"Щоб не довелося шкодувати": інтерв'ю з представницею ТКГ про плани Росії провести вибори в ОРДЛО

Выборы в России. Фото: ap.org

Кремль збирається агітувати жителів тимчасово окупованих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) голосувати на виборах до Держдуми Росії. Для цього на непідконтрольні території України виїхали два депутата Держдуми — Андрій Турчак і Дмитро Саблін.

За даними засновника "Східної правозахисної групи" Павла Лисянського, російські депутати планують відкрити агітаційні штаби російських партій. До голосування Москва хоче залучити жителів ОРДЛО, які отримали російські паспорти.

"Це офіційний візит від партії "Єдина Росія". Вони фактично везуть туди повідомлення, що виборчі дільниці в ОРДЛО на виборах до Держдуми РФ будуть відкриті. Також потрібно зазначити, що активність правлячих політичних партій Російської Федерації посилилася — 585 тис. паспортів вони вже роздали", — заявив Лисянський.

Мотиви Кремля та можливі наслідки у програмі "На самом деле: Украина" телеканалу "Дом" коментує юристка, представниця ОРДЛО в українській делегації у Тристоронній контактній групі (ТКГ) з урегулювання ситуації на Донбасі Тетяна Іванова.

Ведучий програми — Микола Сирокваш.

— В ОРДЛО фіксують активність депутатів російської Держдуми. Що вам відомо?

— Мені з цього приводу відомо не дуже багато, тому що мій зв'язок з моєю малою батьківщиною, з окремими районами Донецької та Луганської областей — дуже обмежений. Я з 2014 року не була у Донецьку, тому маю лише ту інформацію, яка в публічному доступі, яка зі ЗМІ, яка частково потрапляє з тієї території.

Всі ми, донецькі, зв'язок з цією територією підтримуємо. Я в основному підтримую зв'язок з тими, хто звертається за правовою допомогою — це отримання пенсій або якісь інші юридичні питання.

Тетяна Іванова. Скріншот відео: kanaldom.tv

Якусь інформацію ми маємо, але вона досить обмежена. Не можу точно сказати, наскільки активно дійсно агітують за те, щоб люди, які отримали російські паспорти, брали участь у виборах, але такий факт має місце.

— Навіщо Кремлю голоси жителів ОРДЛО на виборах до російського законодавчого органу?

— Причин може бути декілька. Одна з причин — думаю, що Російська Федерація не очікувала, що громадяни України будуть так мляво отримувати російські паспорти. Я думаю, вони очікували, що цей процес буде швидкий і масовий.

Цього не сталося — і тепер потрібно продемонструвати, що якщо ви маєте російський паспорт, то ви можете бути великою людиною, потрапити до Держдуми, або до органів місцевого самоврядування Російської Федерації. І для цього зараз покажуть, напевно, кілька кандидатур, які братимуть участь у виборах. Напевно, це будуть ті, які саме з окремих районів Донецької та Луганської областей. Для того щоб якимось чином активізувати процес отримання російського громадянства. Це одна з причин.

Причина друга — Росія намагається демонструвати, що вона загострює ситуацію з Україною, загострює не лише бойовими діями на лінії розмежування, а ще й ось таким політичним способом. Це теж, можливо, одна з причин.

Ну і крім того, я думаю, що це ще й демонстрація того, що з ними треба рахуватися, навіть якщо їхні вимоги не відповідають ні підписаним Мінським угодам, ні якимось домовленостям. Росія намагається продавлювати свої інтереси.

— Голосувати пропонують жителям, які мають російські паспорти. Це відбувається або відбуватиметься в примусовому порядку — з огляду на те, як Росія діє ось уже багато років?

— Тут є варіанти. Це може проходити добровільно, щоб не злякати, якщо одна з цілей — активізувати отримання російських паспортів. Але для цього працюватимуть агітатори.

Це може проходити дійсно в примусовому порядку, що не рідкість — і часто дуже багато питань вирішуються на території ОРДЛО саме у такий спосіб. Ми про це знаємо. Тому нічого дивного, якщо це буде відбуватися саме так.

— Юридичний аспект цього процесу: голоси жителів ОРДЛО, нехай навіть і з російським паспортом, не матимуть юридичної сили всередині Російської Федерації — чи все ж таки матимуть?

— Залежно від того, які цілі ставить Росія. Якщо розглядати ці голоси з юридичної точки зору, то поза Російською Федерацією, в міжнародному співтоваристві та в Україні, ці голоси юридичної сили, звісно, не матимуть, оскільки створити закордонні округи можна лише за згодою України. І якщо це буде створено без згоди України, такі голосування та вибори будуть нелегітимними.

Чи зупинить це Росію, якщо вона має таку мету? Думаю, що ні. Чи вважатиме Росія, що ці голоси нелегітимні, і що вони юридично знецінені? Думаю, теж ні. Тому що "референдум" у Криму нам показав, що нічого Росію не зупиняє, бо "референдум" теж був організований у незаконний спосіб. "Референдум" проходив і в ОРДЛО. Тому, якщо Росія захоче їх визнати й сказати, що вони законні, Росія це зробить.

Для міжнародного співтовариства і для України це, звісно, будуть незаконні вибори. Тому я б, звертаючись зараз до моїх земляків на Донбасі, закликала їх не йти на такі вибори. Тому що дуже багато після "референдуму" в Донецьку переглянули своє ставлення до такого "референдуму", та після цього шкодували. Щоб не довелося шкодувати ще раз.

— Ви щось знаєте про намір Кремля відкрити виборчі дільниці в ОРДЛО?

— Звісно, я намірів Кремля не знаю. Мені нічого не відомо про те, яким чином вони збираються це робити технічно, і які цілі політичні.

— Можливо, на переговорах у Тристоронній контактній групі обговорюються нюанси, пов'язані з можливим проведенням виборів? Є на порядку денному хоч щось?

— Я хочу уточнити, що ТКГ — це не постійно діючий орган. Останнє засідання ТКГ і підгруп, зокрема, гуманітарної підгрупи, до якої я входжу, було ще у квітні.

Наступне засідання буде у нас лише наступного тижня. У вівторок засідатимуть підгрупи, а у середу буде засідання самої ТКГ. А інформація про вибори з'явилася набагато пізніше. Це ще не обговорювалося в ТКГ, і чи буде це в порядку денному, мені, принаймні, не відомо.

Медіа-партнери
Прямий ефір