День народження "Динамо" та перші перегони "Формули-1" — 13 травня в історії 

Зустрічаємо понеділок, 13 травня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

175 років тому на Полтавщині народився український письменник Панас Мирний. Найвідоміший його твір — перший український соціально-психологічний роман "Хіба ревуть воли, як ясла повні?" Твір про колективізацію та класове розшарування села зазнав жорсткої цензури й був заборонений. Спершу роман видали у Женеві. В Україні твір опублікували під назвою "Пропаща сила" лише в 1903 році в журналі. Літературний доробок Панаса Мирного — понад 1000 оригінальних і перекладних творів. 

Одному з найстаріших та найтитулованіших футбольних клубів України — київському "Динамо" виповнюється 97 років. Першим офіційним матчем команди стала гра в Білій Церкві проти збірної цього міста. Поєдинок завершився поразкою "Динамо" з рахунком 1:2. Свою першу перемогу "Динамо" здобув у грі проти команди "Желдор" — багаторазового чемпіона Києва. 

13 травня 1950 року в Англії на трасі поблизу н.п. Сільверстоун стартували перші в історії автоперегони чемпіонату світу "Формула-1". Ця подія привернула увагу 100 000 глядачів, зокрема, членів королівської сім'ї. За нагороди змагався 21 пілот з різних країн. Першим чемпіоном світу у "Формулі-1" став представник Італії Джузеппе Фаріна. Він їхав на автомобілі національного виробника "Альфа Ромео". "Формула-1" — найпрестижніші автоперегони у світі. 

Цього дня в 1981 році було скоєно замах на Папу Римського Іоанна Павла II. Інцидент стався на площі Святого Петра у Ватикані. Понтифік був важко поранений кількома вогнепальними пострілами, але вижив. Нападником виявився член турецької ультраправої групи "Сірі вовки" Мехмет Алі Акджа. Терориста заарештували на місці злочину і засудили до довічного ув'язнення. Через 19 років президент Італії Карло Адзельйо Чампі помилував його. 

13 травня 1995 року розпочався четвертий фестиваль української сучасної пісні "Червона рута". Його провели у двох найбільших містах Криму — Севастополі та Сімферополі. Фінальні концерти зібрали багатотисячні аудиторії. На "Червоній руті-1995" вперше заявила про себе українська сучасна танцювальна музика. Серед учасників конкурсу були гурти "Шао? Бао!", The ВЙО, "Вхід у змінному взутті", а також солісти Наталя Могилевська, EL Кравчук, Катерина Бужинська. 

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір