Всесвітній день поширення інформації про аутизм та річниця звільнення Київщини — 2 квітня в історії

Зустрічаємо вівторок, 2 квітня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

2 квітня 1905 народився Серж Лифар — український артист балету та хореограф, один з найвидатніших танцівників XX століття. Його хореографія — це драматизм та глибокий внутрішній зміст. Упродовж майже 30 років основоположник нового напрямку в балеті — неокласицизму, очолював трупу французької "Гранд-опера", зробив її одним із провідних танцювальних колективів світу. Серж Лифар, кавалер ордена Почесного легіону, Ордена літератури й мистецтв, був відзначений найвищою нагородою в балеті "Золотим черевиком".

Цього дня 1982 року розпочалася Фолклендська війна. Військовий конфлікт між Аргентиною та Великою Британією за контроль над островами. До нього призвела не вирішена дипломатичним шляхом територіальна суперечка та особисті амбіції лідера латиноамериканської країни. Аргентинський десант висадився на островах, які вважав своїми, і після кількагодинного бою примусив здатись нечисленний британський контингент в столиці — місті Стенлі. У відповідь уряд Сполученого Королівства відправив до берегів архіпелагу свої військово морські сили. Конфлікт тривав 74 дні й закінчився перемогою Великої Британії. Фолклендські острови досі залишається предметом територіальної суперечки між двома країнами.

2 квітня — Всесвітній день поширення інформації про аутизм. Цю дату затвердила Генасамблея ООН у 2007 році з метою звернути увагу громадськості на людей, які страждають цим розладом розвитку нервової системи й сприяти підвищенню якості їхнього життя. За даними ВООЗ, на планеті проживає близько 67 мільйонів людей з аутизмом. Захворювання діагностується приблизно в однієї дитини зі 160, здебільшого хлопчиків. Символ цього дня — синій колір.

2 квітня 2007 року тодішній президент України Віктор Ющенко видав указ про розпуск парламенту та призначив дострокові парламентські вибори. Підставою для цього стало прагнення незаконно сформованої коаліції на чолі з "Партією регіонів" захопити владу в Україні. Своєю чергою Верховна Рада визнала указ неконституційним і продовжувала проводити засідання. Однак після кількох місяців протистояння вибори таки відбулися.

2 квітня 2024 року — друга річниця звільнення Київщини від російської окупації. Ірпінь, Буча, Гостомель, Бородянка та інші населені пункти у передмісті столиці взяли на себе один з найбільших ударів у перший місяць повномасштабного вторгнення Росії. Військові дії на Київщині, яка стала свідченням російського терору, тривали понад місяць. За час окупації загинуло понад 1 300 жителів регіону, з яких понад 700 були закатовані. На території Київської області зафіксовано щонайменше 12 000 воєнних злочинів Росії.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір