Демонстрації по всьому світу: які акції українські біженці проведуть у Європі до другої річниці повномасштабного вторгнення РФ

Мирні акції українських біженців у Європі. Скриншот: kanaldim.tv

24 лютого 2024 року мільйони українських біженців вийдуть на вулиці Європи, аби ще раз нагадати світу про повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Під час демонстрацій переселенці розповідатимуть особисті історії. Марші відбудуться у Бельгії, Данії, Великій Британії, Естонії, Румунії та інших країнах, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

У 2023 році тисячі українців вийшли на вулиці великих міст та містечок. Заходи до річниці повномасштабного вторгнення Росії на територію України пройшли по всьому світу. Брюссель, Варшава, Берлін, Лондон. Усі найбільші міста світу стали жовто-блакитними. Заходи до другої річниці вторгнення плануються і цьогоріч. Зокрема, у Бельгії українці та усі небайдужі вийдуть на вулиці Брюсселю, аби їхній гучний голос почули у самому серці Європи.

"Цього року ми отримали дозвіл на те, щоб проводити таку ходу прямо в центрі Брюсселя. Буде можливість поспілкуватися з політиками, які відвідують нашу демонстрацію. Також це нагода апелювати до європейців та нагадати людям, які спостерігають за цими подіями, що українці продовжують боротися за свою перемогу", — пояснює співкерівниця адвокації та маніфестації ГО Promote Ukraine Олена Кужим.

Крім того, під час демонстрації переселенці розповідатимуть і особисті історії. Адже війна — це не цифри. Війна — це долі людей, це наша боротьба, кажуть організатори. Марш розпочнеться об 11 годині в неділю, 25 лютого.

Українці в Данії також вийдуть на мирні демонстрації. Найбільші такі події пройдуть в столиці Копенгагені та другому за величиною місті — Орхусі.

"Ми хочемо привернути увагу данського суспільства до того, що війна в Україні триває, що нам насправді потрібна європейська підтримка. Попри те, що Данія маленька країна, вона довела, що є надійним другом Україні", — пояснив член Асоціації українців у Данії Василь Гедз. 

Основні заходи заплановані на 24 лютого. Зокрема, великий мітинг, мирний марш, включення з українських міст та багато чого іншого. Організовує уся діаспора разом з місцевою владою.

"Данський народ солідарний з Україною. Таким чином вони хочуть показати, що вони пам'ятають та підтримують українців. вони прагнуть нагадати, що ми можемо розраховувати на них", — резюмував Василь Гедз.

Жовто-блакитним стягом вкривається Лондон. Там у суботу, 24 лютого, до другої річниці вторгнення українці пройдуть маршем. Цього року основні події відбуватимуться в самому центрі міста — на Трафальгарській площі.

"Цього разу ми йдемо на площу. Сподіваюся, що нас буде багато. Орієнтовно о 16 годині буде вшанування пам'яті. Впевнена, що буде дуже багато спікерів. До цього заходу приєднуються багато українських організацій в Лондоні. Там буде і Спілка українців у Британії, Український інститут та Школа Пречистої Діви Марії", — каже волонтерка Спілки українців у Британії Світлана Опанасенко.

Акції українців у Великій Британії завжди масштабні. Події, присвячені другій річниці російського вторгнення, триватимуть кілька годин, а до Лондона приєднаються й інші міста.

До маршу, присвяченого другій річниці вторгнення, приєднаються переселенці в Естонії. Там українці вийдуть на вулиці міст у неділю, 25 лютого. Наймасовіша хода буде у Таллінні. До події залучають політиків та громадських активістів. До слова, до річниці вторгнення в Естонії вже відбуваються різні заходи. Зокрема, на вулицях можна побачити плакати з висловами українських митців, а в парламенті Естонії проходить виставка під назвою "Тіллінський Ноїв ковчег".

"Напередодні ухвалення естонським парламентом законопроєкту щодо депортованих українських дітей відкрили таку виставку. Це роботи біженців з України, які намалювали домашніх улюбленців, яких змушені були залишити, коли тікали від війни. Люди сумують за цими тваринами. З цих малюнків зробили ескізи за якими виготовили дерев'яні фігурки та помістили їх у ковчег", — повідомила голова конгресу українців в Естонії Віра Коник.  

У Румунії заходи до другої річниці повномасштабного вторгнення Росії пройдуть чи не по всій країні. Головні події відбудуться в суботу, 24 лютого.

"Парад буде відбуватися також 24 лютого, з самого ранку. Це буде організація круглого столу в Бухаресті. Також двадцять четвертого лютого тут буде організована виставка фотографій "Болісні сліди війни в Україні", також будуть панахиди за полеглих на полях битв", — сказав голова Союзу українців у Румунії Микола-Мирослав Петрицький.

Повномасштабне вторгнення Росії призвело до найбільшої з часів Другої світової війни хвилі міграції. За різними оцінками, понад 6 000 000 українців були змушені покинути рідні домівки та шукати безпечне місце на чужині.

Також цікаво: Українське слово повинно бути почутим: у Берліні проводять мистецькі вечори для біженців

Прямий ефір