Як зареєструвати шлюб онлайн: представниця Мінцифри розповіла про одруження в "Дії"

Валерія Ткач. Скриншот: kanaldim.tv

У застосунку "Дія" віднедавна можна одружитися! Про цю функцію у "Ранку Вдома" розповіла заступниця директора директорату розвитку електронних послуг Мінцифри Валерія Ткач. До речі, вона й сама вже встигла скористатися цією послугою. Як відбувається оформлення шлюбу онлайн, хто може скористатися цією послугою та скільки пар вже встигли це зробити дізнавайтеся у нашому матеріалі.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Кому актуальна ця послуга та хто може нею скористатися?

— Це пари, які вимушено, через війну, не можуть перебувати разом. Ми говоримо і про військових, і про ті пари, які розділилися. Хтось в Україні, хтось за кордоном. Ну і, звісно, для тих, хто обожнює цифрові рішення.

— Можливо ви вже встигли спробувати цифровізацію цієї послуги в "Дії"?

— Саме так. Я не могла цього не зробити. Якраз так збіглися обставини, що ми з чоловіком одружилися онлайн в "Дії" 7 вересня. Ми якраз брали участь в бета-тестуванні цієї послуги.

— Вітаємо! Все йшло до весілля? Чи тестування було в пріоритеті?

— Насправді ми планували це вже давно, ми давно разом, нас двоє маленьких дітей, але офіційного одруження в нас не було. Ми вирішили зробити невеличке свято для себе, враховуючи такі важкі часи. Ми спланували це на вересень, але якраз мої колеги роблять таку послугу, тож я запропонувала спробувати одружитися онлайн.

Ми спробували та залишилися задоволеними. На все витратили 10 хвилин. Державний реєстратор працює онлайн, ми влаштували цю зустріч на телефоні. Ми поставили такі дві стійки з телефонами, бо все ж через телефон. Все ширили на екран, тобто гості бачили, як це все відбувається.

— Тобто можна гостям бачити процес онлайн?

— Ні, до трансляції не можна під 'єднатися. На трансляції є три учасники. Це наречений, наречена і державний реєстратор. Гості можуть бачити все, якщо вони фізично біля вас.

— Розкажіть, будь ласка, як відбувається запис на реєстрацію та саме укладання шлюбу?

— Тобто для того, щоб одружитися онлайн в "Дії", необхідно, по-перше, оновити застосунок до останньої версії. Це важливо. Потім обрати послугу "шлюб онлайн". Ви подаєте заяву, або наречений. Платить той, хто подає запит. Документи, по суті, не потрібні, тому що ми все витягуємо з державних реєстрів.

— Невже все так просто?

— Є кілька нюансів. По-перше, вам має бути 18 років. По-друге, треба мати в "Дії" або ID-карту, або біометричний паспорт. По-третє, ви не можете перебувати у шлюбі.

Звісно, що ми перевіряємо цю інформацію в реєстрах, подаємо заяву на шлюб, бронюємо дату та час. В обраний час молодята підключаються до відеоконференції на якій їх одружує державний реєстратор.

Перед цією подією молодята отримують повідомлення в мобільному застосунку про те, що необхідно увімкнутися до відеоконференції. Заходите, підключаєтеся і вас зустрічає вже там державний реєстр. Ми передбачаємо різні нюанси, але молодятам заздалегідь нагадуємо про стабільний інтернет. У нас не було ще жодного випадку, коли перебої з інтернетом завадили реєстрації шлюбу.

— Прізвище теж можна змінити в "Дії"?

— Так, ви на етапі подання заяви вибираєте, чи буде змінюватися прізвище. Тим більше можна змінити прізвище не тільки жінки, але й чоловіка. Це також доступно.

— Чи видають після онлайн реєстрації паперове свідоцтво про шлюб?

— Для тих, хто одружується онлайн свідоцтво про реєстрацію шлюбу підтягнеться в мобільному застосунку "Дія" протягом доби. Замовити паперове посвідчення теж можна. Ви обираєте доставку й вам надішлють свідоцтво поштою. 

— Наскільки взагалі популярною стала ця послуга?

— 9 вересня 2024 року ми запустили послугу для всіх українців. До цього пари записувались на бета-тестування. Послуга достатньо популярна. В нас бронюють слоти навіть на наступний рік. Хтось хоче в суботу чи неділю, або якийсь визначний для них день, одружитися. Тож ми радимо дату обирати заздалегідь.

Ми створили для цієї послуги цифровий ДРАЦС спільно з Міністерством юстиції. Якраз ці державні реєстратори працюють виключно під час онлайн одруження. Зараз ми розширюємо штат. Також в нас є доступна функція "пропозиції онлайн", тобто можна покликати партнера до шлюбу. До речі, цією послугою скористались вже 1 100 000 осіб.

— Чи є статистика, скільки людей одружилося через "Дію"?

— Через "Дію" одружилися вже 385 пар. Загалом подали 4 200 заяв.

— Чи не заважає онлайн формат переживати весь спектр емоцій, як гадаєте?

— Взагалі електронний формат дозволяє перебувати у піднесеному настрої. Якщо ти кохаєш людину, то ці емоції тебе наповнюють. Це дуже мило, коли навіть ти запрошуєш близьких, бо хочеш зробити це в сімейному колі. Це дуже ніжний  момент, якому зовсім не заважає державний реєстратор. Тобто це настільки чітко та гармонійно, що немає напруги. Це по-сучасному, бо молоді не подобається колишній формат. Та й не тільки молоді.

Читайте також: Програма "єОселя": інвесторка пояснила, як працює кредитування житла

Прямий ефір