Які реформи потрібно провести Україні, аби вступити в ЄС — пояснення народної депутатки

Володимир Зеленський та президент Європейської ради Шарль Мішель. Фото: president.gov.ua

Шлях довжиною в 10 років, аби Україна стала в центрі європейської сім'ї. Наприкінці червня 2024 року розпочалися перемовини щодо вступу України до Європейського Союзу. Наш шлях до цього унікальний та сповнений труднощів, такого не мала жодна інша країна. Цей процес показав переваги нашої держави та проблеми, над вирішенням яких треба працювати. Більше про цей процес розповіла народна депутатка, віце-президентка Парламентської асамблеї Ради Європи Олена Хоменко у "Ранку Вдома".

"Наш шлях унікальний. Такого не мала жодна країна. Повномасштабна агресія показала і слабкі сторони цього процесу — наприклад, енергетичну систему", — каже народна депутатка, віце-президентка Парламентської асамблеї Ради Європи Олена Хоменко.

Це був один з перших кроків на європейському шляху України. Інтеграція в європейський енергетичний ринок нині надає нам критичну допомогу. Через зниження власної генерації імпорт рятує від повних блекаут. 

Безпека — поняття з багатьма складовими: енергетична, фінансова і збройна. Про все це йдеться в документі, підписаному з Євросоюзом. Гроші обіцяють Україні і за реформи. Виконаємо умови — отримаємо і фінанси, і членство в ЄС. Умов, щоправда, багато. 

"До жовтня 2024 року Україна має завершити рекомендації Єврокомісії в межах пакету розширення згідно урядового плану, який був прийнятий дев'ятого лютого 2024 року. Далі Україна і ЄС проводять переговори про наш вступ до ЄС", — пояснює Олена Хоменко.

Без реформи казна буде порожня. Нині дефіцит українського бюджету становить близько 40 мільярдів доларів. Тож реформи в обмін на гроші Україні життєво необхідні. 

В самому Європейському Союзі прогнозують членство України в ЄС до 2030 року. Втім, усе залежить від темпу виконання умов, тобто змін законодавства. Насамперед у сфері юстиції та боротьби з корупцією. 

Випадок України — унікальний в історії ЄС, адже перемовини про вступ вперше розпочали з країною, що перебуває у стані війни. Прискорить вона процес євроінтеграції чи навпаки уповільнить, покаже час і робота парламенту.

Читайте також: 14-й пакет санкцій проти Росії: як відбуватиметься послаблення економіки окупантів

Прямий ефір