Як впливає на Україну партнерство Росії та Угорщини — коментарі експертів   

Віктор Орбан та Володимир Путін. Скриншот: kanaldim.tv

Будапешт та Москва, попри повномасштабне вторгнення росіян в Україну, залишаються партнерами. Нафтопровід "Дружба" — один з приводів теплих взаємин між Угорщиною та Росією. Та об'єми палива скоротились. Через санкції України, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Москва та Будапешт давно співпрацюють, передусім в енергетичній галузі. "Росатом" будує додаткові енергоблоки на атомній електростанції ПАКШ. Угорщина імпортує російський газ, а ще — нафту. За підрахунками ЗМІ, йдеться про 6 мільйонів тонн російської нафти.

"Там можуть бути закладені, наприклад, дуже низька ціна, яка дозволяє Орбану розповідати своєму народу про нижчі ціни. Може бути поповнення партійної каси, і в цьому можуть бути інтереси оточення Орбана", — пояснив політолог Тарас Загородній.

Російська нафта до Угорщини та Словаччини йде нафтопроводом "Дружба". Він простягається з Росії через Білорусь та західні регіони України. Один з експортерів — "Лукойл". Компанія посідає у Росії друге місце за обсягами видобутку нафти. "Лукойл" — один з фігурантів санкційних списків України, які потрапили під санкції РНБО. Згідно з рішенням Ради Нацбезпеки та Оборони, прокачування нафти "Лукойл" територією України заборонене.

"Це рішення є неприйнятним та незрозумілим з боку країни, котра прагне приєднатися до ЄС, а надто з огляду на імпорт Україною електрики з Угорщини. Допоки це питання не буде розв'язане Україною, всім слід забути про виплату 6,5 мільярдів євро як компенсації за постачання зброї з Європейського фонду миру", — заявляв міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто.

Щоправда, за виплату в ЄС все ж проголосували, попри постійні погрози Будапешта. Угорська влада нарікає на складну ситуацію в енергетиці, мовляв, без російського "Лукойла" Угорщина втратила третину запасів нафти. Поповнити цю нестачу складно.

"Це все неправда. Угорщина має інші джерела постачання нафти. Купуйте в Німеччині, купуйте в Польщі, купуйте, наприклад, в Хорватії, там є термінали, які можу прокачати. Тільки проблема в тому, що ціна буда інша — європейська", — пояснює Тарас Загородній.

Тобто нафта буде дорожчою. Вища ціна невигідна Орбану та його уряду. Тож ті пішли до Європейського Союзу, шукати своєї правди там. Але Єврокомісія порушень не побачила. Російський "Лукойл" під європейськими санкціями вже давно. Орбан це рішення назвав несправедливим і вже традиційно розкритикував курс Євросоюзу.

"Вважатимемо політичними опонентами тих прем'єр-міністрів, особливо про військових і проміграційних, які представляють неправильну з погляду Європи позицію. Звісно, вважатимемо опонентами партійних лідерів, котрі працюють проти Угорщини в Європарламенті", — заявляв прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.

Хоча, на думку європейських чиновників, проти працює саме Угорщина. Країна не дотримується вимог ЄС.

"У нас є багато судових проваджень про порушення щодо Угорщини, і ми продовжуємо працювати над виконанням зобов'язань. Ми намагалися бути справедливими, аналізуючи ситуацію. Я скажу, що Угорщина є справжнім системним питанням для Комісії щодо верховенства права", — резюмував Комісар ЄС з питань юстиції Дідьє Рейндерс.

Україна поки не планує розблоковувати транзит нафти російського "Лукойлу". За словами очільника українського МЗС Дмитра Кулеби, "Дружба" продовжує прокачувати нафту інших виробників.

Читайте також: Переговори про вступ України до ЄС: експерти прокоментували рекомендації та ультиматуми окремих країн

Прямий ефір