У росіян є два методи зачистки — або ліквідація людини, або в'язниця, — Лисянський про зміну "чиновників" у "Л/ДНР"

В Луганську. Фото: Facebook

У так званих "ЛНР" та "ДНР" триває заміна місцевого керівництва на російських чиновників. Для цього використовуються різні способи — від прямого зняття з посади до відправлення до в'язниці або ліквідації. Про це в ефірі марафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповів правозахисник, засновник громадської організації "Східна правозахисна група" Павло Лисянський.

Процес заміни "прем'єра" та "міністрів" у "ДНР" триває з червня. Наразі аналогічні рухи почалися і у "ЛНР".

"Я зв'язався зі своїми джерелами на тимчасово окупованій території Луганської області, й мені підтвердили, що зараз готуються кадрові зміни багатьох територіальних окупаційних адміністрацій, і вже є нові люди. І також готуються заміни у так званому "уряді ЛНР". Там "перший віцепрем'єр" — уже росіянин. І, відповідно, готують нових. Мені підтвердили, що зараз дано команду на ліквідацію незручних людей, щоб розчистити місце для росіян", — сказав Лисянський.

Зокрема, нещодавній вибух в Алчевську у будинку, в якому мешкає "міністр закордонних справ ЛНР" Владислав Дейнега, правозахисник пов'язує саме із процесом транзиту російської влади на територію окупованої Луганщини. Лисянський уточнив, що Дейнега досі мешкає в Алчевську і їздить на роботу до Луганська.

"У росіян є два методи зачистки — або вони ліквідують людину, або вони її посадять у в'язницю", — наголосив Лисянський.

Він навів найбільш відомі приклади попередніх зачисток:

  • "народного губернатора Луганської області" Валерія Болотова отруєно, 27 січня 2017 року він помер у Москві;
  • 31 серпня 2018 року в центрі Донецька було підірвано першого "главу ДНР" Олександра Захарченка;
  • перший "глава ЛНР" Ігор Плотницький зник;
  • "ексдепутата народної ради ЛНР" Павло Салахутдінов після арешту в червні 2020 року посадили до "республіканської" в'язниці (у той же період були заарештовані бойовиками "міністр промисловості та торгівлі ЛНР" Дмитро Божич, "глава адміністрації" міста Ровеньки Сергій Щукін).

Цей список можна доповнити підривом 16 жовтня 2016 року в ліфті в Донецьку командира батальйону "Спарта" Арсенія Павлова ("Моторола") та підривом 8 лютого 2017 року у своєму кабінеті в Макіївці командира батальйону "Сомалі" Михайла Толстих ("Гіві").

Лисянський нагадав, що у 2015 році відбулася колективна зачистка командирів "ЛНР":

  • командира батальйону "Привид" Олексія Мозгового було підірвано в березні 2015 року напередодні поїздки до Москви, де він планував дати пресконференцію;
  • отамана Павла Дрьомова вбито у грудні 2015 року, підірвано у своєму автомобілі;
  • "ексміністра оборони ЛНР" Олександра Бєднова ("Бетмен") вбили 1 січня 2015 року під час зіткнення з "прокуратурою ЛНР", його автомобіль розстріляли з автоматів;
  • отамана Сергія Косогіра, який контролював у 2014 році місто Хрустальне (раніше — Красний Луч), було заарештовано бойовиками Ігоря Плотницького в лютому 2015 року, після тримання "на підвалі" за деякими даними Косогір виїхав до Росії;
  • "коменданта" Антрацита від козаків Олександра Петрикіна ("Чорний") заарештовано "прокуратурою ЛНР" і засуджено у 2016 році "військовим судом ЛНР" до 12 років в'язниці.

"Їх усіх убили або посадили. З погляду російської структури, всі вони були за себе, за свою кишеню, або вони просто стали незручними, або для когось необхідно було звільнити місце", — зазначив правозахисник.

Нова хвиля зачисток почалася зараз — тепер щодо "республіканців", які за 8 років стали місцевою "елітою", у них з'явився вплив. Через те, що їхні імена на слуху, посадити їх до в'язниці — не варіант, залишається ліквідація.

"Той самий Дейнега через свого брата контролює бізнес, пов'язаний з металобрухтом в Алчевську. Дейнега досить популярний сепаратист, він 8 років брав участь у Мінських переговорах як представник "ЛНР". Загалом у Російської Федерації до нього претензій бути не повинно з погляду виконання їхніх команд, він їх виконував чітко. Тому таку людину можна прибрати тільки, наприклад, ударом по будинку, де він живе, і звинуватити в цьому Україну, що Україна вбила одного з лідерів так званої "ЛНР", а як інакше? Якщо їх посадити — як це обґрунтувати? До того ж із в'язниці їх зможуть витягнути. Тому їх найпростіше ліквідувати", — резюмував Лисянський.

Читайте також: Вибухи, фільтраційні табори та заміна "міністрів" на російських: про ситуацію в "Л/ДНР" говоримо з правозахисницею Вірою Ястребовою

Як повідомлялося раніше, кремлівські куратори вирішили повністю змінити "уряд ДНР". Про розпуск "уряду" у червні оголосив "глава ДНР" Денис Пушилін. На зміну "республіканцям" до Донецька привезли російських чиновників, які очолили місцеві "міністерства". "Прем'єр-міністр" тепер теж громадянин Росії — Віталій Хоценко, який до цього працював у Мінпромторгу РФ.

Медіа-партнери
Прямий ефір