Виставка про подвиг українських лікарів триває на станції "Золоті ворота" у Києві

Виставка про лікарів. Скриншот: kanaldim.tv

Лікарі — справжні герої нашого часу. Ризикуючи власним життям, вони щодня рятують своїх пацієнтів. Команда міжнародної гуманітарної організації Medicos del Mundo організувала фотовиставку "Лікарні: Нерозказані історії". Тут зібрані історії українських лікарів під час повномасштабного вторгнення. Деталі — у матеріалі "Ранку Вдома".

Світлана Александрова — директорка Чернігівської обласної психоневрологічної лікарні. Заклад потрапив під ворожий обстріл 25 лютого 2022 року. Згодом опинився в окупації. Світлана разом з іншими лікарями задля безпеки евакуювали у підвал будівлі 306 пацієнтів з важкими психічними розладами. На жаль, 37 із них внаслідок стресу померли. Персоналу довелось ховати пацієнтів у полі за лікарнею. Медики допомагали пацієнтам усі 39 днів, допоки їх не звільнили ЗСУ.

"Це жахлива історія, яка ніколи не має повторитися. На той момент ми були єдині. Команда не ділилася на керівника та підлеглого. Ми робили те, що могли, по своїй фізичні сили й можливості, по своїй витримці. Це нас врятувало. Це заслуга тих людей, які не залишили заклад, а вважали за потрібне залишити за пацієнтами. Ми завдячуємо їм, бо це врятувало фактично 300 осіб", — пригадала директорка Чернігівської обласної психоневрологічної лікарні Світлана Александрова.

Медичний директор Київської обласної дитячої лікарні Євген Слєпов. Він також залишився на посту в перші дні Великої війни й разом з колегами продовжував рятувати дитячі життя. Робив це навіть коли в лікарні закінчилися ліки, коли не спав по кілька діб. Проте головною проблемою для медзакладу стала нестача їжі.

"24 лютого 2022 року я прокинувся, коли почалися обстріли. Я проживаю біля лікарні, тож я швидко прибув на роботу. Лікарня мала договір із кейтеринговою компанією, яка постачала харчування. Вони нам зателефонували й сказали, що не зможуть забезпечити харчування. Їхні виробничі потужності були у Бучі. В лікарні було понад 200 дітей на ранок. Ми були соцмережі просити людей про допомогу. Буквально за лічені години наш харчоблок був переповнений їжею. Медичний персонал став готувати їжу. Ми всіх нагодували", — розповів медичний директор Київської обласної дитячої лікарні Євген Слєпов.

Це історії лише двох українських лікарень на початку повномасштабної війни. Таких розповідей — сотні. Частину з них зібрала команда міжнародної гуманітарної організації Medicos del Mundo. За підтримки Агентства США з міжнародного розвитку вони створили фотовиставку "Лікарні: Нерозказані історії". Майже пів року творча команда збирала історії медичних закладів, їздила містами України, спілкувалася, фотографувала.

"За допомогою цієї фотовиставки ми вирішили показати, через які страждання проходять медичні працівники в Україні. У такий спосіб хочемо підтримати їх і допомогти впоратися з тими викликами, з котрими вони постійно стикаються. Це дуже важливо для нас. Ми є професійною медичною гуманітарною організацією, тому лікарі — це наш головний фокус. Це саме ті люди, яким ми маємо допомагати. На цій виставці ми намагаємось показати роботу лікарів, наскільки це можливо", — заявив генеральний координатор філії Асоціації Medicos del Mundo в Україні Башар Кайлані.

На фотовиставці — 50 світлин, зроблених у чотирьох регіонах України, зокрема прифронтових. Лікарі за роботою та у рідкісні хвилини відпочинку, лікарі з пацієнтами та колегами, лікарі в бомбосховищах та операційних залах. Усі ці світлини зафіксувала камера відомого українського фотографа Едуарда Крижанівського.

"Ми намагались нікому взагалі не повідомляти, що ми робимо цей проєкт. Ми їхали в місто таке, як, наприклад, Ізюм чи Запоріжжя, у вузькому колі. Мало хто знав, що ми будемо знімати. Тож у нас це все пройшло доволі спокійно. Всі історії треба зафіксувати та зберегти. Це потрібно показувати закордоном, щоб люди за кордоном теж долучалися до цієї допомоги", — стверджує фотограф Едуард Крижанівський.

Кожен блок фотографій супроводжується цитатами медиків, які розповідають історію своєї лікарні та колег. Ознайомитися з ними наразі може кожен охочий. Фотовиставка "Лікарні: Нерозказані історії" працює щодня у вестибюлі станції метро Золоті ворота. Вона триватиме до 15 липня. Також відвідати виставку можна онлайн на сайті hospitalsuntoldstories.com.ua.

Читайте також: Сучасне українське мистецтво задля відбудови зруйнованої росіянами лікарні — благодійний проєкт у Парижі

Прямий ефір