Адаптація дітей із родин переселенців: про спеціальну програму для ВПО говоримо з головою ГО "Зрощуй суспільство" 

За даними Міністерства соцполітики, кількість офіційно зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб досягає майже 5 мільйонів. З них 3,6 млн — ті, що вимушено переїхали чи повторно переїхали пісня початку повномасштабної війни. Саме тому ГО "Зрощуй суспільство" запустила програму соціалізації і адаптації для дітей із родин переселенців. До ефіру "Ранку Вдома" приєднався голова ГО Микита Стрижко, аби розповісти, на кого розрахований проєкт, як взяти у ньому участь і в чому полягає його суть.

Ведуча — Ольга Фанагей-Баранова.

— На кого розрахований курс: вік, статус та інші нюанси. Скільки триватиме програма? 

— Проєкт "Зростаємо разом" спрямований саме на діток ВПО віком від шести до дев'яти років. З психологічної точки зору це дуже цікавий вік, адже формується особистість дитини. Якщо дитина перебувала у таких складних умовах, наприклад виїжджала з окупованих територій під вибухи, у неї вже є якісь психологічні складності. До того ж, варто враховувати, що вони в іншій обстановці, в іншому місці, де немає знайомих. Через це ми на свої заходи запрошуємо дітей цього віку і не ВПО, щоб відбувся процес соціалізації та адаптації. Після нашого тримісячного проєкту, який закінчується 30 серпня, діти мають вийти з гарним настроєм, з вирішеними своїми проблемами і найголовніше — з новими друзями.

— Наскільки це актуально на третьому році війни? 

— Це актуально навіть і не для ВПО. Наша громадська організація починала свою роботу з психологічної підтримки дітей Харкова. Зараз у Харкові спостерігається більш висока загроза, діти сидять вдома, батьки їх не випускають, бо бояться. Як сказала одна мама у нас в Дніпрі: "Я б із задоволенням, але моя дитина буде навчатися тільки вдома, тому що вона мені потрібна живою". Ця проблема, що діти постійно сидять удома, почалася ще з пандемії ковіду.

— Що є основною складовою проекта? Які відмінності чи особливості ця програма має, адже вона не єдиною в цьому напрямку?

— Програм для ВПО дуже багато. Наша діє у восьми містах: Київ, Житомир, Хмельницький, Кривий Ріг, Рівне, Дніпро, Черкаси та Тернопіль. Вона також фінансується Госдепартаментом США. 

Ми собі виокремили чотири заняття, які проводимо: англійська мова з таким розмовним аспектом, майстеркласи з рукоділля, арттерапія і розвиваючі заняття (дошкільна освіта, курси акторської майстерності тощо).

— Чому саме ці міста і регіони ви обрали? 

— Можна було б і більше, аби фінансування дозволяло і люди. Не в кожному місті там у нас була можливість щось провести. Наприклад, в Івано-Франківську дуже велика кількість організацій, тож дуже складно знайти приміщення і вільний час у ньому. Навіщо там щось робити, якщо там і так вже багато всього робиться? Тому ми вирішили обрати саме ці міста.

— Як можна потрапити до вашої програми? 

— Просто можна написати в інтернеті "Зростаємо разом", бо про нас багато пишуть, перейти на наш сайт і там буде посилання на реєстрацію. В гугл-формі обираєте місто та курс, який хочете відвідувати, і з вами зв'яжеться наш регіональний менеджер. На майстеркласи можна долучитися і в середині занять.

— Нагадайте, скільки триває цей курс? Як набирається група?

— Курс уже почався і триватиме три місяці. Ми запланували 1152 заходи у восьми містах, тобто 144 на кожне місто, і загалом залучити понад 512 дітей. 

Варто зробити акцент на тому, що ці курси безкоштовні, тому що коли розповідаєш людям, вони часто думають, що це все платно. Всі курси, які ми проводимо — безкоштовні.

Читайте також: Безплатні послуги, навчання та оздоровлення передбачене дітям-пересленцям в Україні — деталі 

Прямий ефір