Телеканал "Дім" покаже документальну трилогію "Невидима війна"

У неділю, 13 жовтня, о 18:40 на телеканалі "Дім" відбудеться телевізійна прем'єра документального міні-серіалу "Невидима війна". У трилогії від творчої команди проєкту "WAS: Популярна історія" глядачі побачать, як з 1991-го по 2014 Росія готувалась до нападу на Україну та чому для багатьох українців, уражених міфом про "братні народи", війна стала несподіванкою.

І до 2022-го, і до 2014 року, і навіть до приходу до влади в РФ Путіна відбувалися речі, які свідчили, що війна неминуча. Претензії росіян на Крим, Севастополь та весь Чорноморський флот, агресивні заяви російських політиків, підтримка антиукраїнських організацій, українофобські книжки та фільми — про ці та інші речі йдеться у міні-серіалі "Невидима війна".

У першому епізоді фільму "Крим, флот, "незалежність" глядачі дізнаються, як холодне протистояння за Крим та флот ледь не стало гарячим, за що українські бійці гинули в Абхазії та Чечні, і чому Росія тоді так і не наважилася на збройний конфлікт з Україною.

"Єльцина більше цікавило питання флоту, а не Криму. За допомогою Криму він зміг дотиснути владу у вирішенні всіх питань щодо флоту", — пояснив політолог Максим Майорів.

Кандидат історичних наук Сергій Громенюк додав, що Україна виявилася у ті роки дещо сильнішою, ніж вважали інші.

"Росія у цей  момент вплуталася для себе у край несприятливу Чеченську війну, яку, зрештою, у 1996-му програла, і розпочинати новий локальний конфлікт була не готова. Таким чином борці за свободу Чечні подарували Україні десятки літ", — розповів він.

Друга частина "Тузла, Кучма, Путін. Як Росія готувала напад на Україну" присвячена періоду від кінця 1990-х, коли Росія прощалася з залишками демократії, до початку президентства  Віктора Ющенка у 2005-му. Автори говорять про прихід Путіна до влади, конфлікт навколо Тузли, футбол та фільм "Брат-2" як ілюстрації реальних настроїв росіян, а також про Помаранчеву революцію і те, як московські політтехнологи створювали "сорти українців". Глядачі дізнаються, як Леоніда Кучму штовхали в обійми Кремля, та чому переговори в Москві перетворюють будь-якого українського президента на націоналіста.

"Політичний вплив Росії закріпився у 2000-ні роки. Тому що після того, як виграв Ющенко, після Помаранчевої революції, про це і в Росії писали, що росіяни перелякалися, що кольорові революції на них наступають. Вони почали у себе і у нас боротися з цим наративом і створювати проросійське лобі. Таким чином вони почали більш системно працювали. Це були не ситуативні союзи. Це була цілеспрямована робота над створення "руського міра", — пояснив журналіст, письменник Денис Казанський.

Третій епізод "Невидимої війни" охоплює 9 років, що передували нападу Росії на Україну в 2014-му.  У ньому йдеться про політику Путіна в часи президентства Віктора Ющенка та Віктора Януковича. Глядачі дізнаються, як Кремль готувався протистояти "Майдану" в Росії, що непублічно казав Путін Бушу про Україну, та якими були інструменти "м'якої сили" Москви в Україні. Також автори дадуть відповіді на доволі риторичні питання, чому попри всі титанічні зусилля та ресурси, попри всю пихатість та впевненість у нежиттєздатності України як держави, Росія так і не досягла своїх цілей в Україні.

Дивіться документальну трилогію "Невидима війна" у неділю о 18:40 на телеканалі та на сайті "Дім".

Прямий ефір