Застосунок Dobre для зв'язку з рідними створили в Україні — як він працює: інтерв'ю з розробником Іллею Шляховим

Ілюстративне фото: cdn.cybercalm.org

Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україні запустили новий мобільний додаток Dobre. Він допомагає дізнаватися інформацію про рідних із окупованих територій або на передовій.

Як з'явилася ідея створення Dobre, яка цільова аудиторія проєкту та як користуватися додатком — розповів розробник, волонтер та керівник проєкту Dobre Ілля Шляховий в інтерв'ю у програмі "Ранок Вдома".

Ведучі — Юрій Критенко та Анна Кузіна.

 — Розкажіть про свій проєкт. Чому він так називається?

— Проєкт називається Dobre, бо ми часто питаємо людей, своїх рідних чи друзів: "Як ти?". Тому що зараз триває війна і всі переживають, щось запитують, пишуть багато і таке інше. І тому виникла така ідея: потрібно зробити додаток, який це робитиме за вас. Ну, власне, це місце, де ти не питаєш рідних чи друзів чи знайомих: "Як ти?". Застосунок робить це за тебе.

— А як з'явилася ідея створити таку програму?

— Коли почалася війна, десь два тижні я постійно питав своїх рідних, друзів. Я за всіх переживав і питав, як вони. Це було кожну годину, щодня, щоночі й так далі. І з часом це вже стає незручно. Ти вже питаєш, буває, що забуваєш. Буває, що через стрес когось не запитав і таке інше.

І дуже багато говорили, що трохи набридло, бо комусь добре, комусь ні, й почали говорити, що було б добре, якби це було оптимізовано. Ось я і шукав якийсь варіант, який задовольнятиме всіх. Так і виникла ідея створення програми.

— Для кого передовсім створено ваш застосунок? Хто основна цільова аудиторія?

— Це для тих, хто переживає за своїх рідних, друзів, знайомих. Це може бути військовий, це може бути людина в окупації, будь-хто, в принципі. Додаток встановлюють і люди за кордоном, які виїхали, адже вони переживають за своїх рідних. Це може бути й не військовий.

Наприклад, коли у тебе є бабуся чи мама літнього віку, ти хочеш бачити, як вона, наприклад, щодня чи щотижня. Щоб не було такого сильного переживання за неї.

Програма розроблена таким чином, що не зберігає жодної інформації про вас. Тобто це повністю анонімна програма, де жодна інформація не відображається: ані електронная пошта, ані геолокація або щось подібне. Там тільки твій нікнейм і все.

Там є авторизація через Facebook, Apple чи Google. Але це зберігається на серверах. Тобто ми ніякого відношення до цього не маємо. І тому програму можуть ставити і військові. Приміром, це добре підійде для ваших рідних, які зараз на фронті.

— А розкажіть, як працює додаток? Що потрібно робити? Які у нього функції?

— Для початку потрібно встановити програму. Поки що тільки на систему Android є, далі буде на iOS. Ви ставите програму, вводите дані. Це ваш псевдонім, нікнейм, як хочете, далі — обираєте зону. У нас є кілька. Є дуже небезпечна зона, в якій програма спрацьовує буквально щогодини. І до тижня є інтервал, де безпечне місце, і можна вибрати опцію — сповіщення через один тиждень.

Застосунок можна вимикати на ніч, щоби вночі ніхто не турбував. І ще вибираєш, скільки тобі потрібно часу на відповідь.

Коли ви вже встановили програму, є головна кнопка "Поширити свій контакт". Ви відсилаєте в будь-який месенджер або на email або деінде, можна відправити і в смс. І цей контакт, коли натиснути на посилання, він переходить у додаток, який поставили, і ви таким чином додаєтеся, і він додається.

І потім уже розпочинається взаємодія. Відповідно до того, який регіон ви вибрали — безпечний, небезпечний — вас запитуватиме програма: "Як ви?". Це робиться за часом.

Наприклад, можна вибрати опцію — щогодини запитувати: "Як ви?". І якщо щось, не дай боже, трапилося з вами, то додаток надсилатиме сповіщення всім вашим контактам, що з вами щось не так.

Ще кілька слів, наприклад, де можна використовувати застосунок. Якщо ви замислювалися, згадайте, як багато людей, які вмирають, не отримують вчасно допомогу. Не дай боже когось привалило чимось, знепритомніли, і ви не можете дістатися до телефону. І, наприклад, якщо в людини інсульт, кожна хвилина — це життя. І ніхто не має інформації, що з вами саме зараз. Програма, якщо ви встановили, вона вас питатиме. Якщо ви не відповіли, то додаток надсилає інформацію вашим контактам, які є в ньому, що з вами щось трапилося і вони вже будуть дзвонити або писати вам. Якщо не відповідаєте, то дзвонитимуть сусідам або в швидку, або ще кудись. Тобто почнуть діяти.

— А як плануєте вдосконалювати цю програму в її роботі технологічно?

— Зараз це поки що базовий функціонал, який викликаний проблемою, коли нам потрібно знати, як почуваються наші люди. І ми не можемо там робити якогось розширення, щоб... Наприклад, зробити ту ж геолокацію. Багато хто пише, що потрібна локація. Але ми не можемо це зробити, позаяк якщо програму встановить військовий або люди в окупації і так далі, це може використовуватися проти них. Інформація, власне кажучи, може потрапити не в ті руки.

Але ми використовуємо всі відповідні, доступні способи шифрування та робимо все безпечно. Проте у майбутньому ми розширимо функціонал. Звичайно, в іншому додатку, і це буде інша мета. Тому що зараз це вирішення проблеми воєнного стану, а далі буде застосунок вже для мирного становища, коли ти переживаєш за своїх рідних не в умовах війни.

Прямий ефір