Можливості наближення України до НАТО перелічила Заліщук

В штаб-квартире НАТО. Фото: ap.org

За підсумками саміту НАТО, який відбувся 14 червня, Україна може говорити про успіхи, але повинна продовжувати курс реформ. Таку думку у програмі "На самом деле: Украина" телеканалу "Дом" озвучила екс-голова підкомітету з питань євроатлантичного співробітництва та євроінтеграції Комітету ВР у закордонних справах Світлана Заліщук.

У підсумковому комюніке саміту вказано пункт про підтвердження надання Україні Плану дій щодо членства (ПДЧ) в НАТО. Заліщук наголосила, що це головний успіх України, оскільки низка країн намагалися блокувати надання ПДЧ Україні.

"Я думаю, що головний успіх пов'язаний не з термінами, а з вмістом. І перший аргумент, чому можна оцінювати це як успіх, пов'язаний з тим, що до останнього дня не було відомо, що ж буде у фінальній декларації саміту. Ми точно знаємо, що деякі країни блокували навіть згадку про те, що наступним кроком на шляху інтеграції України до НАТО повинен бути ПДЧ для України та Грузії", — підкреслила Заліщук.

Вона нагадала, що з 2008 року, коли рішення про надання ПДЧ Україні та Грузії ветували Німеччина та Франція, згадок про Україну не було в жодному з комюніке самітів НАТО. А у 2021 році, коли стартувала розробка Стратегії НАТО-2030, такий крок особливо важливий.

"Після 2008 року до жодного з комюніке самітів НАТО не була внесена позиція щодо України та Грузії, та щодо ПДЧ. Фактично можна говорити, що було перезавантаження самого Альянсу. І саме цього року почалася розробка Стратегії НАТО-2030, це план життя Альянсу на наступні 10 років. Дуже важливо, що саме в цьому плані члени НАТО самі собі нагадали, що Україна та Грузія стануть членами Альянсу, й наступним кроком на шляху до цієї інтеграції повинен бути ПДЧ", — уточнила Заліщук.

За її словами, тепер Україна має продовжувати курс реалізації масштабних реформ, щоб наблизитися до членства в НАТО.

"Я думаю, що у нас повинна бути стратегія в кілька "шарів". Погоджуся, що ми повинні проводити реформи, й нам є ще, що приймати, щоб наближатися до НАТО. Наприклад, цивільний контроль за армією та сектором безпеки повинен бути прийнятий до законодавства", — перелічила Заліщук.

Вона нагадала, що оборонний сектор — це не єдиний орієнтир, важливий для вступу України до Альянсу, оскільки НАТО — це "не військово-політичний союз, а політично-військовий, і тому до НАТО вступає не армія, а вступають країни".

"Важлива судова реформа, правоохоронні органи та антикорупційні реформи, щоб антикорупційні інститути були надійними. Є ще сотні стандартів НАТО, які ми повинні поступово приймати в Україні", — уточнила Заліщук.

Повна версія інтерв'ю: "Жовта картка" Путіну: про перспективи членства України в НАТО говоримо зі Світланою Заліщук

Прямий ефір