Життя та освіта українських переселенців у Нідерландах

У Нідерландах. Фото: kanaldom.tv

У складні для України часи нас підтримує майже весь світ. Серед країн, які відчинили свої двері для вимушених переселенців з України, є і Нідерланди. Про здобуття освіти українцями у Нідерландах дивіться у матеріалі "Ранку Вдома".

Тимчасовий захист у Нідерландах отримали вже майже 30 000 українців. Він дає вимушеним переселенцям багато прав: вільне перебування в країні, доступ до ринку праці та можливість навчатися. 

Державних дитсадків у Нідерландах немає, лише приватні. Відвідувати їх не обов'язково, до того ж, ціни доволі високі і потрапити у них непросто навіть місцевим жителям. Самі нідерландці жартують, що треба спочатку стати в чергу в садочок, а потім планувати вагітність.

До школи у країні йдуть у 4 роки. Навчання відбувається в ігровій формі, а відвідувати заняття обов'язково. Це стосується й українських переселенців. Якщо дитина не ходить на навчання, батькам приходять штрафи — кожен день пропуску вартує 50 євро. Для українців організували спеціальні інтеграційні класи, аби легше адаптуватися та вивчити мову. Навчання там триває один рік, потім дітей переводять до звичайних. Діти рік говорять нідерландською, вивчають елементарну математику, деякі інші предмети на початковому рівні. Виняток роблять лише для дітей 4-5 років — їх одразу беруть до звичайних класів. Вважається, що в такому віці діти швидко знайдуть спільну мову з однолітками та інтегруються. У нідерландських школах, на відміну від українських, класи позначають не цифрами, а назвами тварин чи кольорами. 

В Нідерландах є три види вищих навчальних закладів: коледжі, технікуми та університети. До коледжів і технікумів українців зараховують після 11 класу. До університетів — лише після додаткових курсів. Нідерландська влада не заохочує школярів отримувати вищу освіту, оскільки в країні не вистачає спеціалістів на кшталт сантехніків, слюсарів, продавців. Немає і державних вищих навчальних закладів, лише приватні. Тож освіта досить дорога, але українцям пішли назустріч і суттєво знизили вартість оплати. Наразі українці можуть платити близько 2000 євро на рік за програму бакалаврату, на магістратурі — близько 5000 євро на рік. До початку війни ціни становили 10 000 та 15 000 тисяч євро відповідно. 

Більше про життя українців в інших країнах:

Медіа-партнери
Прямий ефір