Весь антрацит — в ОРДЛО: близько третини обсягів вугілля Україна змушена закуповувати за кордоном (ВІДЕО)

Шахти Донбасу. Фото: kanaldom.tv

Внаслідок агресії Росії на Донбасі Україна змушена близько третини обсягів вугілля закуповувати за кордоном. Через дефіцит антрациту довелося переобладнати теплоелектростанції, повідомляє "Дом".

При цьому з 2014 до 2016 року Україна відкрито купувала це паливо в окремих районах Донецької та Луганської областей (ОРДЛО). Ця схема закупівель лягла в основу кримінального провадження про допомогу тероризму та держзраду щодо двох чинних народних депутатів — Петра Порошенка та Віктора Медведчука.

Так, у 2014 році незаконні збройні формування (НЗФ) захопили третину території Донецької та Луганської областей. Там на той час працювало 85 українських шахт. Це більш ніж половина всіх вугледобувних підприємств країни. У 2015 році через агресію Росії видобуток вугілля в Україні впав удвічі. Катастрофічна ситуація склалася із маркою "А" (антрацит). Усі шахти, на яких видобували цей вид вугілля, опинилися під контролем НЗФ.

"Дефіцит був значний. Якщо до окупації Україна була нетто-експортером вугілля, то після окупації необхідно це вугілля закуповувати. 100% вугілля антрацитової групи залишилося на окупованій території", — каже "Дому" директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

У 2014 році енергетика України критично залежала саме від антрациту.

"Це поставило в дуже складне становище весь електроенергетичний комплекс країни, оскільки дві третини вугільних теплових станцій використовували якраз антрацитову групу", — зазначає "Дому" заступник директора Науково-технічного центу "Психея" Геннадій Рябцев.

Тоді Україна просто продовжила постачання антрацитового вугілля з ОРДЛО. Потяги з паливом прямували звідти, коли на Донбасі йшли активні бойові дії. Упродовж 2,5 років українська влада заявляла: альтернативи немає, а гроші вони платять українським шахтарям на підприємствах, які юридично зареєстровані в Україні, а не незаконним збройним формуванням.

"Ми дійсно купуватимемо у державних підприємств, зокрема тих, що видобувають вугілля на тимчасово окупованій території, з контролем того, що ці гроші використовуються виключно на зарплату шахтарям — українським громадянам", — говорив у грудні 2014 року на той момент президент України Петро Порошенко.

"Всі критикують, що я такими платежами підтримую терористів. 1 100 грн за тонну вугілля, там немає можливості взяти ще якісь кошти та купити зброю чи заправити танки, як мені розповідають. Там, у кращому разі, є можливість лише заплатити зарплатню людям, які пішли під землю, а не пішли стріляти у наших хлопців", — пояснював у серпні 2016 року міністр енергетики України (2014-2016 рр.) Володимир Демчишин.

Тепер і Петро Порошенко, і Володимир Демчишин — підозрювані у кримінальній справі щодо сприяння тероризму та щодо держзради. За версією Служби безпеки України та Державного бюро розслідувань, вони разом із "перемовником" Віктором Медведчуком та бізнесменом Сергієм Кузярою організували незаконну схему постачання вугілля з тимчасово непідконтрольних територій. 20 грудня 2021 року Петру Порошенку оголосили підозру у цій справі.

"Протягом 2014-2015 років, бувши на посаді президента України, на вимогу представників Російської Федерації організував підписання від імені України контрактів на постачання вугілля з непідконтрольних Україні територій. Після укладення зазначених контрактів на постачання вугілля підозрюваним та іншими учасниками зазначеного злочину здійснено матеріальне сприяння діяльності терористичних організацій на суму понад 200 млн грн — як готівкою, так і безготівковими перерахуваннями", — повідомив у грудні 2021 року начальник управління Головного слідчого управління СБУ Анатолій Буліч.

Адвокати Петра Порошенка наполягають: звинувачення проти їхнього підзахисного політично мотивовані. А всі закупівлі вугілля проводилися відкрито та законно.

"Це було вугілля, яке довелося закуповувати. Оскільки законтрактоване вугілля з ПАР, яке почало надходити тільки в жовтні та листопаді, виявилося неякісним і не могло використовуватися для електростанцій. Тобто грошей, які були б вкрадені та поділені, в цій історії не виявилося. Але було важливо, щоб була якась справа, де було б прізвище Порошенка та було б слово "тероризм", — вважає Ілля Новіков, адвокат Петра Порошенка.

Україна повністю відмовилася від постачання вугілля з ОРДЛО лише у 2017 році — після того, як активісти заблокували залізницю, а незаконні збройні формування заявили про так звану "націоналізацію" всіх українських державних та приватних підприємств на непідконтрольній території. З того часу більшу частину шахт в ОРДЛО закрили, близько 40 — ще працюють, але видобувають у рази менше пального, ніж раніше.

"Вони провели дуже ефективну спецоперацію зі знищення вугільної галузі на окупованій території. Яка призвела не лише до втрати робочих місць, а й до негативних наслідків для екології. Тому що шахти не були закриті правильно, вони були закриті з порушенням системи водовідливу", — коментує "Дому" правозахисник, директор Інституту стратегічних досліджень та безпеки Павло Лисянський.

За останні п'ять років Україна скоротила споживання дефіцитного антрациту. Майже всі енергоблоки українських ТЕС змогли перевести на спалювання вугілля газової групи. Але для забезпечення роботи електростанцій досі закуповується вугілля в інших країнах. Приватні енергокомпанії імпортують 20% палива, а державна "Центренерго" — половину.

Зокрема, постачання йдуть із Росії. Але не так багато, щоб бути залежними від цього імпорту, кажуть у профільному комітеті Верховної Ради. Вугільна криза цієї осені продемонструвала: Україна може знайти інших продавців та наповнити сховища навіть в умовах блокування з боку Кремля.

"Якщо ми говоримо на січень 2022 року, то воно (російське вугілля, — ред.) їде тільки на Луганську ТЕС, бо там залізниця лише з Ростовської області. Інше енергетичне вугілля зараз із Росії не їде. До того, Росія навіть заблокувала транзит із Казахстану. Але, проте, вже зараз у нас запаси вугілля більші, ніж минулого року на ці ж дати. Тобто ми цей складний період пройшли, і я думаю, що це зробить нас тільки сильнішим", — зазначає "Дому" голова комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус.

Експерти кажуть, що в майбутньому Україна зменшуватиме імпорт вугілля та залежність від постачання з інших країн — завдяки зменшенню споживання. Адже країна взяла на себе зобов'язання відмовитись від цього виду палива до 2035 року.

Читайте також: Підсумки 15 січня: витік хімікатів в ОРДО, газовий шантаж Росії та схеми закупівлі вугілля з ОРДЛО (ВІДЕО)

Прямий ефір