Децентралізація — найефективніша реформа в країні: "5 вопросов на злобу дня" з нардепом Дмитром Гуріним

Иллюстративное фото: ckp.in.ua

В Україні триває процес децентралізації. Реформа передбачає передавання значних повноважень від державних — органам місцевого самоврядування.

У чому плюси та мінуси децентралізації, і чи приймуть у цьому році необхідні для її впровадження зміни до Конституції, в програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом" розповів Дмитро Гурін — народний депутат від фракції "Слуга народу".

— У чому головні переваги децентралізації?

— Зараз Верховна Рада встановлює для місцевого самоврядування правила: як встановлювати паркани, урни. Парламент каже, що ви повинні робити так, як ми вам сказали, а все, що ми вам не сказали — вам заборонено робити. Тому якщо є якась проблема місцева, і якщо Рада не сказала, що треба щось робити — нічого не можна робити. Після децентралізації, внесення змін до Конституції, парламент зможе сказати: наше — це захист державного кордону, армія, поліція. А все, що ми вам не сказали — робіть, ставте свої паркани, як вам завгодно. У цьому сенсі це головне, що потрібно розуміти про децентралізацію. Місцева влада зможе робити все необхідне для жителів громад.

— Тобто йдеться про збільшення ефективності?

— Так. Так працює вся Європа. Є відповідний документ. Він називається Європейська хартія місцевого самоврядування. А ми його в 90-х роках ратифікували, але наша Конституція не відповідає цьому документу. Тому всюди в Європі місцеве самоврядування має право займатися життям мешканців громад. Те, що воно і має робити. А у нас місцеве самоврядування може робити тільки те, що в Раді сказали.

— Тоді чому децентралізацію далеко не всі підтримують?

— У нас децентралізаційні закони — це закони, які підтримуються ВР найкраще. У нас є консенсус. Є закони щодо децентралізації, які проголосовані 300 голосами. Децентралізація на даний момент — найбільш ефективна і найпопулярніша реформа в країні. Тому говорити про те, що хтось її не підтримує — політичне самогубство. Децентралізація зручна і важлива для людей, тому що на місцях стало набагато більше грошей.

У нас зараз 60% податку на зарплату залишається на місцях. Це дуже суттєві фінанси. Такого ніколи не було. Відповідно, це призводить до того, що місцева влада почала займатися комфортом своїх жителів. Тому, коли гроші розподіляються не десь в Києві, а у вас в місті, в громаді, то, звичайно, це буде значно ефективніше працювати.

— Що необхідно для того, щоб децентралізація запрацювала на 100%?

— Щоб децентралізація запрацювала повноцінно, потрібні зміни до Конституції. Якщо ми внесемо їх, назавжди закріпимо ці широкі права для громад. Про те, що вони повинні покладатися на здоровий глузд, приймати рішення виходячи з інтересів жителів, їм не потрібні вказівки з Києва, щоб щось робити і це, власне, і є зміни до Конституції. Держава залишає за собою тільки адміністративний контроль за законністю. Якщо місцева влада і порушує закон, тоді є спеціальна людина від держави — префект. Він іде до суду і повідомляє про порушення закону і опротестовує.

Зараз у нас є голова облдержадміністрації, губернаторами їх називають. Це дуже цікава позиція, оскільки його призначає президент, він повинен виконувати те, що йому говорить обласна адміністрація. Ми ж розуміємо, що це ніколи не буде працювати, коли людина виконує завдання людей, які його не призначали. Децентралізація зробить інакше. Буде обласна рада. В обласної ради буде власний виконавчий орган.

А якщо там почнеться якийсь сепаратизм, то є окрема процедура, як призупинити повноваження місцевої ради або міського голови із залученням президента, Конституційного суду, ВР. Там велика і складна процедура, щоб не зловживати.

Тому ми повинні ухвалити зміни до Конституції, ухвалити новий закон про місцеве самоврядування, новий закон про префекта, і тоді у нас буде нормальна збалансована система, за якою працює вся Європа: Польща, Фінляндія, Німеччина. Всюди це майже однакова система.

— Чи є міста і селища, для яких децентралізація буде невигідною?

— Децентралізація для всіх вигідна, адже коли у вас з'являються реальні повноваження змінювати життя в своїй громаді — це вигідно. Це те, що нам говорять європейці. Неспроможна громада — не означає, що вона не може бути заможною. Це означає, що їй потрібно дати всі повноваження. Після цього вони будуть розвивати свою громаду.

— Скільки часу потрібно на те, щоб повністю запрацював закон про децентралізацію?

— Зміни до Конституції відбуваються за спеціальною процедурою. Після того, як вони зареєстровані, спочатку проводять голосування — потрібно 226 голосів. Після цього Конституційний суд перевіряє ці зміни, а там вісім статей у новій редакції, там дуже велика інтервенція. Далі депутати один раз голосують і через півроку в наступну сесію голосують ще один раз. Також ми повинні розуміти, що у нас зараз карантин. Карантин істотно впливає на всі терміни. Я думаю, якщо у нас все триватиме за супер швидким сценарієм, то зможемо до середини літа проголосувати, надіслати документ у КСУ. Але якщо карантин буде істотно впливати і виникнуть проблеми просто з тим, щоб парламент працював, то я думаю, що восени можна буде подати ці правки, перевірити їх КСУ, і навесні проголосувати в остаточному читанні в 300 голосів. Після цього десь із середини наступного року може запрацювати оновлена ​​Конституція.

Прямий ефір