Жителі ОРДЛО зможуть голосувати на виборах у Держдуму — чого домагається РФ: "5 вопросов" із Наталією Линник

Выборы в России. Фото: ap.org

Центральна виборча комісія Росії дозволила в онлайнформаті голосувати за депутатів до Держдуми жителям тимчасово непідконтрольних Україні територій Донбасу.

Навіщо Кремль це робить, і чи буде реакція світу на такі дії — розповіла заступниця директора Комітету виборців України Наталія Линник в програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Росія з одного боку не визнає так звані "ДНР" і "ЛНР", а з іншого боку — активно роздає жителям ОРДЛО російські паспорти, і вже навіть дала добро на те, щоб жителі непідконтрольних Україні районів Донбасу з паспортами РФ голосували за депутатів до Держдуми. Як це розуміти?

— Логіка в діях Росії є. Вони розраховують отримати з цих окупованих територій так званий мобілізаційний ресурс, а саме — можливо в майбутньому своїх громадян, звичайно, порушуючи міжнародні норми та законодавство України такими діями.

Для чого вони це роблять? Це очевидно: для того, щоб у них була мотивація в майбутньому розповісти про те, що вони захищають громадян України саме на цих окупованих територіях. І в них таким чином з'являється можливість проводити воєнні дії із так званого захисту цих російських громадян. І як я вже звернула вашу увагу, вони порушують законодавство України, а саме Конституцію в тій частині, в якій заборонене подвійне громадянство громадянам України.

— Якою має бути реакція України та світу на ситуацію, що склалася? Тому що це, якщо не помиляюся, вже пряме порушення прав людини, й виходить, що оголошення про захоплення території?

— Тут справа не в захопленні території. Справа саме в захопленні так званого мобілізаційного ресурсу, а саме — людського ресурсу. Тобто наших українських громадян.

Вони ставлять у такі умови, в яких громадяни змушені брати російське громадянство, тому що це забезпечує їм якусь мінімальну стабільність і захищеність. Так само це відбувається частково та під примусом. Це ми вже спостерігали, коли було проведене примусове голосування серед різних заводів приватної та так званої "державної" власності невизнаних республік, коли громадян із Донецької та Луганської областей перевозили в 12 виборчих пунктів в Ростовській області для того, щоб вони проголосували за зміни в російську Конституцію.

Таким чином Росія намагається включити наших українських громадян у свій культурний, соціальний і політичний простори. Як сприймають це громадяни на окупованих територіях? Звичайно, під впливом телебачення Російської Федерації, яке вони постійно дивляться, і так само телебачення невизнаних республік, громадянам постійно вселяють думку про те, що вони отримають додатковий захист, бонуси та можливість реалізувати себе як на окупованих, так і на російських територіях. Чому Росія проводить це? Тут логіка її ясна: для того, щоби поповнити свої людські ресурси, адже, як ми знаємо, щільність населення в Росії дуже невисока. Висока вона тільки в містах-мільйонниках — Москві та Петербурзі. Тому росіяни якомога активніше задіюють українських громадян для поповнення свого людського ресурсу.

— Чи говорить це про те, що в РФ люди настільки не довіряють владі своєї країни, що Кремль змушений закликати людей із ОРДЛО?

— Частково можна і так сказати. Адже завдяки адміністративному ресурсу, який діє зараз на непідконтрольних територіях, росіяни отримають такий людський мобілізаційний ресурс і ресурс у вигляді виборців близько 2 млн. Як ми знаємо, 1,5 млн в Криму і близько 0,5 млн або 600 тис., як за деякими даними каже Російська Федерація, у нас зараз українських громадян, які отримали російські паспорти. Таким чином це дає додаткові голоси на голосуванні або за зміни до Конституції, або в майбутньому за депутатів до російської Думи. І звичайно, це дозволяє російській владі маніпулювати цифрами, зокрема і голосів виборців Росії.

— Як ви думаєте, чи можуть такі дії з боку РФ стати ще однією причиною введення більш жорстких санкцій як з боку України, так і з боку Євросоюзу, США?

— МЗС України вже оприлюднило свою заяву про те, що Росія порушує і міжнародне право, і Конституцію, і закони України, роздаючи паспорти й так само закликаючи українських громадян голосувати на виборах у Держдуму. Звичайно, дії Росії очевидні — вона це ігноруватиме.

З приводу дій наших західних партнерів — хотілося б побачити від них більш активних дій. Можна було запропонувати МЗС України та іншим відповідальним органам проводити більш активну політику щодо цього питання і, можливо, скликати засідання Організації Об'єднаних Націй. Це потрібно зробити для того, щоби були певні резолюції, які б стали передумовою для подальших санкцій з боку Європейського Союзу і Сполучених Штатів Америки, а також інших членів різноманітних співтовариств цих західних держав, які підтримують основи демократії в світі.

— А що буде після деокупації та реінтеграції непідконтрольних територій Донбасу з українцями, які все-таки підуть голосувати за депутатів до Держдуми?

— Поки не підготовлена ​​законодавча база про вчинки такого роду. Очевидно, що далі в українському законодавстві можна буде ухвалити більш м'які заходи. Тому що ніде не гарантовано, що ці люди ухвалять таке рішення про голосування не під примусом.

Я думаю, що з боку України не буде жорстких санкцій проти таких людей, і тому страшилки Російської Федерації в даному питанні невиправдані. Просто такими страшилками вони підтримують створені Росією ж міфи про те, що в Україні чекає на цих українських громадян, які можливо залишили у себе українські паспорти, взявши паспорти Російської Федерації. Тому українським громадянам, які навіть взяли російські паспорти під примусом або голосуватимуть під примусом, очевидно, що не загрожуватиме нічого з української сторони під час реалізації процесу деокупації та реінтеграції.

Прямий ефір