Україна зіскочила з гачка Мінських угод, — Арестович

Олексій Арестович. Фото: kanaldom.tv

У спробі нав'язати Україні та світовій спільноті власне трактування змісту та послідовності виконання Мінських домовленостей Росія зазнала політичної поразки. Про це в програмі "Взгляд с Банковой" телеканалу "Дом" заявив спікер української делегації в Тристоронній контактній групі (ТКГ) Олексій Арестович.

Він акцентував, що Мінські домовленості не є міжнародно-правовим документом, обов'язковим до виконання.

"Це добровільна згода сторін... Мінські угоди не є обов'язковими. Російська Федерація прямо бреше світовій спільноті, послідовно закидаючи в інформаційний простір (зокрема і в наш) те, що нібито "Мінськ-2" є обов'язковим до виконання за рішенням Ради безпеки ООН. Це пряма брехня, яку дезавуювали неодноразово, зокрема і в Раді безпеки ООН", — сказав спікер української делегації в ТКГ.

Арестович нагадав, що в лютому Рада безпеки ООН провела засідання, присвячене 6-річчю з моменту підписання Комплексу заходів з виконання Мінських домовленостей.

"У лютому Леонід Макарович [Кравчук] брав участь [в засіданні Ради безпеки ООН] в режимі відеоконференції, а я поруч був. І російському представнику чітко процитували англійський варіант із перекладом, де сказано "вітає і схвалює" [Мінські домовленості]. Але формулювання "вітає і схвалює" не робить зобов'язальними ці угоди", — пояснив він.

Головною ознакою того, що Мінські домовленості не є зобов'язальними — відсутність відповідальності за їхнє невиконання.

"Якби були санкції за їхнє невиконання, то Російська Федерація давно була би під іще більшим пакетом санкцій, ніж вона є", — наголосив спікер української делегації в ТКГ.

Арестович додав, що головна проблема Мінських домовленостей полягає в тому, що вони виписані "розмито". Це дозволило Росії трактувати домовленості по-своєму.

"Російська Федерація послідовно 7 років нав'язувала нам свій варіант. Ми пропонували свій варіант, і пропонували варіанти зближення. Вони на це не йшли. У світі зрозуміли, що головний противник Мінських угод, головний фігурант, який зриває їхнє виконання, — це Російська Федерація", — сказав він.

Крім того, 2 вересня з'явилася інформація, що Росія відмовляється продовжувати місію ОБСЄ на російсько-українському кордоні.

"З 30 вересня там, по ідеї, тепер не має бути представників ОБСЄ, які стежать [на російських пунктах пропуску "Гуково" та "Донецьк"] за переміщенням російських військ. Для чого це робиться? Це ж прямий вихід із Мінських угод. Пряміше немає куди", — акцентував Арестович.

Він вважає, що в спробах нав'язати світовій спільноті власне трактування Мінських домовленостей Росія зазнала поразки.

" Не допомогла ані кров мирних жителів і військових, яку вони намагаються проливати, ані безпрецедентний тиск на Україну, ані інтриги проти Франції та Німеччини, ані спроби тиснути на ОБСЄ, ані спроби використовувати проросійське лобі навколо президента Байдена — нічого з цього не допомогло. Повний провал російської політики. А якщо додати до цього Кримську платформу, то я вам можу сказати, що цей раунд — цілком за нами", — заявив спікер української делегації в ТКГ.

Він нагадав слова міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова, який навесні в одному з інтерв'ю заявив: "Ми ніколи не дозволимо Зеленському та Україні знятися з гачка Мінських угод".

"Так ось, новина для Лаврова полягає в тому, що гачка Мінських угод більше не існує. Ані Мінських угод, а саме гачка Мінських угод, тобто російського варіанту їхнього тлумачення, яке вони намагалися нав'язати нам і світовій спільноті", — прокоментував Арестович.

Спікер додав, що однак "Мінські угоди нікуди не поділися", офіційно сторони не оголошували про вихід із них.

"Але де-факто всі все прекрасно розуміють. Президент України привіз до Сполучених Штатів кілька варіантів розв'язання питання — створення нової системи тиску на Російську Федерацію з метою її примусу до виконання міжнародних зобов'язань, і ці варіанти передбачають участь Сполучених Штатів", — розповів він.

Однак деталі цих пропозицій Арестович не озвучив.

"Детальніше не можу [повідомити], бо це ще не є ухваленим рішенням. Тривають консультації. Коли це буде ухвалено, про це дізнається весь світ", — резюмував він.

Повна версія інтерв'ю: "Взгляд с Банковой" з Олексієм Арестовичем: обговорюємо візит до США президента України крізь призму Донбасу

Нагадаємо, що також Арестович акцентував на тому, що Мінські домовленості не згадуються в підсумковій Спільній заяві про стратегічне партнерство України та США.

Прямий ефір