"Я коли це почула, дибки коси стали": Олеся Жураківська прокоментувала чутки про "подаровану" виставу "З цією виставою щось не так"

Олеся Жураківська. Скриншот: kanaldim.tv

З 2023 року британську франшизу The Play That Goes Wrong, яка з успіхом йде в лондонському Вест-Енді, на Бродвеї та ще в 30 країнах світу різними мовами, можна побачити і в Києві під назвою "З цією виставою щось не так". Прем'єра відбулася в "Театрі драми і комедії на лівому березі Дніпра", директоркою та художньою керівницею якого є Олеся Жураківська. У програмі "КіноХаб" телеканалу "Дім" вона прокоментувала чутки, що цю виставу їм подарували, та розповіла про тернистий шлях роботи над нею.

П'єсу The Play That Goes Wrong Генрі Льюїса, Джонатана Сеєра та Генрі Шилдса із Mischief вперше представили в Лондоні у 2012 році. Британська версія вистави отримала престижну премію Лоуренса Олів'є як найкраща нова комедія.

П'єса розповідає про акторів драматичного гуртка Корнлі та їхню прем'єрну постановку, під час якої все йде шкереберть: реквізит не тримається на стінах, актори забувають свої репліки, навіть підлога сцени провалюється. Попри форс-мажори театральні ентузіасти рішуче намагаються дограти виставу до кінця.

"Це був дуже складний шлях. У когось була спотворена інформація про те, що нам цю виставу подарували. Я коли це почула, у мене дибки коси стали, тому що я поклала десять місяців свого життя на те, щоб цю виставу втілити на нашій сцені. Цю виставу наші актори грали в чужій декорації, на них пошили костюми у Ризі, в театрі "Дайлес". Просто директор цього театру Юрис Жагарс хотів допомогти нашим акторам. І він запитав: що б я міг зробити для вас? І запропонували: а якби от нам ваші декорації, та спробувати щось показати. Він говорить: о'кей, от у мене є франшиза. Запросили дозвіл, і наші актори за 16 репетицій там зіграли виставу двічі, потім ще їздили один раз — тобто вже тричі. Все", — каже Олеся Жураківська.

З цієї вистави українській команді віддали лише костюми. Декорації ж коштували 37 000 євро, і ці кошти очільниця Театру на лівому березі збирала власними силами.

"Щоб зробити ці декорації, я шукала гроші в фандрейзинг, що називається (через пожертвування, — ред.). Нашукала 20 тисяч євро. Щоб решту тільки на декорації заробити, я 16 разів їздила на гастролі — зіграла на виїзді 6 разів свою моновиставу і 10 разів "Корсиканку", — поділилася вона. 

"З цією виставою щось не так". Фото: drama-comedy.kiev.ua

В Україні такого рівня вистава ставилася вперше. Вона створювалася спільно трьома країнами — Україною (Театр на лівому березі), Латвією (ризький театр "Дайлес"), Великою Британією (лондонський Mischief). Режисеркою стала Емі Мілбурн (Велика Британія).

"Коли я чую, що нам щось подарували, чи "ой, це так важко було перенести [на нову сцену]". Перенести? Репетиції без режисера. Люди, які грали в Ризі, за руку водили акторів, які були дома [у Києві]. Помічниця режисера звіряла тексти з ремарками. І так люди зробили виставу. Режисерка з'явилася за два тижні до прем'єри. Це було 10 репетицій — онлайн. І от вона 10 днів порепетирувала, й каже: "Хочу вас привітати. Обидва склади готові". Коли вийшла прем'єра, автори для нас записали велике привітання, і сказали, що ви працюєте краще, ніж ми", — додала Жураківська.

У 2023 році команда Театру на лівому березі влаштувала прем'єру "З цією виставою щось не так" в Ризі. У зв'язку з неможливістю на той момент зробити прем'єру в Києві, керівництво театру "Дайлес" запропонувало зіграти цю виставу на їхній сцені. Відбулося три покази, які відвідали понад 3000 українців.

Читайте такожВід "Великого диктатора" до "Крашанки": іноземні та українські комедії, які варто подивитися

Прямий ефір