"Вечори французького кіно" стартують в Україні: що і де дивитись

Ілля Дядик. Фото: kanaldom.tv

Сьогодні, 3 лютого, в Україні стартує вже 17-й фестиваль "Вечори французького кіно". Він проходитиме у кінозалах Києва, Харкова, Львова, Одеси, Дніпра, Запоріжжя та Рівного. Глядачі зможуть побачити найкращі нові французькі фільми. У програмі фестивалю їх представлено п’ять.

Як відбиралися ці фільми, на які картини варто звернути увагу та як потрапити на "Вечори французького кіно", — розповів програмний директор фестивалю Ілля Дядик в ефірі програми "Ранок вдома".

Ведучі — Анастасія Касілова та Костянтин Октябрський.

— Де відбуватимуться покази у межах фестивалю?

— Сьогодні ми відкриваємось у кінотеатрі "Жовтень" у Києві. Паралельно відкриваємось у Львові та Харкові. У Харкові це "Мультиплекс" у ТРЦ "Нікольський", у Львові — "Планета кіно" у ТРЦ "Форум". Далі ми поїдемо іншими містами. У нас є Дніпро, Одеса, Рівне та Запоріжжя. 7 міст загалом.

— Торік фестиваль відбувався онлайн. Як справи цього року?

— Ситуація з коронавірусом не сильно покращилася, але ми залишаємо всі рекомендації МОЗ, ми дотримуємося усіх вимог. Тому ми можемо проводити покази у кінотеатрах. Звичайно, потрібно дотримуватися дистанції, носити маски, не забувати мити руки та надавати COVID-сертифікати.

У будь-якому випадку ми можемо показувати фільми в офлайні. І ми дуже раді цьому факту. Тому що якось на великому екрані у темних залах кіно виглядає набагато краще.

— У цих сімох містах, які ви назвали, програму фестивалю можна буде побачити повністю?

— Ми маємо п’ять фільмів, п’ять різножанрових фільмів, і ми їх показуємо скрізь для наших глядачів, у всіх містах.

— За яким принципом ваш фестиваль відбирає кіно?

— Насамперед ми шукаємо новинки, намагаємось підібрати щось абсолютно нове, що не показувалося в Україні. Тобто у нас справді прем’єри.

А з іншого боку, ми намагаємося показувати різножанрове кіно, щоб догодити будь-якому глядачеві. У нас є легкі комедії, є більш артхаусне кіно для таких яйцеголових синефілів, яким подавай щось серйозне.

— Як ви вважаєте, чому французьке кіно випускає таку кількість різножанрових фільмів?

— Насправді французи просто знімають дуже багато фільмів. Це країна з найрозвиненішим кіновиробництвом. Звичайно, є Індія, яка з "Боллівудом" може всіх за пазуху зам’яти, але в Європі французи знімають точно найбільшу кількість фільмів.

Вони ж винайшли кінематограф, народили кінематограф. Брати Люм’єр 120 років тому зняли своє перше кіно. Тому вони в цьому розуміються. Українці, зі свого боку, дуже люблять французьке кіно. Але, напевно, насамперед через історії про кохання, історії про поцілунки.

— Які ваші улюблені фільми на фестивалі?

— У цій програмі мені дуже подобаються два фільми. Насамперед, це "Коханці" Ніколь Гарсіа, французької режисерки. Вона є легендарною. І вона, до речі, приїжджала вже в Україну на "Вечори французького кіно", здається, 5 років тому, зі своїм попереднім фільмом з Маріон Котійяр "Ілюзія кохання". Тут у неї фільм зі Стейсі Мартін. Любовний трикутник — все, як треба у французів.

Інший мій улюблений фільм — це "Маленька мама" режисера Селін Сьямма. Він з’являвся на Берлінському кінофестивалі. Це дуже камерне кіно про стосунки матері та доньки. Є трохи фантастики. Фільм насправді прямо короткий — лише 72 хвилини. Але дуже ліричний та тонкий.

— Якщо людина не може потрапити на фестиваль, де ці фільми ще можна побачити?

— Вони трохи згодом вийдуть у прокат. Це просто можливість першим переглянути ці фільми. Ми показуємо французькою з субтитрами. Тому якщо ви хочете насолодитися французькою грою акторів, то краще все-таки приходити на фестиваль.

— Ці два фільми — чому саме вони? Що в них такого особливого?

— Мабуть, це моя суб’єктивна думка. "Маленька мама" — це саме естетське кіно, не яйцеголове, а естетське кіно. Селін Сьямма — молода режисерка, але зняла дуже багато картин. Її минулий фільм "Портрет дівчини у вогні" переміг у Каннах, був номінований на велику кількість "Сезар" (національна кінопремія Франції, — ред.). І цей фільм "Маленька мама" — продовження її роботи, яке вийшло дуже вдалим.

А "Коханці" — це такий трилер, сильний трилер із любовною історією, яка мені теж не чужа, як і більшості українців.

— Багато кінопоказів проходять у колаборації багатьох інституцій, як у моді, наприклад. Як у вас із цим справи?

— Щодо моди, ми сьогодні відкриваємося фільмом "Висока мода". А у зв’язку з тим, що Ukrainian Fashion Week відкрився вчора, ми вирішили, що наша синергія, наша колаборація була б дуже гармонійною. І покази цього фільму ми проводимо разом. До нас на показ і сьогодні, і завтра приїдуть представники української фешніндустрії, щоби подивитися, як усе працює у Франції. "Висока мода" — це фільм про Будинок моди "Діор". Про те, як робиться мода, яку носять, яку дивляться усі.

— Коли відбудеться фестиваль?

— У Києві — у кінотеатрі "Жовтень" з 3 до 9 лютого. А в інших містах — до кінця лютого. Це Харків, Львів, Одеса, Дніпро, Рівне та Запоріжжя. Потрібно просто купити квиток, надати сертифікат про вакцинацію та йти на фестиваль.

Прямий ефір