У Слов'янську ввели ВЦА: хто очолить місто — говоримо з мером Вадимом Ляхом

Славянск. Скриншот видео: kanaldom.tv

Слов'янська міська рада стає Слов'янською військово-цивільною адміністрацією (ВЦА). Відповідний указ 26 травня видав президент Володимир Зеленський. Таким є підсумок політичної кризи в місті через конфлікт між мером і частиною депутатів. Ситуацію з'ясовували журналісти програми "На самом деле: Донбасс" телеканалу "Дом" і чинний мер Слов'янська Вадим Лях.

Іншого виходу не було

Міськрада неодноразово не могла провести сесію через відсутність кворуму. Ігнорували засідання депутати фракцій "Опозиційна платформа — За життя", "Наш край" і "Партія миру і розвитку". Як наслідок, протягом пів року народні обранці не могли ухвалити важливі для життя громади рішення. Про це "Дом" вже розповідав раніше. Зокрема, не ухвалили міський бюджет, відсутність якого майже паралізувала низку процесів.

Читайте також: Буяння демократії: Слов'янськ на порозі введення військово-цивільної адміністрації

Одні називають створення ВЦА безпідставним рішенням і наступом на демократію, інші — єдиним виходом із ситуації.

"Втрачено пів року. Половина 2021 року пішла, не ухвалено бюджет. Я взагалі мовчу про інвестиційні програми, програми соціально-економічного розвитку", — зазначає голова Донецької облдержадміністрації Павло Кириленко.

Своєю чергою представники партії ОПЗЖ це назвали "кроком до військової диктатури". В "Європейській солідарності" заявили, що це "свавілля і змова мера з центральною владою".

"ВЦА ніякого стосунку не має ні до чого військового. Єдине, що керівником призначають представника правоохоронних органів або військового, він носить погони. Але в підсумку це абсолютно цивільний орган муніципального управління", — уточнює юрист, координатор регіональної мережі громадської організації "Сильні громади" Андрій Грудкін.

"Це дасть змогу зараз оперативно розв'язувати ті питання, які накопичилися за 6 місяців відсутності дієздатності Слов'янської міськради", — доповнює аналітик "Сильних громад" Денис Бігунов.

Хвилювання серед депутатського корпусу спричинив той факт, що містом буде управляти одна людина, призначена губернатором. А їхні повноваження як депутатів міськради будуть припинені, й місцевим політикам знову доведеться битися на муніципальних виборах, дата проведення яких поки невідома.

"З огляду на політичну ситуацію загалом, думаю, що ВЦА буде існувати 5 років — до наступних виборів 2025 року. Оскільки ця ситуація буде продиктована інтересами держави загалом і забезпеченням стабільності та керованості цих територій", — припускає Денис Бігунов.

Однак очільник Донецької області акцентує, що перевибори відбудуться раніше.

"Не потрібно плутати військово-цивільні адміністрації, які введені у зв'язку з неможливістю проведення виборів через ситуацію з безпекою (йдеться про введення ВЦА в Сєвєродонецьку, Лисичанську та ін., — ред.). Тут же [в Слов'янську] винятково політична ситуація, яка не дає можливості розвиватися місту, а змушує жити кожен місяць на 1/12 бюджету минулого року (бо в Слов'янську не ухвалено бюджет на 2021 рік, — ред.). Тому було ухвалено таке рішення президентом України. Наступний крок — це проведення виборів у Слов'янську", — зазначив Павло Кириленко.

Хто очолить ВЦА

Призначати голову Слов'янської ВЦА буде губернатор Павло Кириленко за погодженням з командувачем операції Об'єднаних сил. Але хто ж обійме пост і навіть хто претендує на нього, Кириленко поки не розголошує. З цього приводу звучать тільки домисли та чутки, які й спричинили головний резонанс.

Так, серед імовірних кандидатів згадують ексмера Краматорська Андрія Панкова і поки чинного мера Слов'янська Вадима Ляха. Останній інформацію не підтвердив, але і не спростував.

"Хто це буде — у мене інформації немає. Все-таки нам тут, у місті, потрібен фахівець і людина, яка має досвід роботи в місцевому самоврядуванні. Бо криза у нас політична, до того ж усі питання пов'язані з економікою. Якщо це буде Лях, я прийму це. Якщо це буде не Лях — я всіма можливостями й силами буду допомагати цій людині", — зазначив мер Слов'янська Вадим Лях.

Андрій Панков і Вадим Лях

На тлі чуток про можливе призначення чинного мера Слов'янська Ляха на посаду очільника ВЦА в соціальних мережах стали з'являтися ролики від активістів зі зверненням до губернатора Павла Кириленка.

"Запам'ятайте, щойно ви оголосите очільником ВЦА Ляха, просто з тієї ж хвилини вся ветеранська громадськість Донеччини, ми пильно стежитимемо за вашими указами, за всім вашим "Великим будівництвом", — говорить у зверненні до керівника області активіст Сергій Кошуков.

Також група людей на чолі з автором звернення з'явилася і на пресконференції мера Слов'янська.

"Ви не маєте морального права цю посаду обіймати. Бо у 2014 році бігали за Пономарьовим ("мер" Слов'янська під час "ДНР", — ред.), просили, щоб вам видали мандат. Щоб ви ходили Слов'янськом і керували дружинами", — нагадав чинному меру Сергій Кошуков.

"На сьогодні я даю слідству свідчення як свідок. Я нікого не вбив. Я не вчинив злочин, мені не пред'явлено звинувачення в скоєнні злочину", — відбив Лях.

Керівник області Павло Кириленко на заяви активістів відповів так:

"Будь-які маніпуляції, залякування — ну, це точно не у варіанті з головою ДонОДА Кириленком. Я це відповідально заявляю. Рішення буде ухвалено — законне, чітке, обґрунтоване".

Повноваження очільника ВЦА

Але що ж ховається за політичними чварами, яким тепер буде Слов'янськ і управління ним?

Згідно із законодавством, керівник ВЦА може призначити собі заступників, а для оптимізації структури управління навіть створити нові посади. Жителі міста змін, як обіцяють в області, не відчують. Скупчення військових на вулицях, комендантської години або обмеження прав не буде.

Підпорядковуватися очільник ВЦА буде обласному керівнику, а затверджувати посади — з антитерористичним центром при СБУ. Всі рішення щодо бюджету міста, проєктів і програм буде також ухвалювати керівник Слов'янської військово-цивільної адміністрації.

І це дійсно дає широке коло повноважень одній людині, поставленій не громадою.

"В умовах, коли всі основні рішення місцевого самоврядування буде ухвалювати одна людина та за них відповідати, то тут велика відповідальність лягає на місцеві правоохоронні органи й на інституції громадянського суспільства", — вважає аналітик громадської організації "Сильні громади" Денис Бігунов.

"Звичайно, керівник приводить ще когось зі своєї команди. Але переважно своїй люди будуть ті самі у Слов'янську. Я майже в цьому впевнений. Єдине, що у керівника буде більше можливостей ставити більш лояльних до себе людей", — додав координатор регіональної мережі громадської організації "Сильні громади" Андрій Грудкін.

Ситуація з політичною кризою в Слов'янську могли б розв'язати інакше. Там немає загрози безпеки, і за зверненням до парламенту могли б бути призначені дострокові вибори міськради та мера. Але центральна влада з якихось причин вирішила піти іншим шляхом.

Лях про перспективи свої та міста

Ситуацію, що склалася в Слов'янську, в програмі "На самом деле: Донбасс" коментує чинний міський голова Вадим Лях.

Ведуча програми — Альона Чорновол.

— Проясніть нам, чи будете ви головою військової адміністрації?

— Ключове, як я вже говорив вище, що голова ВЦА — призначається. Призначення здійснюється керівником області та стверджує його командувач ООС.

Відповідно, сказати буду я чи не буду, на сьогодні не можу. Бо не мною ухвалюється це рішення.

— Коли, на вашу думку, треба проводити повторні вибори в місті?

— Закон чітко свідчить про те, що вибори можуть проводитися два рази на рік: восени та навесні. Навряд чи вони пройдуть цієї осені, бо тільки в кінці травня призначена ВЦА в місті Слов'янську. Ще є низка технічних питань для її повноцінної роботи. Початок роботи — це призначення керівника, а потім перехід всіх органів виконавчої влади до режиму роботи ВЦА. Це низка багатьох технічних питань, пов'язаних із затвердженням нових статутів, відкриттям нових рахунків тощо.

Тому, думаю, що цієї осені ми точно на вибори не йдемо, а далі, звичайно ж, навесні можна і чекати.

— Коли вже стартує робота? Які перші рішення повинна ухвалити ВЦА?

— Зараз, напевно, найскладніший період. Бо було ухвалено новий закон про ВЦА.

Причини введення ВЦА ми розуміємо — це пов'язано більше з політичною ситуацією в місті, а не з перебуванням Слов'янська поблизу лінії військових дій. Це перший момент.

Вадим Лях на зв'язку зі студією телеканалу "Дом"

А другий момент — нове законодавство. Назвати терміни повноцінного вступу ВЦА, призначень і всього іншого зараз я не можу сказати.

Однак відразу після свого виходу з лікарняного на роботу, я зібрав заступників, керівників відділів, і дав чітке завдання — готуватися до введення ВЦА, хто б не був керівником нашого міста. Цей процес переходу повинен бути швидким і безболісним для Слов'янська, інакше в заручниках ситуації опиняться жителі нашого міста — в плані надання різних послуг та ін. І повноцінне введення ВЦА повинно статися, як можна максимально швидко.

— Ви зараз втрачаєте посаду, у зв'язку зі створенням цієї ВЦА. Ми чуємо багато думок щодо цього. Чи можна те, що відбувається назвати наступом на децентралізацію і демократію? Такі думки теж лунають.

— Безумовно, я чую такі відгомони. Особливо від опонентів — тих депутатів і тих керівників фракцій, які довели ситуацію в нашому місті до введення ВЦА.

Я особисто з 2002 року беру участь у виборах, був депутатом міської ради трьох скликань, мене двічі обирали на посаду міського голови. Буду брати участь і на наступних виборах на цю посаду.

На жаль, ті політичні сили, які довели до цієї ситуації, намагаються перекласти відповідальність за те, що сталося, зокрема і на мера, на інших людей. Мовляв, вони були готові до компромісів, але насправді, на сьогодні не ухвалено найголовніший документ — бюджет міста, який вже тягне економічні наслідки та загрози життєдіяльності міста.

— Як конкретно відіб'ється введення ВЦА на життя слов'янців?

— На сьогодні припускають інститути громадянського суспільства, роботу громадських активістів на територіях, які звичні для них.

Так, не буде депутатського корпусу, не буде сесій міської ради. Але це не означає, що не буде нарад, спілкування з людьми, вислуховування їхніх пропозицій щодо розвитку міста.

Адже законодавство діє незалежно від того — ВЦА чи не ВЦА. І те, що необхідно для ухвалення рішень, як меру, так і депутатському корпусу, точно так само буде необхідним для керівника ВЦА. Я маю на увазі земельні питання, забудову тощо. Буде заборонено відчуження, продаж землі.

Тому при одноосібній дії цієї людини нічого не станеться такого, що вже не можна буде виправити. Тим паче, що в частині дій законодавство її обмежує до повноцінного проведення виборів і повернення до роботи міської ради.

Тому, я думаю, нічого страшного не станеться. Й не буде, як тут лякали опоненти, ні комендантської години, ні того, що містом керуватимуть суцільні військові.

Обласна адміністрація — вона ж теж військово-цивільна. І на її прикладі ми бачимо, що працюють фактично ті ж самі відділи, які були в звичному розумінні чиновника при спілкуванні з областю. Вони працюють, функціонують, і перебувають там військові, цивільні фахівці. Багато з них працювали й до війни в цих органах, мають хороший досвід.

Я впевнений, що під час переходу Слов'янська на ВЦА 99% людей, які працюють в органах місцевого самоврядування, будуть продовжувати тут працювати, надавати всі ті самі послуги. Працюватимуть Центр надання адміністративних послуг, органи соцзахисту тощо.

Тому будь-який житель, який раптом пішов у відпустку в травні та повернеться в місто, в якому вже введена ВЦА, навряд чи побачить суттєві відмінності.

Прямий ефір