Безкоштовна IT-освіта для українців: як потрапити до проєкту IT Generation

Діана Ракус. Фото: kanaldom.tv

Українці давно зарекомендували себе як висококваліфіковані фахівці у галузі IT. Керівниця експертної групи із залучення інвестицій та лід освітніх проєктів Діана Ракус завітала до студії "Ранку Вдома", аби розповісти, як українці можуть безкоштовно отримати IT-освіту та почати заробляти.

Проєкт IT Generation покликаний допомогти увійти у сферу IT людям без досвіду та відповідної освіти віком від 21 до 60 років.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Розкажіть детальніше про проєкт IT Generation.

— Ми очікуємо, що на початку наступного місяця всі студенти (ми називаємо студентами тих, хто подався у наш проєкт) розпочнуть навчання. Їх понад 2 тисячі людей.

Як виник проєкт. Україна стала давно відомою в цілому світі завдяки колу талантів. І ми в міністерстві розуміли, що при відновленні країни треба робити ставку на це.

Ще в кінці минулого року ми запланували провести комплексну реформу IT-освіти, бо потреба в IT-спеціалістах була й буде ще більшою. Крім того, в індустрії немає часу чекати на те, щоб студенти вивчилися три-чотири-п'ять років і заходили до них. Тому особливу увагу ми вирішили приділити освіті дорослих і неформальній освіті.

Ми знайшли партнерів для реалізації цього проєкту. Зокрема, один з партнерів дає  близько мільйона доларів, щоб покрити навчання для українців. Згідно з домовленістю, на кожного українця виділяється не більше тисячі доларів, які можна буде використати на навчання людини, яка не має досвіду в IT.

Спочатку ми думали, що буде тисяча студентів, бо мільйон ділимо на тисячу доларів на одну людину й буде тисяча людей. Але завдяки тому, що вартість курсів нижча, то ми зможемо навчити 2 тисячі людей, навіть більше, бо деякі IT-школи погодилися надати додаткові безоплатні місця.

Хто може брати участь у навчанні і які терміни навчання?

А у нас були певні критерії, хто може податися до проєкту. Це люди без IT-освіти та досвіду роботи в IT.

Вікова категорія — 21-60 років. Чому від 21 року. Це щоб людина вже здобули базову освіту, чи вже десь попрацювала.

І ще одна з рекомендацій була — володіти англійською мовою на рівні вище середнього. Тому що все-таки IT часто співпрацює з іноземними компаніями, й щоб наші студенти змогли одразу йти працювати, ми рекомендували володіти англійською мовою.

— Вже перша хвиля студентів набрана. Який це переважно вік?

— Є різні, від 21 до 60-ти. Але найбільше — це 30-40 років..

Скільки вони будуть вчитися?

— Курси є різні. Є курси як технічні, так і не технічні. Технічні — це ми говоримо умовно про класичних кодерів. Не технічні — мова про проєктних менеджерів і спеціалістів. І відповідно курси не технічні можуть тривати від 2 до 6 місяців. Курси технічні — від 4 до 6 місяців.

За пів року можна опанувати надскладну галузь IT-технологій?

— Однозначно це не будуть спеціалісти, які підуть на топ-позиції. Такі люди зможуть претендувати на посади стажерів, на джуніор-позиції, тобто рівня новачків. А далі все залежить від того, наскільки вони мотивовані.

Розкажіть про склад викладачів.

— Ми проводили конкурс серед шкіл, котрі пропонують короткострокові курси, тобто займаються IT-освітою. Ми набрали 21 школу, це топ-школи України. І вже вони відповідають за контент навчання, за викладачів.

Ніяких сумнівів, що викладати будуть високого рівня спеціалісти, тому що ці школи давно зарекомендували себе і на українському, і на міжнародному ринках. Одним із критеріїв для таких шкіл було — мінімум півтора року стажу навчання студентів, хороша ділова репутація, яка перевірялася за відгуками від їхніх студентів.

І ще один критерій для шкіл — відсутність зв'язків із Росією.

Тобто викладачі точно будуть класні.

Чи буде практика?

— Звичайно, будуть практичні завдання. Будуть завдання, які потрібно обов'язково виконати, щоб закінчити якийсь модуль навчання.

А що з працевлаштуванням?

— Ми зараз спілкуємося із кількома компаніями, які готові потім цих людей брати до себе на роботу. Причому, це високого рівня компанії. Вони зацікавлені в тому, щоб давати їм можливість отримати оцей перший досвід.

Крім цього ми зараз комунікуємо з компанією, яка допомагатиме нашим випускникам скласти резюме, даватиме їм рекомендації, як краще пройти інтерв'ю з роботодавцем. Тобто будь-яка підтримка з нашої сторони.

У нас більша частина студентів — це жінки. Ми розуміємо, що вони зараз залишилися годувальниками сім'ї в багатьох випадках. Тому у них є можливість  завершити навчання, почати працювати, почати заробляти.

Ми плануємо й далі продовжувати цей проєкт, запускати нові хвилі. Плануємо як у партнерських колабораціях, так і щоб це робити за кошти держави.

Прямий ефір