Винні не покарані: як на одеському ринку "7-й кілометр" вимагали по 20 тис. доларів

Паспорт громадянина України. Фото: dmsu.gov.ua

В Одеській області — скандал з колишніми землями Міністерства оборони України. Страйкують підприємці ринку "7-й кілометр". Люди й так постраждали від пандемії коронавірусу, зараз же ризикують взагалі залишитися без засобів до існування.

А суть конфлікту — земельний спір. Адже ринок "7-й кілометр" побудований на землях Міноборони. Хоча підприємці стверджують: викупили цю ділянку під свої торгові площі — офіційно через касу. Уклали договори, стали працювати, але підприємців обклали побори — вимагали по 20 тис. дол. за кожне торгове місце. Якщо не платили — місце продавали іншим. За можливість працювати на ринку люди почали неабияку війну. Хто стоїть за такою схемою і що зараз відбувається — розбиралися журналісти програми "Право на право" телеканалу "Дом".


Знаменитий одеський ринок "7-й кілометр" — це понад 60 тис. робочих місць. Сьогодні торгове містечко настільки велике, що його можна порівняти з пристойним райцентром.

Ще з часів СРСР до ринку прилягала територія колишнього військового містечка. За непотрібністю армії цю земельну ділянку в 2000 році передали Авангардівській селищній раді. Однак Міноборони, за договором про вилучення земельної ділянки, зберегло за собою право протягом 99 наступних років безкоштовно і на свій розсуд використовувати пів сотні місць під 20-футові контейнери на ринку.

У 2016 році цими договорами оренди став розпоряджатися державний концерн "Військторгсервіс". І незабаром правоохоронці зафіксували перший хабар.

Затримання є, а вироків — немає

У 2016 році в Одесі затримали співробітника одеської філії "Військторгсервіс", при ньому виявили 8 пакетів з грошима. За версією правоохоронців, чиновник разом із подільником з цієї ж держструктури вимагав 900 тис. дол. у підприємців з ринку "7-й кілометр". Після першого "траншу" в 75 тис. дол. "військторгівців" заарештували.

"Встановлено, що чиновники "оцінили" продовження оренди торгових майданчиків, які розташовані на землях Міністерства оборони, на одному з найбільших одеських ринків — у 20 тис. дол. США за кожну точку. Таку "таксу" за переоформлення договорів вони встановили місцевим комерсантам", — повідомила в листопаді 2016 року СБУ.

У 2017 році Одеська Спеціалізована прокуратура у військовій і оборонній сфері Південного регіону (на той час — Військова прокуратура Одеського гарнізону) завершила розслідування та передала справу до суду. Обвинуваченим інкримінована ч. 2 ст. 368 Кримінального кодексу України — "Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди у великому розмірі посадовою особою".

Однак судовий процес досі не завершений — чотири роки матеріали справи про отримання хабаря посадовою особою держпідприємства оборони припадають пилом в скандально відомому Приморському районному суді Одеси.

"Обвинувальний акт розглядається в суді ще з 2017 року. Довгий розгляд даного кримінального провадження обумовлено об'єктивними причинами, зокрема, у зв'язку з неявкою потерпілих на судові засідання, участь яких обов'язкова", — пояснив Андрій Веліксар, заступник керівника Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону.

Затримання, пов'язані з вимаганням хабарів у підприємців ринку "7-й кілометр", проходили й в Києві. Тут у лютому 2019 року викрили колишнього працівника "Військторгсервісу" та його посередника. Їх взяли "на гарячому" під час передачі грошей нібито для посадових осіб Міноборони за переукладання договорів оренди тих самих 50 торгових точок "7-го кілометра".

Гроші передавалися частинами. Загальна сума — 30 тис. дол. За цю винагороду орендарям з ринку обіцяли, що військове відомство відмовиться від усіх судових тяжб і вимог звільнити торгові площі на ринку.

З Єдиного державного реєстру судових рішень відомо, що розслідування і по цій резонансній справі завершено. Однак, кваліфікація змінена. У переданих до суду матеріалах йдеться про пропозицію неправомірної вигоди посадовій особі та шахрайство.

"Кримінальне провадження веде Солом'янський райсуд Києва. Підстав для припинення провадження і повернення обвинувального акта прокурору для проведення досудового розслідування суд не вбачає", — постановив в грудні минулого року суд, призначивши на січень перше засідання по суті.

Хотіли 100 тисяч

Тим часом підприємці з Одеси заявляють про подальші спроби тиску на їхній бізнес. Відмова Міноборони продовжувати з ними договори оренди вони вважають розправою за небажання платити хабарі й помстою за заяви про злочини в правоохоронні органи. За допомогою одесити звернулися до редакції "Право на право" телеканалу "Дом".

Жанні Іванівні Тубольцевій майже 80 років. Вона — ветеран праці. 25 років пропрацювала директором швейної фабрики в Одеській області, до цього там же 10 років була головним інженером. Серед її нагород є і міжнародні дипломи за досягнення в роботі. А також почесна грамота ще МЗС СРСР.

Жанна Тубольцева

Після виходу на пенсію Жанна Іванівна свої заощадження вклала в місце на ринку "7-й кілометр". Розраховувала, що торгівля забезпечить їй старість і допоможе дітям.

"Дуже старалися, і я теж. Я жила з доходу з цього контейнера, інакше було не вижити, а якщо маємо такий контейнер, то вже завдяки йому є якась допомога матеріальна", — пояснює підприємиця Жанна Тубольцева.

Однак незабаром Жанну Іванівну чекав неприємний сюрприз. Правила оренди земель оборони, як виявилося, істотно відрізняються від ринкових. Та й ціни теж. Наприкінці 1990-х вона уклала перший договір оренди на 10 років. Заплативши 35 тис. дол., вона навіть отримала квитанцію, що підтверджує законність укладеної угоди.

Наступний договір — з 2009 до 2019 року — обійшовся їй вже в 40 тис. дол.

"Причому, це відразу було не 40 тис. дол. Спочатку вони сказали 100 тисяч, потім 80, потім 60, тому що ми всі підняли галас. І потім вони сказали — 40 тис. дол. остаточна ціна. Всі підприємці платять суму за оренду наразі — 4 432 грн", — розповідає Жанна Тубольцева.

Однак у 2016 році, не дочекавшись закінчення терміну оренди, військове відомство раптом вирішило по-новому переукласти бідолашні договори.

"Проходить не 10 років, а 8 років після укладення договору. Вони знову нас викликають і кажуть, що потрібно укласти новий договір, але тільки на 2 роки. Той договір не закінчився, а потрібен новий. І знову платіть. Але за 2 роки назвали суму 20 тисяч", — продовжує Тубольцева.

І тоді у підприємців увірвався терпець. Вони вирішили об'єднатися і боротися з системою поборів. Мітинги, акції протесту в Одесі. Правова допомога адвокатів.

Акція протесту в Одесі

"Деякі вирішили, що їм краще віддати ці 20 тис. дол. Відносно незгодних почали обмотувати контейнери ланцюгами, вішати замки. 10-20 осіб стояли біля контейнера, не допускали власників. Закрили товар, і ніхто не міг допомогти — ні охорона ринку, ні поліція", — згадує адвокат Олена Синько.

Понад половина підприємців погодилися написати заяву про злочин до правоохоронних органів.

"Звернулися до військової прокуратури, до СБУ із заявою про вимагання з них хабаря. 25 листопада 2016 року посадові особи одеської філії концерну "Військторгсервіс" були затримані під час передачі їм 75 тис. дол. за підписання нових договорів. Звертаю увагу: 25 листопад 2016 року, а сьогодні у нас вже березень 2021-го. Минуло майже п'ять років. Чому триває така ситуація? На сьогодні зазначені особи не понесли ніякого покарання", — акцентує адвокат.

Одеські підприємці досі вірять у верховенство закону, і в те, що нове керівництво оборонного відомства ліквідує корупційні схеми попередників. А поповнення спецфонду Міноборони буде відбуватися не шляхом неврахованої готівки з одеського ринку.

Прямий ефір