7-ма річниця визволення від НЗФ: спогадами поділилися жителі Краматорська і Слов'янська (ВІДЕО)

Патриотическое шествие по случаю седьмой годовщины освобождения города в Краматорске. Фото: Facebook / Павло Кириленко

Сьогодні, 5 липня, міста Донецької області — Краматорськ, Слов'янськ, Дружківка та Костянтинівка відзначають сьому річницю визволення від незаконних збройних формувань (НЗФ). Військовослужбовці та родичі загиблих зібралися там, де відбувалися бойові дії, повідомляє "Дом".

12 квітня 2014 року НЗФ взяли під контроль Слов'янськ і Краматорськ. НЗФ захопили Краматорський аеропорт, місцеві ради, центральні відділення міліції, будівлю Служби безпеки України.

"Я памятаю, як це було, тобто пришлося даже вивозити свою сімью зі Словьянська. Але найголовніше, що це було три місяці, тому що багато населених пунктів , які не визволенні, страждають вже 7 років від того, від чого ми страждали три місяці тільки", — розповів житель Слов'янська Сергій Трофанчук.

14 квітня 2014 року Рада національної безпеки і оборони України ухвалила рішення почати Антитерористичну операцію (АТО). Вже 15 квітня українські правоохоронці звільнили Краматорський аеропорт. Активні бойові дії за контроль позицій на горі Карачун тривали майже три місяці. В результаті була знищена телевежа, яка там розташована.

"Цей Карачун, ми, наприклад, дивувались, як він може стільки стояти, бо щодня методично російський агресор, маючи артилерію, танки, самохідні артилерійські види зброї, він постійно його обстрілював, три-чотири рази на день, це було як за розкладом все", — згадує житель Слов'янська Ярослав Золотий.

Операція зі звільнення Слов'янська і Краматорська почалася в ніч проти п'ятого липня 2014 року. НЗФ прорвалися через п'ятий блокпост, який було розташовано між двома містами, і намагалися покинути Слов'янськ.

5 липня 2014 року українські підрозділи витіснили НЗФ зі Слов'янська і встановили над міськрадою український прапор. У той же день сили Національної гвардії України увійшли і до Краматорська.

"Група з восьми автомобілів, якщо я не помиляюся, цивільних йшла попереду, потім йшла техніка — дві БМП, дві БМД, два танка Т64, ще УРАЛи з піхотою, які Карачун артилерія наша почала допомагати кришити ще на виході там. Тут ми вже протягнули колону по лінії своєї атаки і почали її потихеньку кришити", — розповів учасник бойових дій Сергій Суховій.

Бої на п'ятому блокпосту тривали понад 4 годин. Горіла техніка, гинули українські військові.

"Рома Мендель ось 200-й, 300-х багато, контужені всі практично, мого напарника поранило уламково-кульове, мене контузило", — додав Сергій Суховій.

"Мій рідний брат віддав життя за Україну. Для мене це, звільнення Лимана, Слов'янська — я вам не можу передати. Але я рада, що це сталося, що Словянськ — це Україна, Україна для мене понад усе", — сказала жителька Слов'янська Галина Бражник.

Під контролем НЗФ Слов'янськ і Краматорськ перебували 84 дня. За цей час загинув 31 український військовослужбовець, було збито 3 вертольоти і один військовий літак.

Читайте також: Підсумки 5 липня: День визволення міст Донбасу, режим НС в Криму і житло для ВПО (ВІДЕО)

Прямий ефір