Затримання Протасевича в Мінську: про російський слід говоримо з політологом Федором Крашенинниковим

Акции в поддержку Протасевича и Сапеги. Фото: bbc.com

23 травня в аеропорту Мінська разом зі співзасновником білоруського опозиційного Telegram-каналу NEXTA Романом Протасевичем була затримана його дівчина — громадянка Росії Софія Сапега, яка мешкає у Вільнюсі, де вчиться в Європейському гуманітарному університеті.

Слідом за відео з визнанням провини Протасевича, яке, як багато хто впевнений, він записав після тиску і побиття, з'явилися відеосвідчення і 23-річної Сапеги.

"23.05.2021 я летіла на одному літаку з Романом Протасевичем. Також є редакторкою Telegram-каналу "Чорна книга Білорусі", який публікує особисту інформацію про співробітників внутрішніх справ", — говорить на відео Софія.

При цьому мати дівчини в коментарях ЗМІ стверджує, що Софія не виражала активно свою позицію з приводу Білорусі та серпневих протестів, і що взагалі їх сім'я поза політикою. Друзі Сапеги також впевнені — вона обмовила себе.

Зараз Протасевич і Сапега заарештовані на 2 місяці, вони фігурують в трьох кримінальних справах. Зокрема, обом інкримінують організацію масових заворушень, стаття передбачає позбавлення волі до 15 років. Також ЗМІ вказуються, що Протасевича звинувачують в участі в терористичній організації, за що 26-річному білорусу може загрожувати довічне ув'язнення.

Світова реакція була миттєвою — крім закликів звільнити затриманих, країни (Україна також) припинили авіасполучення з Білоруссю, а авіакомпанії з метою безпеки перенаправляють рейси в обхід її території. Також обговорюється питання введення нових санкцій стосовно керівництва Беларуст і персонально президента Олександра Лукашенка.

Хто є автором спецоперації про нібито мінування літака, на якому з Афін до Вільнюса летіли Протасевич і Сапега. Яка тут роль Росії. Які можуть бути наслідки. Про це у програмі "На самом деле: Россия" телеканалу "Дом" говоримо з російським політологом Федором Крашенинниковим.

Ведуча програми — Марія Строєва.

— Зараз весь світ спостерігає з жахом за тим, що відбувається в Білорусі, і стежить за долею Романа Протасевича. Як ви можете схарактеризувати те, що відбувається?

— Я б хотів сказати, що крім Романа Протасевича треба стежити за долею Софії Сапеги, яка, насправді, в цій історії сама безневинна жертва, не дивлячись на ті дурні свідчення, які вона дала під погрозами. Вона, швидше за все, не має відношення до жодної політичної діяльності, й винна лише в тому, що летіла разом з Романом, і вони були в якихось відносинах. Якби вона не летіла цим літаком, швидше за все, ніколи б жодних звинувачень на її адресу не прозвучало, і швидше за все, вона нічим би й ніяк не зацікавила ніякі білоруські спецслужби. Таким чином, вона просто потрапила в жорна цієї трагедії.

— Багато обговорюється роль Росії в події. Були коментарі, що без підтримки Москви посадити літак європейської компанії у супроводі винищувача Лукашенко б не наважився.

— Щодо Росії у мене подвійне відчуття. Я насправді не дуже розумію, чому усі так радісно накинулися шукати там слід Росії. Адже Лукашенко не раз показав, що він сам прекрасно справляється.

Йому не потрібні ніякі спецпризначенці з Росії. Він виростив ціле покоління своїх власних убивць. Йому не потрібні ніякі КДБшники від Росії. У нього своїх покидьків вистачає. І, на жаль, винищувачі у нього теж є свої.

Тобто це був білоруський винищувач, піднятий у небо за наказом білоруського верховного військовокомандувача.

Федор Крашенинников. Фото: kanaldom.tv

Звичайно, якусь консультаційну допомогу могли надавати спецслужби РФ. Але я не думаю, що це була спецоперація російських спецслужб.

Ми ж усі прекрасно розуміємо, що тепер така історія, швидше за все, ніколи не повториться. Хоча б тому, що жоден політичний емігрант ніколи більше не полетить на літаку, який не те, що летить над тією країною, де б він не хотів опинитися. Він навіть не полетить по кордону з нею. Бо якось все просто виходить. Повідомлення про бомбу, літак за правилами повинен сісти в повітряний простір і виконувати накази диспетчера тієї країни, над якою він летить. А далі — справа техніки. Літак сів, і людина заарештована.

Але більше такого не буде. І це, до речі, головний мій особистий аргумент проти того, що це зробили російські спецслужби. Вже якби російські спецслужби пішли б на такий відчайдушний акт тероризму, то сів би літак зовсім би з іншими людьми. Це вже точно був би не білоруський блогер.

При всій повазі, але хто він? Він навіть не політичний діяч, не лідер опозиції. За тиждень до цього літаком летіла Світлана Тихановська. Але вона спокійно долетіла до Вільнюса, на щастя.

Тому я думаю, що це повністю спецоперація лукашенківських катів. І вся ця операція прикриття, звичайно, зроблена з рук геть погано. Ось цей ось лист ХАМАС — це настільки безграмотно і незграбно, це прямо на рівні якогось двієчника все зроблено. Та й, загалом, все інше теж.

— Тобто все ж таки спецоперація білоруських спецслужб?

— Думаю, що особисто Лукашенко.

Ну, чи вартий арешт одного 26-річного хлопця і його дівчини фактично позбавлення Білорусі авіації? Це, звичайно, дуже спірне питання.

Мені здається, що це дуже дурний вчинок, який санкціонував особисто Лукашенко. І швидше за все, це особистий його креатив і про ХАМАС, і про все інше.

Йому, мабуть, хтось сказав, що є така можливість: "Ось дивіться, ось він летить, гайда посадимо літак". А він у відповідь: "Все. Я — головнокомандувач. Давайте будемо робити".

Причому він своїми діями в черговий раз підставив Росію. Не те щоб Лукашенку дуже подобався Путін, але Путін його все-таки підтримує, бо не хоче втратити Білорусь. Але Лукашенко цим потворно користується, і просто паскудить, розуміючи, що йому за це нічого не буде.

Тому не думаю, що це була узгоджена з Путіним витівка. Бо тим, що сталося, Лукашенко поставив Путіна в безглузде становище.

І в ще більш незручне становище з цієї нещасної Софією, яка на превеликий подив виявилася громадянкою Росії. І навіть зараз можна спостерігати, як деяка частина цілком собі запутінської пропаганди волає: "Наших не кидаємо! Треба її витягати!". Бо абсолютно очевидно, що дівчина ні при чому.

А з Білорусі ніхто її не збирається випускати, а випускають це відео (з визнанням провини, — ред.), і дають зрозуміти, що вона буде сидіти 2 місяці. Тобто громадянка Росії взагалі незрозуміло за що сидить в мінських катівнях, і її ніхто не може врятувати.

— А якщо все ж таки інші експерти мають рацію, і з Росією цей крок був узгоджений?

— Це тоді глибший рівень. Припустимо, Лукашенко запитував санкцію на цей захід. Йому її дали, але виходить з однією метою — щоб остаточно його поховати. Тепер Лукашенко закопав себе так глибоко, що на найближчій зустрічі з Путіним той може сказати: "Ну, Олександр Григорович! Ну, ось вже як би все. Я не знаю, навіщо ви це зробили, але ви ж розумієте, що після цього вам вже не вибратися. Тому тихесенько готуйтеся здати владу, ось я вам тут підібрав хорошого змінника. Ми вам дамо всі гарантії. Ви куди-небудь там тихо поїдете, будете жити в цілості й схоронності. Ну, а Білорусь очолить якась інша людина".

Я не знаю, яке там може бути прізвище наступника. Можливо навіть з тих, кого вважали опозиціонерами. Наприклад, звучало прізвище Бабарики (Віктор Бабарика — білоруський банкір, політичний діяч, у 2020 році висував свою кандидатуру на пост президента Білорусі, політичний в'язень, — ред.). Ось вийде з в'язниці Бабарика, багато хто зрадіє, і він виграє вибори президента на загальне задоволення. А потім виявиться, що це шило на мило, тільки семимильними кроками Білорусь піде до інтеграції з Росією.

Може таке бути? Легко. У цьому сенсі, звичайно, якщо роль Росії й російських спецслужб в цьому і розглядати, то, точно їм не потрібен був цей нещасний Роман Протасевич. Упевнений, що на кого наплювати абсолютно російським спецслужбам, так це на редактора каналу "Білорусь головного мозку".

Але якщо це операція по остаточному закапуванню Лукашенка, то звичайно, вона зроблена блискуче.

Але, чесно сказати, я не бачу в усьому, що сталося, російського сліду. Зовсім не збираюся "відмазувати" путінські спецслужби, але думаю, що це цілком і повністю авантюра мінського вождя.

— Що далі?

— Кампанію з визволення Романа Протасевича треба, звичайно, вести щосили, бо людину на очах всього світу буквально викрали. І зараз, судячи з його відеозвернення, він піддається тортурам, бо жодна нормальна людина не може висловлювати свої думки такою мовою протоколу, якщо попередньо на неї не тиснули, їй не погрожували.

І сама Софія, яка теж, чесно кажучи, не виглядала впевнено на відео. І сьогодні з'явилася в пресі інформація, що її адвокати, яких до неї все ж таки допустили, не підтверджують, що вона давала якісь свідчення про те, що є редакторкою. А це ще раз наводить на думки, що бідна дівчина просто потрапила в катівні абсолютно на рівному місці.

І треба відзначити, що польоти через Мінськ з Мінська були для певної частини росіян продухом і можливістю злітати в той же Київ, Тбілісі чи кудись ще (з ким у Росії закрито авіасполучення, — ред.). Але тепер кожен для себе повинен вирішити. Ми всі несемо якесь навантаження і відповідальність за те, що відбувається з нашою країною, і міркувати про те, що, ой, ну ось Мінськ для нас був продухом, а тепер його закрили… Але ніхто не говорить, що цей продух засмоктує, вбиває, і калічить людей. І, загалом, ми так само як всі здорові люди, повинні прийняти відповідальне рішення, ніколи не відпочивати в Абхазії, не бувати в Південній Осетії, не відвідувати Крим. Точно також для себе ці люди повинні прийняти відповідальне рішення — не користуватися послугами білоруських авіакомпаній та уникати відвідування Білорусі, як кривавого якогось гетто. Повинна бути якась громадянська відповідальність. Давайте будемо її нести.

Читайте також: Повітряне піратство: про Протасевича та інших в'язнів говоримо з членом Координаційної ради білоруської опозиції

Медіа-партнери
Прямий ефір