Повернення до спадщини Марка Твена в Україні

Фото: ukrlib.com.ua

Автор: Пітер Тейсі

29 січня 2021 року

Глибока спадщина Марка Твена (Семюела Лангхорна Клеменса), легендарного американського письменника та гумориста, безумовно, певним чином впливає на двостороннє партнерство України зі Сполученими Штатами.

В Україні за підтримки Андрія Пігулевського (власника Skifian Oysters) і Тетяни Чичкалюк (активістки громадянського суспільства в Україні) вирішили встановити статую Марка Твена.

Проєкт встановлення статуї Марка Твена перебуває в процесі затвердження та в значній мірі стане трансатлантичним культурним проєктом, сполучною ланкою між двома країнами і, як очікується, позитивно вплине на туризм в Одесі.

У зв'язку з прагненням адміністрації президента Джо Байдена до зміцнення партнерських відносин з Україною, проєкт пам'ятника Марку Твену в Одесі є чудовою нагодою для Вашингтона активно почати нову главу культурної дипломатії та політичного діалогу зі своїми колегами в уряді України.

Оскільки деякі регіони країни Тараса Шевченка окуповані (включно з Кримом, Луганськом і Донецьком) збройними силами Російської Федерації з 2014 року, адміністрації Байдена вкрай необхідно взяти активну участь у запобіганні російській загрозі в регіоні Чорного моря.

Для інвесторів із США прибережні українські міста, зокрема Одеса — це ідеальні місця для розвитку проєктів у сфері нерухомості або туристичної інфраструктури, які можуть залучити велику кількість відвідувачів з-за кордону.

За словами власника фірми Skifian Андрія Пігулевського, "прибережне українське місто на Чорному морі має величезний потенціал для вирощування креветок та риби у великих обсягах. Навіть більше, туристичний сектор є ще однією важливою сферою, яка може сприяти більшому економічному розвитку в регіоні у співпраці з іноземними партнерами".

Марк Твен відвідав Одесу 1867 року, під час своєї подорожі  Європою та Близьким Сходом. Під час плавання на Quaker City, бойовому кораблю епохи громадянської війни в США, перетвореному на трансокеанський корабель, Твен написав свої враження про історичне місто України і написав мемуари, які згодом зробили його вельми багатим письменником.

У своєму подорожньому журналі американський мандрівник постійно порівнював спосіб життя своєї країни з тим, що він зустрічав на Святій землі та на Старому континенті.

Саме Україна змусила Твена продемонструвати рідкісні навички письма, а його знайомство з героїчним народом України дозволило йому стати набагато більш глобально орієнтованим письменником, гумористом і журналістом.

Оцінюючи ранні етапи перебування в Одесі, Твен відкрито — і це парадоксально — зберіг найбільш різку критику для своїх товаришів — пасажирів американців, які нескінченно його засмучували. Згідно Odessa Review: "Під час візиту Твена Одеса була молодою, яскравою, і будувалася. Вона була ровесником Сполучених Штатів і перебувала в такому ж становищі, як і працьовитий, динамічний і культурний (американський, — ред.) народ".

У тому ж дусі Марк Твен написав про українське місто:

"Одеса розташована приблизно в двадцяти годинах їзди від Севастополя і є найпівнічнішим портом Чорного моря. Ми прийшли сюди в основному за вугіллям. У місті проживають 133 тис. людей, і воно росте швидше, ніж будь-яке інше невелике місто за межами Америки. Це вільний порт, і він є найбільшою зерновою вітриною в цій частині світу. Його рейд повний кораблів. Зараз інженери працюють над перетворенням відкритого рейду на простору штучну гавань. Він має бути оточений масивними кам'яними пірсами...". Статуя Марка Твена в Одесі буде вважатися символом зв'язків між США та Україною, і послужить платформою для просування туризму в Чорноморському регіоні.

За матеріалами Eurasia Review

Прямий ефір