Що робити, якщо погрожують "чорні колектори" — роз'яснення юриста

Михаил Харин. Фото: kanaldom.tv

Якщо людина взяла кредит, не виплачувала його, то їй, родичам і знайомим можуть надходити дзвінки від колекторів. Водночас діяльність колекторських компаній зараз врегульована відповідним законом. У разі порушення встановлених правил, можна звертатися до Національного банку України (Нацбанку) та в поліцію. Про це у програмі "Имею право" телеканалу "Дом" розповів юрист, голова Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги міста Києва Михайло Харін.

Харін зазначив, що колекторська діяльність стає врегульованою — ухвалено відповідний закон.

"Врегульовано права, обов'язки колекторів. І боржника права та обов'язки також врегульовано цим законом. Закон, який ухвалено в березні, позбавить нашу країну від так званих чорних колекторів, які знущалися. І незрозуміло що відбувалося", — повідомив юрист.

Буде введено реєстр колекторських компаній. Дзвінки боржникові не надходитимуть просто так — його повинні попередити, що борг передано колекторам, надати всі документи, що це підтверджують. Процедура стягнення також буде врегульована. Раніше колекторська діяльність була розділена на два типи: soft-collection та hard-collection.

"Soft-collection — це коли починалися дзвінки, починали через третіх осіб виходити на людину, дуже неприємно психологічно діяти. Hard-collection — це більш страшні речі. Коли здійснювали виїзд безпосередньо до людей на місце роботи, на місце проживання", — розповів юрист.

Зараз цього всього не буде, оскільки все врегульовано, все чітко прописано.

"Навіть дзвінки вони не можуть здійснювати після 19.00. Зустрічі з боржником повинні бути заздалегідь обговорені", — зазначив Харін.

Зустрічі чітко фіксуватимуться — будуть вести протокол, аудіозапис або відеознімання.

"У разі порушень цих правил, які визначені законом, необхідно звертатися до Нацбанку", — порадив юрист.

Закон почне діяти через три місяці після ухвалення, почне працювати реєстр.

"Можете відразу подивитися, компанія до вас звертається чи це шахраї якісь і ті "чорні колектори", які залишилися з минулого, які зараз не повинні існувати. В такому випадку звертаєтеся до Нацбанку та сміливо можете звертатися в поліцію, оскільки це вже будуть шахрайські дії. Тому що це не ті люди, які повинні займатися стягненням заборгованості кредитної", — повідомив Харін.

Під час зустрічей із колекторами також повинні бути надані документи, що підтверджують, що дійсно борг було передано третій особі, і це третя особа має право його стягувати.

Харін наголосив, що законом про колекторську діяльність визначено, що потрібні переговори й пошук консенсусу. Оскільки хтось міг не доплатити 10 грн, зросла пеня, продали цей борг. І починаються потім проблеми.

"А суми дуже великі навіть із 10 грн недоотриманих... Десь хтось подумав, що він сплатив. А знялася комісія банку, і заразом сніговим комком почала зростати сума заборгованості. Спочатку необхідно визначити те тіло кредиту, що залишилося", — повідомив правозахисник.

Читайте також: Чи можуть відібрати житло за борги у родичів — роз'яснення юриста (ВІДЕО)

Нагадаємо, закон про врегулювання колекторської діяльності задля захисту прав боржників Верховна Рада України ухвалила 19 березня. Президент Володимир Зеленський підписав його 12 квітня.

Прямий ефір