За період перемир'я до в'язниць ОРДЛО потрапили ще 70 українців, — Денісова

Людмила Денісова. Фото: kanaldom.tv

Зараз українській стороні відомо про 301 громадянина України, який був незаконно "засуджений" і утримується в місцях несвободи у так званих "ДНР" та "ЛНР". Ще 258 громадян вважаються зниклими безвісти. Про це в інтерв'ю проєкту "Специальный репортаж" телеканалу "Дом" повідомила уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова.

"Якщо ми говоримо про тих громадян, які були взяті в полон, "засуджені" з "шпигунства" щодо України, то за період війни — це 301 громадянин України. З них: 30 жінок, 44 військовослужбовці", — сказала вона.

Скільки насправді українців незаконно утримують у в'язницях, колоніях, СІЗО, "на підвалах" в окремих районах Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) — невідомо.

"Ми не про всіх можемо знати. Ми можемо знати про тих людей, з якими є зв'язок у їхніх родичів. Але у нас є ті, з ким ми не маємо зв'язку. Ми вважаємо, що вони там перебувають. Бо одного разу підтвердять, що там є цей громадянин, вдруге — не підтвердять", — пояснила уповноважена.

Денісова нагадала, що 27 липня 2020 року набули чинності домовленості про припинення вогню на Донбасі, які були досягнуті у межах Тристоронньої контактної групи. Де-юре ці домовленості діють і досі, проте де-факто вони порушуються.

"За цей період перемир'я список громадян України, які потрапили до в'язниць [в ОРДЛО], збільшився на 70 осіб. І процес триває, їх уже 301 людина. Щодня ми бачимо, що щось відбувається. Когось взяли, потім випустили, потім знову взяли", — розповіла вона.

Крім того, 258 громадян України перебувають у списках зниклих безвісти на непідконтрольній українській владі частині Донбасу. Хтось із них також може перебувати у місцях несвободи.

"У нашій практиці є таке, що 8 людей ми розшукали та включили до списків на обмін… Тому "забуття — гірше зради". Потрібно щодня пам'ятати про це. І найменша звістка про те, що хтось когось бачив у в'язниці, "на підвалі" дає нам надію, що ця людина жива, і ми одразу вносимо її до таких списків", — зазначила Денісова.

Громадянські особи потрапляють до ув'язнення в ОРДЛО за свою позицію на підтримку України, спрямовану проти окупантів. І їм не доводиться розраховувати на правову допомогу.

"Говорити про право, закон там неможливо. Якщо раптом комусь захотілося розправитися з громадянином України за його позицію проти окупації, то з ним розправляються таким чином — за інакодумство саджають у в'язницю. Видаючи це як "шпигунство" на користь України… Там не судять — там призначають винних, так само як і в окупованому Криму. У тебе вибивають свідчення. А чи потрібні вони, якщо вже все вирішено? Ми знаємо багато таких випадків. Але кожен випадок — він окремий із 301 [в ОРДЛО]", — резюмувала Денісова.

Повна версія інтерв'ю: Список лише збільшується: про українців, які утримуються в ОРДЛО, говоримо з омбудсменкою Людмилою Денісовою

Нагадаємо, з початку дії домовленостей про припинення вогню на Донбасі в період із 27 липня 2020 року до 14 жовтня 2021 року їх було порушено не менше ніж 64 414 разів, постраждали 87 мирних жителів.

Повний випуск "Специального репортажа", присвяченого темі українців, які утримуються в ОРДЛО, дивіться в ефірі телеканалу "Дом" 18 листопада.

Прямий ефір