Від ідеї до гранту на власну справу: інтерв'ю з менеджеркою проєкту з розвитку підприємництва серед ветеранів та їхніх сімей

Ілюстрація: finbalance.com.ua

Нині в Україні діють різноманітні грантові програми на підтримку бізнесів. Зокрема й ветеранських. Які нюанси треба взяти до уваги, щоб правильно написати грантову заявку та отримати підтримку. Про проєкт "Розвиток підприємницьких та грантових навичок серед ветеранів та їх сімей" у "Ранку Вдома" розповіла керівниця проєкту Київської школи економіки "Ветеранський бізнес: від ідеї до фінансування", юристка Ірина Тірель.

Ведуча — Ольга Фанагей-Баранова.

— Розкажіть, будь ласка, звідки взагалі виникла така потреба вчити тому, як писати гранти?

— За інформацією Міністерства у справах ветеранів, після нашої перемоги в Україні буде понад 5 мільйонів ветеранів, включно з членами їх сімей. Як ви розумієте, ветерани, які сьогодні вже покинули службу, мають пройти соціальну реабілітацію. Зрештою, утримувати свою родину та рятувати державу. Тому держава придумала проєкти, які допомагають відкрити власний бізнес ветеранам, членам їх сімей. Ці програми розвиваються, та вони мають велике поширення. І ми допомагаємо ветеранам грамотно подати заявку на отримання фінансування та розпочати власну справу.

Наскільки реально написати заявку та отримати на це грант? Наскільки складний це процес?

— Якщо є чітка, сформована бізнес-ідея, а також бачення, як правильно написати бізнес-план, то отримати фінансування на власну справу не складно. Проте саме формування ідеї та бізнес-плану ми вчимо на наших тренінгах. Також окремо ми надаємо персональні онлайн консультації з цих питань для ветеранів та їхніх сімей. Ми дуже вдячні нашим партнерам фонду "Підтримка за сильну Україну", а також IREX за можливість допомагати у соціальній реабілітації ветеранів та їх сімей.

Чого ви навчаєте на офлайн тренінгах?

— На офлайн тренінгах ми розповідаємо про грантові можливості, які зараз існують в Україні. На прикладі програми "єРобота", а саме грант для ветеранів та їх сімей. Ми розповідаємо про етапи подачі заявки на грант, а ми допомагаємо сформувати бізнес-ідею, навчимо писати бізнес-план, розкажемо, як перевірити ділову репутацію заявника та що відбувається після отримання фінансування. Тобто, по суті, ми розглядаємо повний цикл від подачі до отримання грошей.

На кого орієнтовані тренінги? Хто та як може на них потрапити?

— Тренінги орієнтовані на ветеранів, учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, а також другого з їх подружжя. Щоб потрапити на тренінг, попередньо необхідно зареєструватися. На жаль, у Києві ми неочікувано отримали надзвичайно велику кількість реєстрацій, тому вимушені були закрити форму у Києві. Проте у місті Львів та у місті Дніпро реєстрація ще відкрита. Ви можете долучитися до проведення цих тренінгів. Вони відбуватимуться 17 липня у Дніпрі, 31 липня у Львові.

—  Чому саме офлайн навчання?

— Ми отримували безліч запитів від ветеранів та ветеранок стосовно живого спілкування. Це надзвичайно важливо для соціальної реабілітації. Коли ми запитували їх, як краще подавати інформацію, то всі в один голос казали, що хочуть прийти на захід. Проте для тих, хто не може долучитися або не має можливості, ми пропонуємо як альтернативу, персональні онлайн консультації.

Чим унікальні ті програми, для яких ви готуєте ветеранів та їхніх сімей? Чи існують інші програми, які підтримують ветеранів? У чому перевага цих?

— Насправді це найпоширеніші програми. Програма є різні. Нині їх кількість збільшується в геометричній прогресії. Проте програма "Грант для ветеранів та їх сімей" — це урядова програма, "єРобота". Вона ініційована  Міністерством економіки та направлена на створення нових робочих місць. Що стосується програми "Варто", то її реалізує Український ветеранський фонд при Міністерстві у справах ветеранів. Це дуже цікава програма, проте, на жаль, зараз вона тимчасово призупинена. Ми очікуємо на нові хвилі. У програмі "Варто" можуть брати участь більше учасників. Фінансування трішки більше, ніж грант для ветеранів та їх сімей. Максимальний розмір — до півтора мільйона гривень. Проте слід зауважити, що програма "Варто" не являється грантом, а являється фінансовою допомогою. При отриманні таких коштів необхідно сплачувати податки на відміну від грантів.

Чи важко звітувати за такі програми? Ви навчаєте ветеранів робити правильні звіти?

— На етапі планування свого майбутнього бізнесу, а всі учасники формують бізнес-план, в якому зазначають, на що вони хочуть отримати кошти. Якщо вони не відходять від своєї стратегії протягом реалізації бізнесу, то у них немає ніяких проблем зі звітування. Якщо ми кажемо про програму "єРобота" — грант для ветеранів та їх сімей, то всі витрати, які реалізуються в межах бізнесу, здійснює безпосередньо банк. Тому по фінансах ви ніяк не звітуєте, а центр зайнятості може приїхати до вас на перевірку бізнесу по місцю його провадження. В програмі "Варто" треба пред'являти відповідні акти та виписки про витрати.  Проте якщо ви не порушили умов подачі на грант, то ніяких проблем не буде.

Скільки людей ви плануєте навчити у цих містах в межах цього курсу? Скільком людям ви вже допомогли розпочати власну справу?

— Попередньо ми планували запросити близько 100 ветеранів та членів їх сімей. Зараз ми даємо можливість розширення, бо бачимо великий попит. А що стосується онлайн консультації, то за попередній період ми провели понад 120 консультацій. Маємо дуже великий відсоток успішних проєктів. Вважаємо, що це наша спільна перемога.  Також в майбутньому ми плануємо провести приблизно 140 консультацій онлайн. Зокрема, у найближчі півтора місяця.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір