільну декларацію про підтримку європейської та євроатлантичної інтеграції України.

Рік тому на Харківщині у боях під Ізюмом, захищаючи Україну від російських загарбників, загинув журналіст телеканалу "ДімОлександр Махов. Йому було 36 років. Олександр родом з Луганської області. Уперше пішов добровольцем на фронт у 2015 році.

Після демобілізації став військовим кореспондентом, а з початком повномасштабного російського вторгнення 2022 року вирішив, що знову потрібен країні. Відклав журналістську роботу і приєднався до лав Збройних сил України. У перервах між запеклими боями Олександр коментував війну та писав про російські злочини. Навіть зробив пропозицію своїй коханій, але одружитися не встиг. Його життя забрав уламок ворожого снаряда.

"Воєнкор Махов", як він сам себе називав, першим з українських журналістів був на нашій станції в Антарктиді. Єдиним представником ЗМІ, який перебував на борту літака, що проводив евакуацію захопленого коронавірусом Уханя. На честь загиблого героя журналіста Олександра Махова у Києві перейменували вулицю. Він нагороджений орденом "За мужність III ступеня" посмертно.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір