У Маріуполі окупанти створили 4 фільтраційні табори — що там відбувається: інтерв'ю з мером Вадимом Бойченком

Маріуполь. Скріншот відео: kanaldom.tv

По периметру Маріуполя окупанти розгорнули 4 фільтраційні табори, в яких знущаються з маріупольців і змушують їх приховувати сліди злочинів російських військових. Про це сьогодні, 22 квітня, в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA повідомив Маріупольський міський голова Вадим Бойченко.

У місті окупанти вбили вже 20 тисяч мирних жителів, на 90% знищили інфраструктуру. При цьому не дають евакуювати людей, постійно зриваючи процес. Мер назвав три ключові умови для евакуації мирних людей із меткомбінату "Азовсталь", у бомбосховищах якого досі рятуються люди.

— Росія постійно заявляє, що розпочала цю війну, бо нібито Україна хотіла на неї напасти. Зараз росЗМІ це стверджують щодо тимчасово окупованих росіянами наших територій.

— Ми не готуємося нападати, ми готуємось захищати та забирати виключно своє. На нас напала Російська Федерація, злочинець Путін оголосив нам війну — точка, це вже істина, це найголовніше, що кожен має зрозуміти та визначити твердо.

Друге — російська армія веде сьогодні нищівну війну, вона руйнує житлові міста, такі як Маріуполь, який успішно розвивався усі 8 років. Тому якщо ми говоримо про військову операцію, ми виключно боремося сьогодні за те, щоб повернути під контроль ту територію, яку забрала у нас Російська Федерація, яка зруйнувала мрію Маріуполя на його розвиток. І ось ця їхня заздрість, яка спричинила ці величезні руйнування мирного Маріуполя, має тільки одне визначення — це воєнний злочин і це геноцид українського народу.

У місті Маріуполі кожен другий так чи інакше пов'язаний історичним корінням з Росією, це російськомовне населення. І росіяни не мали наміру їх звільняти — вони їх знищили разом із бетоном.

Сьогодні 90% інфраструктури зруйновано, понад 20 тисяч убитих мирних мешканців.

Що це не як геноцид, що це, як не воєнні злочини? Коли великими літерами перед будинком [Маріупольського драмтеатру] написано "Діти", а вони стріляють. Коли вони розуміють, що це лікарня, вони авіацією стріляють. Коли вони знають, що в іншій лікарні перебувають важкі поранені, вони стріляють.

Вони не мали наміру звільняти. Вони прийшли нас знищувати. Тому ми виключно забиратимемо своє будь-яким шляхом, зокрема і військовим.

— Ви казали, що росіяни на території міста влаштували фільтраційні табори. Що відбувається у цих таборах? У чому полягає їхня фільтраційність?

— Вони з цинізмом підходили з початку війни, коли руйнували наші евакуаційні маршрути. Протягом цих двох місяців війни ми ще сподівалися, що в них хоч крапля чогось людського залишилася, любові до ближнього, людей, які живуть у Маріуполі. І ми з перших днів блокади погоджували з Російською Федерацією маршрути евакуації: вони у нас запитували інформацію про локації збору людей, кількість автобусів — і цинічно розстрілювали автобуси. Коли потім люди приватним транспортом намагалися вирватися з Маріуполя, доїжджали до російських блокпостів — а їх не випускали з міста. Люди запитували — "Чому ви нас не випускаєте?", відповідь була простою — "У нас немає команди випускати вас із Маріуполя".

І ось уявіть: люди живуть у повній інформаційній блокаді, вони не розуміють, що відбувається, у них відчуття, що їх покинули, що ніхто ними не займається. А росіяни не мали завдання випускати людей на територію України, було завдання принижувати людей, знущатися з людей.

І ось тепер вони створили 4 фільтраційні центри по периметру міста. Дуже жорстке та принизливе ставлення і до чоловіків, і жінок. Вчора наші жителі, які вибралися з цього пекла (це працівники одного з наших підприємств), розповіли, як потрапили до цього пекла під назвою "фільтрація" на кілька тижнів.

В одного чоловіка дочка працювала на держслужбі, і це стало тригером цих принижень. Вони відвели його до якогось намету, там було 15 людей — ФСБ, не знаю, хто вони такі. Вони били його і казали: ти виростив нацистку, ми забираємо у тебе дитину (у сім'ї на руках була 2-річна дитина), щоб ти не виростив ще одного нациста.

Потім змушували їх підписувати якісь "документи", це була умова обміну на їхню дитину. Вони, звичайно ж, під страхом за дитину підписали ці "документи", в яких був наклеп про те, що відбувається у Маріуполі. Але сім'я мала завдання — врятувати життя своєї дитини. Вони втекли, і сьогодні сім'я перебуває на підконтрольній Україні території. І вони готові давати свідчення щодо геноциду, нацистських речей, які застосовувала російська армія разом зі своїми "ДНРівцями".

Чоловікам, які хоч якось пов'язані з держслужбою або з муніципальною службою, одягають мішок на голову, і вони пропадають на кілька тижнів, місяців. Вони зазнають тортур, їх змушують співпрацювати з окупантами.

Чоловікам віком понад 69 років кажуть: працюватимете, розбиратимете завали, збиратимете трупи, приховуватимете воєнні злочини, які вчинила російська армія.

Ось що відбувається сьогодні у фільтраційних центрах.

Ось така у них "визвольна операція": "звільнили" нас від усього — від міста, і вбили 20 тисяч людей — а тепер вони змушують людей за їжу, за воду сприяти їм ховати ці воєнні злочини.

— А чи роздають зброю, щоби відправляти маріупольців воювати проти своєї країни?

— Щодо Маріуполя, немає такої підтвердженої інформації. Але знаю, що деяких хлопців вивозять до "ДНР" і там їх змушують служити в "армії ДНР". Але саме щодо перекидання на фронт, на війну проти України — підтверджених фактів немає.

— Наразі вся увага прикута до території меткомбінату "Азовсталь", де досі ховаються від бомбардувань мирні жителі. Але Росія щоденно скидає на "Азовсталь" бомби, тритонні бомби. Чи є інформація про кількість маріупольців, які там знаходяться?

— Ми маємо розуміти, що якісь цифри називати небезпечно. Адже це мирне населення. Наші героїчні хлопці з батальйону "Азов" та морської піхоти записали на відео мирних жителів, які перебувають у бомбосховищі на території "Азовсталі". Ми знаємо, що там є жінки, люди похилого віку, діти, і дуже маленькі діти — навіть немовля. І вони ховаються в цих сильних укриттях, які дають можливість врятувати своє життя.

Але при цьому окупанти їм не дають можливості покинути ці бомбосховища — весь час триває бомбардування цієї території. Для евакуації потрібне припинення вогню. Припинення вогню мінімум на добу, щоб люди молі переміститися на безпечну локацію, де на них чекатимуть автобуси для вивезення.

Але що відбувається за фактом? Наприклад, дві доби тому домовилися про три локації, з яких відбуватимуться евакуація людей на підконтрольну Україні територію. У результаті, умовно, замість 15 обіцяних автобусів на локацію приїхало 4. Людям оголошують, що вони поїдуть до України, вони приходять, а їх везуть до окупованого Новоазовська, де вони знову потрапляють до цих фільтраційних центрів.

А зараз у Маріуполі залишилося близько 100 тисяч мирних жителів. Вони хочуть виїхати на підконтрольну Україні територію, а їх Російська Федерація постійно обманює.

І ось люди на "Азовсталі" щодня чекають на евакуацію. Але для цього: перше — має бути стійкий режим тиші, щонайменше на добу, щоб сповістити людей у сховищі, що це безпечно, можна виходити, що вас не накриє "Градом" чи авіацією. Для цього потрібен час. Друге — має бути гарантовано безпечна точка збору цих людей. І третє — дуже важливо, що евакуаційні автобуси рухатимуться виключно у напрямку України. Ось якщо цих трьох умов буде дотримано, то евакуація з "Азовсталі" буде можлива. Але Росія не йде на такі умови.

— Росіяни відмовилися від великоднього перемир'я. А його якраз можна було б використати для евакуації.

— За моїми дуже суб'єктивними оцінками, Російську Федерацію супроводжує гріх — це заздрість. Вони заздрили тому, що Маріуполь успішно розвивається, що місто дуже змінилося. А їм не вдалося створити на окупованій території хоч якусь подобу розвитку, той самий розвинений до моменту окупації Донецьк за ці роки просто в'янув. І ось ця заздрість вилилася у страшні злочини на території Маріуполя: десятки тисяч убитих та на 90% зруйнована інфраструктура.

Нічого святого в цих людей нема. І ця кров залишиться назавжди на їхніх руках. Це воєнний злочин, і вони за це відповідатимуть. У нас понад 800 фактів зареєстрованих воєнних злочинів, які скоїла Російська Федерація, їхнє військово-політичне керівництво і, безпосередньо, сам Путін віддав цей злочинний наказ. Вони є воєнними злочинцями.

Читайте також: Маріуполь сьогодні — ситуація на "Азовсталі": деталі від депутата Маріупольської міської ради Дмитра Забавіна

Прямий ефір