Як допомогти бібліотекам: про книгодарувальників та актуальну літературу розповів директор ГО "Експеримент"

З початком повномасштабного вторгнення у бібліотек з'явилося завдання актуалізувати літературу. Саме тому багато книжок були списані, а поповнюються фонди дуже повільно. Платформа для культурних і соціальних проєктів "Портал Експеримент" ініціювала програму "Інформаційна підтримка бібліотек". Про те, як цей новий проєкт допомагає впоратися з проблемою, у "Ранку Вдома" розповів директор ГО Герман Гошкадор

Ведуча — Ольга Фанагей-Баранова.

— Яка наразі ситуація з забезпеченням і оновленням бібліотечних фондів? Що відбувається в цьому напрямку? 

— Ситуація вкрай сумна. З початком повномасштабної війни у наших бібліотек з'явилося завдання актуалізувати літературу. У 2022 році було списано майже 13 мільйонів книжок, у 2023-му — 13 200 000 книжок. 90% з них були російськомовними. У цьому році цей процес продовжується. Фонди тим часом поповнюються слабо, а попит на читання в українців високий. Особливо складна ситуація з сільськими бібліотеками — їхні фонди вкрай малі. Тому бібліотеки зараз намагаються вирішувати цю проблему, поповнюючи свої фонди шляхом залучення доброчинців. 

— Як у вас виникла ідея долучитись до цієї справи? 

— Наша громадська організація "Експеримент" ще у 2016 році запустила акцію "Книжкова хвиля". Ми купляли якісь цікаві нові книги і просто дарували їх людям на вулиці та розігрували в соціальних мережах. У кожній книзі була наліпка: "Прочитай і передай іншому". Таким чином запускалися книжкова хвиля. Акція стала доволі популярною, тож ми вирішили її продовжувати і розширювати. 

У 2020 році стартувала акція "Книжкова пара". Цього разу ми розігрували книги серед бібліотек, щоб частково, наскільки це можливо, підтримувати бібліотеки і поповнювати їх фонди. 

Зараз наших можливостей недостатньо. Ми вирішили надати свій сайт, щоб там бібліотеки розміщували інформацію про себе і публікували списки книг, які вони потребують. Усі охочі спонсори можуть зайти, прочитати про бібліотеку і придбати книгу чи кілька, які зараз вкрай актуальні та на які є попит. 

Механіка досить проста, я не знаю, чому до нас ніхто про це не здогадався. Ми зараз намагаємося зробити все можливе, щоб з цієї акції брали приклад і робили схожі проєкти інші громадські організації та фонди, щоб змінювати ситуацію на глобальному рівні. 

У нас беруть участь бібліотеки з різних регіонів. Наприклад, вчора підключилася Донецька область. На сайті вже майже 200 бібліотек розмістилися, а в нас ще є 50 непрочитаних листів. Наша команда не така вже й велика, але ми намагаємося робити все швидко.

— За вашими спостереженнями, які книги зараз потрібні найбільше?

— Найпопулярніша зараз сучасна українська література і класична. Це зумовлено політичною ситуацією і тим, люди стали небайдужими до рідної літератури. Це класно. Ми щодня отримуємо від бібліотек запити на Андруховича, Жадана, Забужко. Є також запити на комікси і графічні романи, тому що у цій акції бере участь багато дитячих бібліотек. Комікси зараз недешеві. 

— Чи приймають бібліотеки ненові книги від дарувальників?

— Так, звісно, що приймають. Якщо ви прочитали книгу, і вона у вас тепер просто лежить на полиці, то немає сенсу, щоб вона збирала пил. Можна подарувати їй друге життя. Всі від цього тільки виграють. 

— Чи є вже якась статистика щодо того, скільки запитів закрито? Наскільки люди активно відгукуються на це? 

— Точної статистики у нас немає, але я щодня отримую дзвінки і листи від книгодарувальників. Цей процес щойно запущений. Сподіваюсь, що проєкт буде розростатися, але небайдужі люди в нашій країні є, тому в мене позитивні оптимістичні відчуття.

Читайте також: Усвідомлення травми та звинувачення в плагіаті: інтерв'ю з автором книги про Голодомор Віталієм Огієнком

Прямий ефір