Без заторів на кордоні: про електронну чергу для пасажирських автобусів розповів заступник міністра розвитку громад Сергій Деркач

Сергій Деркач. Фото: ukrinform.ua

На пункті пропуску "Ягодин-Дорогуськ" з серпня запрацювала "єЧерга" для пасажирських автобусів. Як зараз пропускають автобуси на інших пунктах пропуску, коли до цієї черги включать решту пропускних пунктів, чи додасть це комфорту пасажирам. Зрештою, коли "єЧерга" запрацює й для легкових автівок. Про це розповів заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Сергій Деркач. Деталі — у матеріалі "Ранку Вдома".

Розкажіть, як працює послуга "єЧерга" для автобусів?

Електронна черга, як система, була створена саме для того, щоб водії вантажних транспортних засобів не стояли у чергах на кордоні по 10 днів. У нас були такі інциденти, оскільки наші пункти пропуску не спроможні пропускати таку кількість і вантажу, і пасажирів.

Система дозволяє водію зареєструватися завчасно, і зрозуміти, скільки часу потрібно для того, щоб фактично перетнути кордон. Не потрібно приїжджати на кордон завчасно й стояти у черзі.

На сьогодні ця послуга поширюється так само і на автобуси. Ми запустили пілотний проєкт на пункті пропуску "Ягодин-Дорогуськ" та на пункті пропуску "Устилуг". Тож сьогодні електронна черга працює як для водіїв вантажівок, так і для водіїв автобусів, на двох пропускних пунктах.

— Що необхідно для того, щоб цей проєкт запрацював на всіх пунктах пропуску, а не лише на двох?

—Фактично у нас на сьогодні майже всі вантажні пункти пропуску — їх 16, обладнані системою електронних черг. Прикордонники пропускають вантажні транспортні засоби, якщо вони включені в систему. Якщо ми говоримо про автобуси, то в нас на сьогодні є 22 пункти пропуску. Лише на двох працює ця електронна черга. З вересня ми плануємо запустити її на всіх пропускних пунктах.

Ми хочемо, щоб система для автобусів працювала ще краще. Тому що кожен автобус має конкретний час перетину кордону. Прагнемо, щоб водії, які виїжджають на кордон, мали свій слот часу й користувалися ним. Це унеможливить утворення черг на пунктах пропуску. 

Чи є план запускати електронної черги для легкових автівок? Якщо так, то коли?

Так, пілотний проєкт хочемо запустити до кінця цього року. Для того, щоб людина, яка планує їхати через кордон, зареєструвалася та прибувала до пункту пропуску у зазначений час та проходила всі контрольні процедури.

Втім, першочергово треба масштабувати проєкт з автобусами. Ми побачимо як працює слотування. Після цього будемо братися до роботи з легковими транспортними засобами.

За скільки часу потрібно заповнювати цю анкету?

Фактично в анкету треба внести дані водія і дані про транспортний засіб. Та сама процедура діятиме для легкових транспортних засобів. Це займає буквально дві хвилини.

Якщо діятиме слотування, то потрібно буде реєструватися завчасно. Тобто, чим раніше ти бронюєш місце в черзі, то найімовірніше перетнеш кордон у той час, який запланував. 

Зрозуміло. З'явилася інформація про те, що одночасно з запуском електронної черги для автобусів починається верифікація міжнародних маршрутів. Про що йдеться?

—Дійсно, ми плануємо верифікувати міжнародні маршрути. Річ у тому, що відповідно до міжнародного законодавства і до українського законодавства, всі міжнародні перевізники мають мати ліцензію. По-друге, перевізник повинен мати дозвіл на конкретний маршрут. Наприклад, маршрут "Київ-Варшава" виходить з центрального автовокзалу о 8-й ранку, та прибуває до Варшави у конкретній годині. Є графік маршруту, який включається в цей дозвіл перевізнику. Сьогодні у нас понад 1 600 зареєстрованих маршрутів. Втім, виявилося, що перевізники не їздять за маршрутами за якими отримали дозвіл.

Тут є деякі об'єктивні і суб'єктивні причини. Перша причина — це те, що перевізники просто перестали в свій час їздити. На це впливають різні обставини: відсутній автобус, зміна пріоритетів, закриття бізнесу.  Фактично дозвіл дається на три роки, з пролонгуванням на  п'ять. Якщо перевізник перестає їздити, то треба про це повідомити. Дуже часто перевізники цього не роблять.

Друге питання є більш критичним. Перевізники зловживають і їздять всередині країни. Умовно, якщо маршрут є "Київ-Варшава", який пролягає до Луцька, то часто перевізник їде до Луцька, а потім повертається до столиці. Тобто до Варшави не доїжджає.

Чому це робиться? Бо отримати дозвіл на міжнародний маршрут простіше, ніж на внутрішній "Київ-Луцьк" де є спеціальний конкурс. На конкурсі є умови, його легко програти. Тому дуже часто перевізники зловживають своїм становищем. Беруть дозвіл на міжнародний маршрут, а їздять всередині країни.

— Які наслідки тягнуть за собою такі дії перевізників?

— По-перше, це порушення правил. По-друге, такі перевізники забирають пасажирів, які мали б їздити на внутрішніх маршрутах. По-третє, постраждають реальні міжнародні перевізники та їхні пасажири. Тож виходить, що люди, які фактично мали б виїхати у Варшаву о 8-й ранку, не зможуть цього зробити. Бо добросовісний перевізник не зможе зареєструватися на свій час для перетину кордону.

Тому ми зараз намагаємося з'ясувати, які маршрути дійсно виконуються та скасувати дозволи, якими не користуються.

Усіх перевізників, які фактично зупинили свою діяльність, просимо звернутися до нас з заявою. Минулого місяця до нас звернулося 22 перевізники з проханням закрити їхній маршрут.

Минулого тижня комісія скасувала третину всіх маршрутів, які їздять до Польщі. Ту саму роботу проводимо і з іншими країнами. Маємо надію, що до кінця вересня в нас буде чітка інформація по тих маршрутах, які виконуються.

Це дасть нам змогу встановити слот на перетин кордону тим перевізникам, які реально возять пасажирів за кордон. Також це дозволить прибрати черги на кордонах.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір