Було три варіанти: як Україна відстояла в Європейському суді дату початку окупації Криму

Во время телемарафона телеканала "Дом"

Україна довела в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ), що датою окупації Криму є 27 лютого 2014 року. При цьому розглядали ще дві дати вказаного факту. Про це сьогодні, 26 лютого, розповів заступник міністра юстиції України Іван Ліщина під час телемарафону, організованого до Дня спротиву окупації АР Крим та міста Севастополя, передає "Дом".

"Дуже важливо, що саме 26 лютого оголошено Днем спротиву. Коли мене в 2016 році призначили на цю посаду, була серйозна дискусія про те, яку дату ми будемо подавати до Європейського суду з прав людини — як таку, з якої почався російський контроль над півостровом. Справа в тому, що в законі встановлено дату 21 лютого. Але коли ми проаналізували фактаж, то зрозуміли, що не зможемо в міжнародному суді її довести", — сказав Ліщина.

Він пояснив, що ЄСПЛ при встановленні початку контролю над будь-якою територією спирається на конкретні факти.

"Тому що будь-яка дата може бути вказана в нашому законі, при цьому в законодавстві Російської Федерації буде інша. Так фактично і вийшло", — додав заступник міністра.

Українська сторона ухвалила рішення відстоювати в суді дату 27 лютого. Тому що зібрано достатньо доказів, які доводили, що саме в цей день почалася російська розвідувально-політична та військова операція в Криму.

"Напевно, ця операція була запланована на 26 лютого, але той же мітинг на підтримку цілісності України її зірвав. І їм (представникам РФ, — ред.) довелося робити все грубо й очевидно — захоплювати спецназом Верховну Раду Криму, збирати на ранок 27 лютого депутатів — кого захопили, кого привезли, і ті проголосували. І РФ отримала той самий політичний посил, але вийшло вже грубо, фактично на той момент вони вже почали військову операцію", — пояснив Іван Ліщина.

Читайте також: Україна має запропонувати найжорсткіші санкції проти РФ — у нас вже немає часу, — Чубаров

Україна довела в Європейському суді сукупність дій, що сталися до 27 лютого.

"Дії російських військових, захоплення Верховної Ради, захоплення всіх точок входу до Криму, аеропорту, перші блокування українських військових частин тощо. І в рішенні суду це докладно виписано. Тобто нам вдалося довести нашу позицію", — зазначив заступник міністра.

Ліщина акцентував, що рішення ЄСПЛ про визнання з 27 лютого 2014 роки фактичного контролю РФ над окупованим півостровом має низку практичних наслідків.

По-перше, це рішення суду, яке ухвалили за встановленою процедурою, за участю сторін.

По-друге, рішенням суду встановлено дату початку окупації — 27 лютого.

"Це дуже важливо. Тому що точну дату нівелює будь-яка аргументація Російської Федерації щодо "референдуму" (відбувся 16 березня 2014 року, — ред.). Бо очевидно, що "референдум" проходив вже в межах військової окупації. І про це говорить вже не Україна чи її партнери, а говорить Європейський суд, міжнародна судова інстанція", — пояснив представник Мін'юсту.

Він зазначив, що в межах судового процесу в Європейському суді представники РФ час від часу змінювали свої свідчення щодо дати встановлення контролю над півостровом.

"Спочатку вони говорили, що у них ефективний контроль виник з 21 березня, коли ухвалили зміни до Конституції РФ. Потім вони зрозуміли, що договір (про входження півострова до складу РФ, — ред.) підписано 18 березня, і як же його підписали, якщо контролю не було. Тому заявили дату 18 лютого, посилаючись на "референдум", — говорить Ліщина.

Читайте також: Причину окупації Криму треба шукати від початку незалежності України, — Чубаров

По-третє, рішення ЄСПЛ про 27 лютого 2014 року спричинило подальші не менш важливі кроки. Зокрема, Європейському суду довелося визначати, які закони повинні застосовуватися в Криму після оформлення окупації. І головне питання — чи виникла в Росії територіальна юрисдикція щодо Криму.

Ліщина уточнив, що територіальна юрисдикція виникає, коли певна територія визнається частиною країни іншими державами, в ООН та на інших міжнародних майданчиках. У цьому випадку захист прав людини на цій території виконуватися цією країною.

Екстериторіальна юрисдикція виникає, коли територію захоплює країна і контролює її в межах, наприклад, військових дій. Ця країна теж повинна забезпечувати захист прав людини, але цей обов'язок виникає з де-факто контролю.

"І Європейський суд у своєму рішенні встановив, що після "референдуму", після внесення змін до російської Конституції у Російської Федерації не виникло територіального контролю — лише екстериторіальний. Тобто законно вона не отримала прав на Крим. Таким чином, Європейський суд цим відповів на питання — чий Крим", — резюмував заступник міністра.

Як повідомлялося, 26 лютого в Україні —  День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Цього дня сім років тому, в 2014 році, під стінами Верховної Ради Криму відбувся багатотисячний мітинг на підтримку територіальної цілісності України.

Прямий ефір