Відродження Києво-Могилянської академії та день народження Оксани Забужко — 19 вересня в історії

Фото: kanaldim.tv

Зустрічаємо вівторок, 19 вересня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

Цього дня 1991 року була відроджена Києво-Могилянська академія. Перша письмова згадка про "Могилянку" датується 15 жовтня 1615 року, коли знатна киянка Галшка Гулевичівна подарувала братській школі на київському Подолі свої маєтки та залишила щедрий спадок.

У 1632 році видатний український церковний та громадський діяч Петро Могила об'єднав дві школи — Братську й Лаврську, в єдиний колегіум. Могила запровадив у новому навчальному закладі найкращі європейські педагогічні та наукові традиції. Школа мала підтримку Війська Запорозького, зокрема гетьмана Петра Сагайдачного.

Згідно з Гадяцьким трактатом 1658 року між Річчю Посполитою та Гетьманщиною колегії надавався статус академії, яка отримувала рівні права з Ягеллонським університетом. Серед знаних випускників Києво-Могилянської академії — гетьмани Іван Мазепа, Пилип Орлик, Павло Полуботок, Іван Скоропадський та Іван Самойлович. Також тут навчалися архітектор Іван Барський, композитор Артемій Ведель, філософ Григорій Сковорода.

19 вересня день народження відзначає композитор Євген Станкович. Він є автором симфоній, музики до 100 кінострічок фольклорної опери "Коли цвіте папороть". Вишукана композиторська техніка — головна особливість творів Станковича, які звучали в концертних залах Канади, Америки, Німеччини, Франції та Іспанії. Третя камерна симфонія українського композитора увійшла в десятку найкращих творів світу за версією ЮНЕСКО.

"Я мушу кожен твір пережити у своїй душі. Це основа моєї  творчості. Пишу так, начебто я хворий цим", — сказав якось Евген Станкович.

Одній з найпопулярніших письменниць України Оксані Забужко цього дня виповнюється 63 роки. Відомою вона стала у 1996 році, коли була опублікована книга "Польові дослідження українського сексу". Перший феміністичний роман новітньої української літератури — саме так назвали його критики, видали у 20 країнах.

Книга письменниці "Музей покинутих секретів" включена до списку 20 найкращих романів століття. Цей роман на 800 сторінок письменниця писала кілька років і описала там Другу світову війну, 1970-ті роки та ранні 2000-ні. Творчість Оксани Забужко — це завжди філігранність українського слова та глибокий зміст.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранком Вдома"!

Медіа-партнери
Прямий ефір