Трагедія на Головпоштамті у Києві та день народження Сергія Нігояна — 2 серпня в історії

Фото: kanaldim.tv

Зустрічаємо середу, 2 серпня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

2 серпня — Міжнародний день пам'яті про нацистський голокост ромів. Дата присвячена до Ночі вбивств у німецькому концтаборі Аушвіц-Біркенау, розташованому у Польщі. В ніч проти 3 серпня 1944 року в газових камерах нацисти знищили понад чотири тисячі ромів. Точна кількість людей, які стали жертвами нацистського терору під час Другої світової війни, достеменно невідома й досі.

Геноцид ромів тривалий час замовчували. За різними підрахунками, загинуло від 600 тисяч до півтора мільйона осіб. Часто в'язні помирали від голоду, хвороб, від жахливих умов життя у таборі, ставали жертвами знущань та медичних експериментів.

Ромів винищували й на українських землях: в таборах примусової праці, в місцях кочування, у ході каральних операцій.

Цього дня 1989 року у Києві сталася жахлива трагедія — обвалилася колонада Головпоштамту. Ця конструкція вагою 700 тонн прикрашала вхід до будівлі. Внаслідок обвалу загинуло 11 людей, ще 13 були травмовані. Зібратися під навісом де тривали будівельні роботи перехожих змусив дощ. Трагедія сталася о 16:20, після того, як робітники пішли на обід.

Можливих причин обвалу колонади Головпоштамту називали кілька. Зокрема, порушення правил проведення ремонтних робіт. Але радянська влада намагалась перекласти відповідальність на будівельників, які зводили приміщення ще у 1950-х роках. Згодом конструкцію Головпоштамту відновили.

2 серпня 1993 року в селі Березнуватівка на Дніпровщині народився Сергій Нігоян. Його батьки були вірменами й переїхали в Україну, аби врятуватись від війни у Нагірному Карабасі. Нігоян брав активну участь у Революції Гідності й відстоював право жити у вільній країні. Був охоронцем і одним із бійців Третьої сотні Самооборони Майдану. Попри вмовляння батьків повернутися Нігоян не залишив Майдан.

"Я буду стояти до останнього", —  казав Сергій Нігоян.

22 січня 2014 року отримавши вогнепальне поранення біля стадіону "Динамо" на вулиці Грушевського Нігоян загинув і став однією з перших жертв Революції Гідності. Йому було 20 років.

Посмертно Сергій Нігоян отримав звання Героя України, був відзначений орденом "Золота Зірка" та медаллю "За жертовність і любов до України". На його честь перейменували проспект у Дніпрі, а також вулиці у різних містах України. 

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір