Вигадали "Зубату лопату": як дівчата з IT-сфери почали збирати мільйони на потреби військових

"Зубата лопата". Скриншот: kanaldim.tv

Усі роди військ користуються "Зубатими лопатами" від українських волонтерів. Однойменну ініціативу торік започаткували десятеро дівчат з IT-сфери. Працювали після роботи. Чому зайнялися саме лопатами, а не аптечками чи дронами? Як вдалось зібрали гроші та чому кожен український захисник хоче собі такого "зубатого" друга, дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома".

Саперні лопати — це те, що беруть з собою на штурми. Малою піхотною лопатою ти можеш викопати окоп лежачи. Особливо під час артобстрілу та стрілкових боїв, каже волонтерка Альона Крицук. До війни дівчина займалася маркетингом. Після початку повномасштабної війни стала волонтеркою при командуванні ТРО. Каже, із забезпечення було складно, а малих піхотних лопат не було взагалі. Торік влітку потреби оцінювали у 100 000 лопат.

Тоді в Україні були лише старі радянські піхотні лопати, які відправляли захисникам на Донбас, але їх бракувало. Волонтерка почала шукати виробників, котрі зможуть допомогти.

"На сході земля кам'яниста, на півдні — глиняна, тому потрібна гостра та міцна лопата. Таким чином ми вийшли на виробництво, яке погодилося брати міцну сталь та виготовляти лопати по собівартості. Ми їм неймовірно вдячні за це", — каже ідеологиня благодійного проєкту "Зубата лопата" Альона Крицук.

Мінілопати загострюють так, аби їх можна було одразу використовувати на фронті. Також волонтери займаються забезпеченням кирок — це знаряддя для поглиблення окопів.

"Коли ми почали цим займатися, то поставили собі мету виготовити 30 000 лопат. Почали забезпечувати тероборону. Це була критична потреба. Дуже швидко посипалися запити від десантно-штурмових військ, ЗСУ, гуманітарне розмінування", — провадить Альона Крицук.

Задля привернення уваги людей до потреб війська волонтери вигадали персонаж "Зубата лопата". На кожному інструменті малюють зубаті вирази обличчя.

Знімальна група "Ранку Вдома" відвідала майстер-клас із розмальовування зубчатих лопат, який організували у "Бурса Хабі". Це резиденція для волонтерів, котру відкрили в приміщенні Києво-Могилянської академії. Ідея створити такий хаб виникла під час блекаутів, для того, щоб волонтери за будь-яких умов не припиняли свою діяльність.

На майстер-класі зібралися кілька десятків волонтерів, які домальовували піхотним лопатам зуби. Серед них був будівельник із Торонто Ентоні "Тонко" Ігнат. Коли ми готували сюжет до ефіру, дізналися, що волонтер загинув поблизу Часового Яру. Автівку, в якій їхав Тонко, обстріляли росіяни. Канадець волонтерив в Україні півтора року. Коли він тільки приїхав, то почав будувати модульні будинки для переселенців, готував їжу для людей, які цього потребують. Жив у Слов'янську, де доставляв їжі та медикаменти.

Усі "Зубаті лопати", які розмалювали волонтери, допомагають нашим військовим на фронті мститися за кожну жертву росіян. За рік вдалося виробити та передати українським захисникам понад 18 000 піхотних лопат та 2 000 кирок. Нині собівартість однієї лопати — 150 гривень.

"Тут не враховані ні менеджерські кошти, не маркетингові витрати. Підприємство, яке їх виготовляє, працює в мінус. Виробництва знаходиться в іншій області. Ми не будемо називати в який день сюди, в Київ для того, щоби вже розповсюджували, вони теж доставляються по-волонтерськи. Одного разу нам доставляли партію лопат у "швидкій", яку переганяли на фронт", — резюмувала ідеологиня благодійного проєкту "Зубата лопата" Альона Крицук.

Підтримати волонтерів донатами можна на сайті благодійного проєкту "Зубата лопата".  

Читайте також: Аксесуари вже у продажу: український цех Veteranka презентував бренд одягу від військових

Прямий ефір