Як евакуйованим отримати медичну допомогу за новим місцем проживання — інструкція

У лікарні. Фото: unsplash.com

В Україні триває евакуація дорослих та дітей із небезпечних районів. Нерідко постає питання — як евакуйованим отримати медичну допомогу за новим місцем мешкання. У Департаменті охорони здоров'я Донецької ОВА надали роз'яснення з цього приводу, передає "Дім".

В Україні медична допомога не прив'язана до місця реєстрації чи проживання. Внутрішньо переміщена особа може вільно обирати сімейного лікаря, терапевта і педіатра для укладення декларації у будь-якому закладі охорони здоров'я України.

Спочатку необхідно обрати найближчий або найбільш зручно розташований заклад первинної медичної допомоги. Це може бути як комунальний заклад, так і приватний або лікар ФОП, що має укладений договір з Національною службою здоров'я України (НСЗУ). 

Зателефонуйте або зверніться до реєстратури закладу охорони здоров’я та запишіться на прийом до лікаря для укладення декларації. Укладення декларації як у комунальному закладі, так і в приватному — безплатні. Вимагання коштів за цю послугу або оплати першого візиту до лікаря є  неправомірним.

Що потрібно мати на прийомі у лікаря:

  • паспорт;
  • ідентифікаційний код;
  • свідоцтво про народження дитини (якщо декларація укладатиметься із педіатром або сімейний лікар обслуговуватиме дитину);
  • номер телефону, на який приходитимуть СМС-повідомлення з електронної системи охорони здоров'я.

Для укладення декларації працівник закладу охорони здоров'я введе ваші дані в електронну систему здоров'я. На мобільний надійде СМС-повідомлення з кодом підтвердження.

Якщо ви вже маєте укладену декларацію з іншим лікарем, з нею нічого робити не треба. Укладання нової декларації автоматично фіксується в електронній системі охорони здоров'я та водночас анулює попередню.

Маючи декларацію з лікарем первинної медичної допомоги, пацієнт зі статусом внутрішньо переміщеної особи отримує:

  • безоплатні послуги з діагностики та профілактики найпоширеніших захворювань;
  • консультації щодо здорового способу життя;
  • е-направлення до лікарів-спеціалістів;
  • е-рецепти на ліки та вакцинацію відповідно до календаря профілактичних щеплень;
  • можливість оформлювати довідки, листи непрацездатності тощо.

Під час евакуації потрібно взяти з собою засоби, які вам призначив лікар на постійній основі. Також бажано мати з собою первинну медичну документацію (карти амбулаторного хворого та карти щеплення) на кожного члена родини та дітей.

Для отримання всебічної підтримки у випадку евакуації створено наступні канали комунікації:

  • "гаряча лінія" з питань психічного здоров'я та надання психосоціальної підтримки — +38 (095) 356-69-98;
  • "гаряча лінія" департаменту охорони здоров'я Донецької облдержадміністрації — +38 (066) 984-17-61.

Читайте також:

Прямий ефір